Dokumentumok igazolják, hogy a CIA irányította az 1953-as iráni puccsot

<p>Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) irányításával hajtották végre a demokratikusan megválasztott iráni miniszterelnök elleni 1953-as puccsot - ismerte el a titkosítás alól nemrég feloldott dokumentumaiban a CIA.</p>

Az amerikai hírszerzés szerepe Mohammed Moszadik iráni kormányfő félreállításában már évek óta nyílt titoknak számít, és a mai napig rányomja bélyegét az Egyesült Államok és Irán kapcsolataira. A most nyilvánosságra került iratok hivatalosan is megerősítik a CIA közvetlen szerepvállalását az iráni belpolitikai fejleményekben.    Moszadik 1951-ben államosította a British Petrol (BP) elődjének számító angol-iráni olajvállalatot (Anglo-Iranian Oil Company), haragra gerjesztve ezzel Londont. A briteknek ugyanis a második világháborút követően életbevágóan fontos volt a gazdaság talpra állításához az olcsó iráni kőolaj.     Az Egyesült Államokban 1953 elején hatalomra kerülő Dwight Eisenhower elnök elődjénél, Harry Trumannál jóval megértőbbnek bizonyult a Nagy-Britanniát Iránban ért sérelmet illetően, és egy amerikai támogatással szervezett puccs 1953. augusztus 18-án megbuktatta Moszadikot.     Az amerikai hírszerzés a nyilvánosságra került dokumentumokban a hidegháború eshetőségével és az attól való félelmével magyarázta az iráni politikába való beavatkozást, hogy egy esetleges brit invázió esetén a szovjetek válaszul elfoglalnák az iráni olajmezőket.     "Akkor nemcsak annak a veszélye állt fenn, hogy a Nyugat végérvényesen elveszti az iráni kőolajat, hanem az amerikai külpolitika részét képező, a Szovjetunió körüli védelmi lánc is megbomolhatott volna" - olvasható a puccs szükségességének indoklásaként.    Moszadik elűzését követően visszatérhetett Iránba a korábban az ország elhagyására kényszerült Mohammed Reza Pahlavi sah, aki ezután Washington közeli szövetségese lett egészen 1979-ig, amikor az iszlám forradalom nyomán megbukott a rezsimje, ő maga pedig elmenekült az országból.    Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszter 2000-ben a Teheránnal való kapcsolatok javítása érdekében elismerte, hogy az Egyesült Államok "jelentős szerepet játszott" Moszadik hatalmának megdöntésében. Az egykori tárcavezető egyúttal annak a véleményének adott hangot, hogy a puccs visszavetette Irán politikai fejlődését.     Barack Obama 2009-es hivatalba lépését követően, kairói látogatásakor szintén elismerte az 1953-es amerikai "szerepvállalást", a két ország közötti feszült viszony egyik okaként említve azt.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?