London. Kenneth Clarke, Európa-párti brit konzervatív politikus beismerte, tévedés volt támogatni az euró bevezetését. A volt brit pénzügyminiszter nyilatkozata meglehetősen nagy sajtóvisszhangot kapott.
Clarke: az euró egy tévedés
Clarke korábban pártja többségével szemben is támogatta az euró bevezetését és a közös alkotmány elfogadását, most azonban úgy nyilatkozott, hogy a francia és a holland elutasítás után az alkotmányt sutba lehet dobni. A politikus sokakat meglepő nyilatkozata elemzők szerint a többségében euroszkeptikus Tory Párt elnöki székének elnyeréséért folytatott küzdelem részét képezi. „Azt hittem, hogy az euró növeli majd a termelékenységet, az életszínvonalat, és ösztönzi a politikai reformokat, ám nem így történt” – mondta a Central Bank című folyóiratnak adott interjúban a politikus, aki szerint óriási kockázat lett volna felcserélni a fontot az euróval. „Nem hiszem, hogy Nagy-Britannia valaha is teljes biztonságban és bizalommal csatlakozhatott volna az euróövezethez, és erre aligha nyílik lehetőség a következő tíz évben.” A konzervatív politikus szerint az euróövezet súlyos terheket ró az EU bizonyos földrajzi térségeire, így például a mediterrán övezetre. „Aggódom Olaszország miatt, hiszen az olasz kormány végtelenül hanyag a pénzügyi fegyelem terén. Még ma is amolyan családi kapitalizmust folytat, nem figyel a bérek vagy más költségek szintjére.” Az uniós alkotmány megmentésére már nem lát esélyt, ehelyett a lakosság életszínvonalát látványosan emelő intézkedések foganatosítását tartja sürgősnek. (eurohirek.hu)
Több kelet-európai vendégmunkás
London. Több mint 230 ezer kelet-európai érkezett egyetlen év leforgása alatt, ez év június elejéig, munkát vállalni Nagy-Britanniába – olvasható egy friss brit kormányjelentésben. Ez aláhúzza, korábban úgy becsülték: az EU kiszélesítésével legfeljebb évi 13 ezer munkás érkezik majd Kelet-Európából. A nagy kelet-európai munkavállaló seregből a jelentés szerint 131 ezer a lengyel. Egyes szakmunkásokból a vártnál kevesebb érkeztek a brit munkaerő-piacra, például a hazájukban általában elég keveset kereső bádogosokból. A munkaerőt küldő ország lakosságához mérten viszont Litvániából érkeztek legtöbben munkát vállalni Nagy-Britanniában: összesen 34 ezren. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.