Brit sejtés a méreg eredetéről

London.

London. A brit belügyminiszter szerint a hatóságoknak már van információjuk arról, hogy milyen anyag okozta a Salisbury városában történt kettős mérgezést, melynek áldozata Szergej Szkripal, a brit külső hírszerzés (MI6) volt orosz ügynöke és a lánya.

A Salisbury kórházában vasárnap óta súlyos mérgezéses tünetekkel, válságos állapotban kezelt két ember egyike a 66 éves Szergej Szkripal, a brit külső hírszerzés (MI6) volt orosz ügynöke, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredese, a másik pedig 33 éves lánya, Julija Szkripal. Amber Rudd brit belügyminiszter, akinek elnökletével tegnap ülést tartott a brit kormány és a biztonsági szolgálatok rendkívüli helyzetekben összehívott tanácskozó testülete (COBRA), az értekezlet után elmondta: most már többet lehet tudni a mérgezést okozó anyag mibenlétéről, de erről majd a rendőrség ad részletesebb tájékoztatást. Rudd nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, van-e bizonyíték arra, hogy Szkripal ellen „valamely állam, például Oroszország” szándékos támadást követett el.

A brit sajtó tényként kezelt értesülései szerint Szkripal, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredese, aki kettős ügynökként tíz éven át dolgozott a brit hírszerzésnek, Nyugat-Európában tevékenykedő orosz ügynökök tucatjait leplezte le, és a hivatalos orosz vádak szerint ezért 100 ezer dollárt kapott az MI6-től. Szkripalt 2006-ban Oroszországban 13 év fegyházra ítélték, ám 2010-ben, egy orosz–amerikai kémcsere során ő is távozhatott Oroszországból, és később Nagy-Britanniában telepedett le. Szergej Szkripal az utóbbi két évben bátyját, feleségét és fiát is elvesztette, környezete szerint a 66 éves férfi családtagjai közül többen gyanús körülmények között haltak meg.

Bár Moszkvában tagadják, hogy az orosz titkosszolgálatok állnának a Salisbury városának egyik bevásárlóközpontjában elkövetett merénylet mögött, Boris Johnson külügyminiszter közölte: bár nem akar Moszkvára mutogatni, szerinte a mai Oroszország rosszindulatú és felforgató erőként tevékenykedik. „Figyelmeztettem a külföldi kormányokat, hogy nem maradnak ellenlépések és szankciók nélkül a brit földön, vagy brit állampolgárok ellen elkövetett bűncselekmények” – mondta Johnson. Hozzátette, ha kiderül Oroszország érintettsége, akkor nehezen képzelhető el, hogy a szigetország az eredeti terveknek megfelelően vesz majd részt az idén nyári oroszországi labdarúgó-vb-n. „Nem a csapatra gondoltam” – magyarázta.

Johnson szerint a Szkripal-ügy kísértetiesen hasonlít arra, ahogyan 2006-ban meghalt Londonban Alekszandr Litvinyenko, az orosz titkosszolgálat, az FSZB kiugrott tisztje. Litvinyenkót radioaktív polónium-izotóppal mérgezték meg. Moszkva akkor is tagadta a vádakat – pedig Londonban megnevezték az állítólagos elkövetőt, Andrej Lugovojt is, aki amerre járt Európában, radioaktív nyomokat hagyott maga után. (MTI, hvg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?