Párizs/Bécs. Az Európai Unió 12 állammal való egyidejű bővítéséről elhangzott francia felvetés azt a kimondatlan, de általános megítélést helyezte reflektorfénybe, amely a bővítést a közösség szempontjából drámai következményekkel járó előremenekülésnek tekinti – állapítja meg a Le Monde.
Borúlátó párizsi és bécsi találgatások
Párizs/Bécs. Az Európai Unió 12 állammal való egyidejű bővítéséről elhangzott francia felvetés azt a kimondatlan, de általános megítélést helyezte reflektorfénybe, amely a bővítést a közösség szempontjából drámai következményekkel járó előremenekülésnek tekinti – állapítja meg a Le Monde. A francia lap szerint Hubert Védrine külügyminiszter, aki jól tudja, hogy Bulgária és Románia nem képes 2002 végére lezárni a csatlakozási tárgyalásokat, gyakorlatilag csak nyilvánossá tette azt a kettős igazságot, amit brüsszeli EU-körökben államfői vagy kormányszintű hivatalos beismerés hiányában csak magánvéleményként vallanak meg: az unió intézményi reformjának elmaradása dacára történő keleti bővítés veszélyezteti a közösség ötvenéves építményét, miközben az új csatlakozók valójában nem tudnak megfelelni a belépés előfeltételének tekintett követelményeknek. „Magyarországgal például már lezárták a szabad tőkeáramlással kapcsolatos tárgyalási fejezetet, amikor Brüsszelben felfedezték, hogy az ország rajta van a pénzmosás ellen küzdő nemzetközi szervezet, a FATF feketelistáján” – írja a lap. Egy névtelenül idézett brüsszeli illetékes megjegyzése szerint „a tárgyalások teljesen irreálisak, tulajdonképpen csúfot űzünk a tényekből”. Az EU központjában úgy látják, hogy a közösség az összetartó erők kohéziójának gyengesége miatt egy visszafordíthatatlan folyamatba sodródott bele, amely fölött elveszítette az ellenőrzést.
Az osztrák kormánynak az EU bővítésével foglalkozó megbízottja szerint az EU nem lesz képes arra, hogy 2004-re felkészüljön új tagok befogadására. Erhard Busek úgy véli, erre csak 2005-ben, vagy 2006-ban kerülhet sor, de emiatt nem omlik össze a világ, mert jobb, ha alapos előkészítés és megfelelő belső szabályozás alapján bővül az unió.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.