Az EU felszólította Izraelt, hogy hagyjon fel a katonai eszkalációval Libanonban

Libanon

Felszólítjuk Izraelt, hogy hagyjon fel a katonai eszkalációval Libanonban, és tartsa tiszteletben Libanon szuverenitását és területi integritását – jelentette ki Anouar El Anouni, az Európai Bizottság illetékes szóvivője hétfőn Brüsszelben.

A közel-keleti helyzettel, különösen a libanoni fejleményekkel kapcsolatban feltett újságírói kérdésre válaszolva a szóvivő hangsúlyozta: az Európai Unió támogatja a folyamatban lévő diplomáciai erőfeszítéseket, köztük az Egyesült Államok és nemzetközi partnerei által vezetett kezdeményezéseket, amelyek célja, hogy tárgyalásos úton hosszú távú stabilitást és biztonságot teremtsenek Libanon és Izrael számára.

El Anouni kiemelte, hogy a libanoni lakosság már így is rendkívüli megpróbáltatásokon ment keresztül. Hozzátette: a libanoni emberek nem választották a háborút, és nem szabad, hogy annak következményeit viseljék.

„Libanon és Izrael népének joga van ahhoz, hogy békében, biztonságban és méltóságban éljen, az újabb konfliktus fenyegetésétől mentesen” – fogalmazott.

A szóvivő közölte: az Európai Unió szolidaritást vállal Libanon népével, és továbbra is támogatást, valamint sürgősségi segítséget nyújt a libanoni hatóságoknak a jelenlegi válság kezeléséhez.

Arra a kérdésre, hogy az EU fontolgatja-e aktívabb szerepvállalását Dél-Libanonban a nemzetközi jelenlét fenntartása érdekében, tekintettel arra, hogy 2026 végén lejár a libanoni ENSZ-békefenntartó misszió, az UNIFIL mandátuma, a szóvivő azt válaszolta: Európa kiveszi a részét a válság enyhítéséből.

Emlékeztetett arra, hogy az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a külügyi tanács védelmi miniszteri ülésén májusban jelezte: az EU jelenleg egy olyan új misszió lehetőségét vizsgálja, amely hozzájárulhat az állami ellenőrzés megerősítéséhez Libanonban.

A szóvivő ugyanakkor nem kívánt találgatásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy a vizsgálatok milyen konkrét eredményre vezethetnek. Hangsúlyozta: az Európai Unió elkötelezettsége Libanon biztonsága és stabilitása mellett továbbra is rendíthetetlen.

Izrael hétfőn csapásokat rendelt el Bejrút déli külvárosai ellen, miután a Hezbollah rakétákat lőtt ki Észak-Izraelre, köztük Haifa térségére. Az izraeli hadsereg előző nap 26 év óta legmélyebbre hatolt be dél-libanoni területekre.

Az izraeli kormány a Hezbollahot vádolja a tűzszünet ismételt megsértésével, míg a síita szervezet szerint az izraeli légicsapások miatt újította fel támadásait. A harcok ellenére a felek között április 17. óta hivatalosan tűzszünet van érvényben.

A konfliktus tavalyi kiújulása óta Libanonban több mint 3400 ember vesztette életét, és több mint egymillióan kényszerültek elhagyni otthonukat. Az izraeli fél közlése szerint a harcokban legalább 26 izraeli katona esett el, emellett két izraeli civil is életét vesztette.

Nem megfelelő hozzászólás jelentése

Nem megfelelő a hozzászólás?

A szabályokat sértő hozzászólás jelentéséhez jelentkezzen be, vagy töltse ki az űrlapot.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?