A vízmegtartásra szolgáló esőpark
Átadták a felújított iskolát és a zöldtetős éttermet Alsószeliben, esőpark is létesült
A magyar iskola felújítási munkálatai 2025 februárjában kezdődtek, és a bizonyítványosztás előtt egy nappal adták át hivatalosan. Modernizálták a teljes fűtési rendszert, új kazánt, fűtőtesteket, fűtőcsöveket és szigetelést kapott az iskola, az iskolai ebédlő szigetelt zöldtetőt kapott, az iskolaudvaron a régi betonréteget vízáteresztő burkolatra cserélték. Szintén átadták a buszmegálló mögötti parkot, ahol a mikroklíma megtartására esőkertet alakítottak ki.
A jubileumi, XX. Jurtanapok előtt adtak át két projektet is Alsószeliben, ami azon túl, hogy látványos, korszerű és környezettudatos. A parkban tartott megnyitó ünnepségen Kovács Lajos polgármester megosztotta a részleteket:
„amikor ezeket a beruházásokat megálmodtuk, elkezdtük tervezni és bebiztosítani a pénzügyi hátterüket, bíztunk benne, hogy az építkezéseink olyanok lesznek, mint a legókockák, amelyek szépen egymásba illenek. Pontosan látnunk kellett, melyik beruházás követi a másikat, hogyan ütemezzük a munkálatokat.”
Kovács Lajos elmondta, hogy kulcsfontosságú volt az időzítés, a falu mindkét EÚ-s projekt esetében, már a legelső pályázati körben benyújtotta pályázatát a megfelelő költségvetéssel. Hiánytalan pályázati anyag, és megfelelő mutatók, amelyeket minimum őt évig fent kell tartani – ezért lehettek sikeresek.
Alsószeli 348 ezer eurót nyert a Szlovák Innovációs és Energetikai Ügynökség EÚ-s pályázatán az iskolafelújításra. A község önrésze 40 ezer euró volt, a kazánház külső felújítására további 30 ezer eurót fordítottak. Kiss Zsuzsanna, igazgató elmondta, büszkék arra, hogy az alsószeli iskola országos viszonylatban a legnagyobb alsó tagozatos kisiskola az országban. Az iskolának jelenleg 49 tanulója van, ez a szám abszolút növekvő tendenciát mutat, jövőre 50 fölé emelkedik a tanulók száma.
A „Mikroklíma kedvezőbbé tétele a falu központjában” nevű projektre 311 ezer eurót nyert el a falu a Környezetvédelmi Minisztériumtól a „Program Slovensko 2021 – 2027” EÚ-s pénzügyi csomagból. A projekt három területet foglal magában: az iskolai étterem épülete szigetelt zöldtetőt kapott, valamint az iskolaudvar és a park revitalizációja valósult meg. Az esővízfelhasználási beruházások munkálatai 2025 júniusában kezdődtek. A park járdáit és az iskolaudvar régi betonburkolatát feltörték és felszedték és vízáteresztő térkőre és sportolásra alkalmas vízáteresztő gumis felületre cserélték. Az iskolai étterem tetőszigetelése után speciális, a zöldtetőre való növények telepítése következett. A projekt végül a park revitalizációjával fejeződött be.
Egy olyan innovatív beruházásról beszélünk, amelyhez hasonló a tágabb környéken, de talán egész Szlovákiában sincs. Az esővizet patakként hasznosítjuk a mikroklíma javítására
– tette hozzá a polgármester. Az esőkert alatt egy kilenc köbméteres esővízmegtartó tartályt építettek be, amely nagy esőzésekkor megtelik, és automatikusan nyomja a kavicságy irányába a vizet. A patak az iskolaudvarról, a járdákról és az utcákról összegyűlő esővizet vezeti az esőkertbe, ahová különböző növényeket telepítettek. A mesterséges vízfolyás a régi Dudvág-medret szimbolizálja.
„Voltak nehezítő körülmények, nem mindennapi akadályok. Tavaly augusztusban egy-egy felhőszakadás kétszer is elárasztotta az iskolai éttermet, a novemberi folyamatos esőzések miatt nehezen haladtak a munkálatok, most a szárazsággal kell megküzdenünk”
– zárta a polgármester, aki mindenkinek megköszönte a segítséget, külön kiemelve az iskola igazgatójának, Kiss Zsuzsannának és az építkezési munkálatok irányítójának, Seres Pálnak a támogatást.
A két beruházáshoz Alsószeli, több mint 190 ezer euróval járult hozzá. Az összeg tartalmazta a pályázatok kötelező önrészét, továbbá a nem jogosult költségeket: az iskolai étterem külső szigetelése, a maradék nyílászárók cseréje, a kazánház külső felújítása, a közvilágítás kiépítés a parkban, a kishíd megépítése, a padok kihelyezése.
Ezt olvasta már ?
Nem megfelelő a hozzászólás?
A szabályokat sértő hozzászólás jelentéséhez jelentkezzen be, vagy töltse ki az űrlapot.Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.