Mikor locsoljunk a kánikulában? Szakértők szerint ezek a legjobb időpontok

Mikor locsoljunk a kánikulában? Szakértők szerint ezek a legjobb időpontok

A forró nyári napok komoly próbatételt jelentenek a kertnek. A megfelelő időben végzett öntözéssel nemcsak vizet takaríthatsz meg, hanem a növényeid egészségét is megőrizheted. 

Nyáron a legjobb kora reggel vagy késő este öntözni, amikor a hőmérséklet még alacsonyabb. Ilyenkor a víznek van ideje beszivárogni a talajba, mielőtt elpárologna, ráadásul a levelek sem sérülnek meg a tűző napsütésben. 

„Így elkerülhető, hogy a víz még azelőtt elpárologjon, mielőtt elérné a gyökereket, és a levelek megperzselődésének veszélye is kisebb” – magyarázza Shaun Hayward kertészeti szakértő. 

Nyári hőségben általában elegendő naponta egyszer, legfeljebb kétszer öntözni. Ha nem tudod eldönteni, szükség van-e vízre, próbáld ki az egyszerű ujjpróbát: dugd az ujjad 3–5 centiméter mélyen a földbe. Ha a talaj száraz, itt az ideje a locsolásnak. 

Charlotte McGrattan kertészeti szakértő szerint nemcsak az időpont, hanem a locsolás módja is fontos. 

„A vizet közvetlenül a növény tövéhez juttassuk, lehetőleg ne a levelekre. Így kisebb a gombás betegségek kialakulásának esélye. A cserepes növények és a függő kaspók ráadásul sokkal gyorsabban kiszáradnak, ezért rájuk különösen figyelni kell a nyári melegben” – tanácsolja. 

Általános szabály, hogy ritkábban, de alaposabban érdemes öntözni. A víznek a gyökérzónáig kell eljutnia, nem elég csak a talaj felszínét benedvesíteni. Sokat segíthet a mulcsozás is. A fakéreg, a faforgács vagy a komposzt takarórétege hosszabb ideig megőrzi a talaj nedvességtartalmát, így ritkábban kell locsolni.

A helytelen öntözés többet árthat, mint használ

A gyepet is érdemes kora reggel öntözni, ezzel csökkenthető a gombás betegségek kialakulásának kockázata. Nyáron ne vágd túl rövidre a füvet: ideális, ha 2,5–4 centiméter magas marad. Egyszerre pedig soha ne távolítsd el a fűszálak több mint egyharmadát, mert ezzel felesleges stressznek teszed ki a gyepet. 

Ha szeretnél takarékoskodni a vízzel, érdemes esővizet gyűjteni. Egyre többen használnak esővízgyűjtő hordókat, hiszen ez nemcsak környezetbarát, hanem a növények számára is kedvezőbb. Az esővíz természetesebb, mivel nem tartalmaz annyi meszet és egyéb ásványi anyagot, mint a csapvíz. Különösen jó választás azoknak, akik vegyszermentesen, biokertészetben gondolkodnak. A legtöbb vízgyűjtő hordó egyszerűen csatlakoztatható a ház ereszcsatornájához, így könnyedén összegyűjthető a csapadék.

 

(pluska)

Nem megfelelő hozzászólás jelentése

Nem megfelelő a hozzászólás?

A szabályokat sértő hozzászólás jelentéséhez jelentkezzen be, vagy töltse ki az űrlapot.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?