Az alapító ülésen több tucatnyi polgármester vett részt
Már hivatalosan is létezik a Szlovákiai Magyar Önkormányzati Társulás
Csütörtöktől nem csak bejegyzett, de működőképes formában is létezik a Szlovákiai Magyar Önkormányzati Társulás (SzMÖT). A szerveződés alapítását évek előkészítő munkája előzte meg, először a Komáromi Nagygyűlés emlékkonferenciáján döntöttek a létrehozataláról. Segítene a szakmai munkában a magyar önkormányzatoknak – régiófüggetlenül.
Az alakuló közgyűlésre Zselízen került sor, június 25-én tartották: a szervezet elnöke a várakozások szerint Őry Péter lett, aki a társulás tevékenységének koordinációjával foglalkozott. Őry mellett az alapítók között megtalálható Domin István izsai polgármester és a Szövetség a Közös Célokért társulást vezető Somogyi Alfréd. A társulást már 2025-ben bejegyezték.
Őry – aki az elmúlt hetekben lemondott a Magyar Szövetség alelnöki pozíciójáról, tiltakozásul a dunaszerdahelyi jelöltállítás kapcsán – már évek óta foglalkozik az önkormányzatok témájával, aktív vezetője a Pro Civis polgári társulásnak. Korábban lapunk hasábjain is kommentárban és nyilatkozatokban utalt rá, hogy a SzMÖT szervezésének előkészítése aktívan zajlik. A magyarok által lakott településeknek szakmai segítséget és érdekvédelmi koordinációt, közös platformot nyújtó társulás a magyar politikai érdekképviselet önkormányzati szálát erősítette volna a tervek szerint.
Kérdés, hogy az új környezetben – mikor több polgármester is kimondottan a Magyar Szövetséggel szemben indul, gyakran a rossz kommunikációra hivatkozva a megyei képviselőkkel – képes-e betölteni ezt a szerepkörét. Gubík László pártelnök mindenesetre felszólalt a rendezvényen.
A társuláshoz júniusig 65 csatlakozási kérelem futott be és aktívan toborozzák az újabb tagokat: tizenkét találkozót tartottak ennyi idő alatt. A SzMÖT az elképzelések szerint nem csak egy formális szervezetként működik majd, hanem aktívan az önkormányzatok segítségére lesz.
A Pro Civis korábbi tevékenységéből kiindulva a társulás felléphet például a magaslati kvóták, vagy kulturális és oktatási intézmények működése terén való lobbizásban, platformot teremthet a tapasztalatok kölcsönös megosztására régiós és országos szinten. Rövid távon is gyakorlati segítséget nyújthat a csatlakozóknak a mesterséges intelligencia használata az önkormányzatokban, a magyarul is kommunikáló chatbotok és a jegyzőkönyv-készítés automatizálására szolgáló megoldások.
Ezt olvasta már ?
Nem megfelelő a hozzászólás?
A szabályokat sértő hozzászólás jelentéséhez jelentkezzen be, vagy töltse ki az űrlapot.Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.