Arafat ostromgyűrűben

Rámalláh. Az izraeli hadsereg szorosabbra vonta az ostromgyűrűt Jasszer Arafat rámalláhi főhadiszállásának még megmaradt épülete körül, s tegnap elzárta a palesztin vezetőt és híveit az ivóvíztől, az áramtól és a telefonösszeköttetéstől is.

Több ezren tüntettek szombat éjjel Rámalláhban és a Jordán nyugati partjának más palesztin településein, valamint a Gázai övezetben a rámalláhi palesztin főhadiszállás elleni izraeli ostrom miatt tiltakozvaReuters-felvételAz izraeli hadsereg szombat este lényegében ultimátumot intézett a főhadiszállás még épen maradt helyiségeiben tartózkodó, körülbelül 200 palesztinhoz. Arra szólította őket, hogy haladéktalanul hagyják el az épületet, mert különben felrobbantja azt. Ez – mondták akkor – vonatkozik Arafatra is,. A palesztin elnök visszaüzente, hogy nem kívánja elhagyni a körzetet. Az izraeli hadművelet parancsnoka azt mondta, Arafat bárhová mehet, nem kívánják akadályozni mozgásában. A cél a parancsnok szerint az Arafat Fatah mozgalmához tartozó húsz ember kézre kerítése, őket Izrael terrorakciókban való érintettség gyanújával körözi.

Az ITAR-TASZSZ szerint a katonák tegnap felvonták az izraeli lobogót a főhadiszállás megmaradt épületére, miután néhány újabb épületet teljesen leromboltak. Arafatot híveivel együtt mindössze négy szobába szorították be. A főhadiszállás épületegyüttesének nagy része már szombaton megsemmisült. Az izraeli hadsereg megszüntette a főhadiszállás még meglévő épületeinek víz- és áramellátását, és megszakította a telefonösszeköttetést is. Egy magas rangú palesztin tisztségviselő azt közölte az AFP-vel, hogy nem adják ki a főhadiszálláson tartózkodó, Izrael által körözött palesztinokat.

Az izraeli hadsereg buldózerei tegnap délelőtt már megkezdték a főhadiszállás romjainak eltakarítását. Katonai források elmondták: arra számítanak, hogy Arafat és környezete 48 órán belül megadja magát és elhagyja a főhadiszállás területét. Benjámin Ben Eliezer védelmi miniszter közölte: a hadsereg nem indít támadást Arafat irodája ellen. Az izraeli hadsereg közleményben erősítette meg, hogy Arafat nincs őrizetben, bármikor szabadon távozhat az épületből. A palesztinok tegnap az ENSZ BT, valamint az arab államok segítségét kérték. Az EU nyilatkozatban ítélte el a mindkét fél részéről tapasztalható erőszakot, s tárgyalásokra szólította föl a palesztinokat. Eközben a Hamász szélsőséges palesztin szervezet az intifáda kiszélesítésére szólított fel, tiltakozásul Arafat elszigetelése miatt.

Ariel Saron izraeli miniszterelnök tegnapi interjújában kifejtette: Arafat maradhat ott, ahol jelenleg is tartózkodik. Izrael azt akarja megakadályozni, hogy ösztönözze a terrorizmust. Saron azt mondta, Arafat hatalmának már régen vége, s reményét fejezte ki, hogy ezt a palesztinok is megértik, miután Arafat katasztrófába sodorta őket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?