Washington/Brüsszel. Az Egyesült Államok helytelenítette, hogy az Európai Unió azt tanácsolta tagjelöltjeinek: egyelőre ne írjanak alá olyan megállapodást Washingtonnal, amelyben vállalnák, hogy nem adnak ki amerikaiakat a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC).
Amerikai–EU konfliktus
Washington/Brüsszel. Az Egyesült Államok helytelenítette, hogy az Európai Unió azt tanácsolta tagjelöltjeinek: egyelőre ne írjanak alá olyan megállapodást Washingtonnal, amelyben vállalnák, hogy nem adnak ki amerikaiakat a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC). Az unió azt ajánlotta a tagjelölt országoknak, hogy várják meg, amíg kidolgozza közös álláspontját a kérdésben. Philip Reeker, a washingtoni külügyminisztérium helyettes szóvivője kifejtette, hogy ez a tanács azért „nem volt helyénvaló, mert orientálni igyekezett a tagjelöltek külpolitikai döntéseit a csatlakozásuk előtt”. Colin Powell külügyminiszter tagadta, hogy az USA katonai segélyeinek megvonásával fenyegetné azokat az államokat, amelyek vonakodnak vállalni, hogy nem adnak ki amerikai polgárokat az ICC-nek. „Mi senkit sem kényszerítünk, és senkit sem fenyegetünk a barátaink közül, hanem megvitatjuk velük a büntetőbírósággal kapcsolatban bennünket nyugtalanító dolgokat, továbbá a probléma megoldásának lehetőségét a 98. cikk révén” – fejtegette Powell. A bíróság statútumának ez a cikke lehetővé teszi a kiadatás korlátozását az államok közötti megállapodás alapján. Powell mindenesetre elismerte, hogy az amerikai kongresszus által a bírósággal kapcsolatban elfogadott törvény a kiadatás megtagadásának kérdését összekapcsolja a katonai segéllyel. A jogszabály azonban egyúttal módot ad George Bush elnöknek arra, hogy ettől a kikötéstől szükség esetén eltekintsen – mutatott rá a Powell.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.