Alacsonyabb gyógyszerárak a szegényebbeknek

London. A gyógyszeriparnak fontolóra kell vennie árképzésének átalakítását oly módon, hogy a szegényebb EU-tagállamok is szembe tudjanak szállni a globális egészségügyi kihívásokkal. Erről a múlt hét végén Londonban nyilatkozott az unió egészségügyi biztosa.

London. A gyógyszeriparnak fontolóra kell vennie árképzésének átalakítását oly módon, hogy a szegényebb EU-tagállamok is szembe tudjanak szállni a globális egészségügyi kihívásokkal. Erről a múlt hét végén Londonban nyilatkozott az unió egészségügyi biztosa.

Markosz Kiprianu a Financial Timesnak azt mondta: a kedvezményesen hozzáférhető gyógyszerek körébe be kellene vonni például a HIV/AIDS-vírus elleni készítményeket, valamint a madárinfluenza ellen leghatékonyabbnak tartott Tamiflut. A brüsszeli biztos szerint a felmerülő lehetőségek egyike az, hogy mindenki ugyanazt az árat fizeti, de a gyógyszeripar az egyes tagországok pénzügyi helyzetének megfelelően ad visszatérítést.

Kiprianu a brit üzleti napilapnak hangsúlyozta ugyanakkor: az ipar bizonyos garanciákat követelhet arra, hogy ha egy gyógyszer valahol alacsonyabb áron válik hozzáférhetővé, nem fog megjelenni utána drágább piacokon. A BBC ugyanis néhány hónapja közölt tényfeltáró riportot arról, hogy a Kelet-Európába és a fejlődő világba, főleg Afrikába szánt, a piaci árnál jóval olcsóbb AIDS-gyógyszereket vásárolt feketepiaci közvetítőktől a brit állami egészségügy (NHS). A brit közszolgálati rádió riportja szerint az NHS akkor már legalább öt éve vásárolt illegálisan olyan AIDS-gyógyszereket, amelyeket a szabályok alapján nem lehetett volna uniós piacon forgalmazni. A megszólaltatott szakértők szerint az olcsó AIDS-gyógyszerek feketekereskedelme már csaknem olyan hasznot ígér, mint a kokainé.

A Financial Times által a Kiprianu-interjúhoz fűzött kommentár szerint az európai gyógyszeripar már jelezte, támogatná az egységes uniós árképzést, ami azonnali piaci hozzáférést adna a gyártóknak, a jelenlegi, gyakran hosszú hónapokig tartó késedelmek helyett, amelyeket az okoz, hogy minden tagállammal külön kell tárgyalni még az egyes gyógyszerek felügyeleti jóváhagyása után is. Az árak most általában alacsonyabbak a szegényebb kelet-európai országokban, bár igazán mélyen leszállított árakat rendszerint csak a világ legszegényebb országaiban alkalmaznak.

Kiprianu az esetleges influenza-világjárványra történő felkészülésről a Financial Timesnak azt mondta: hasznosnak tartaná közös uniós vésztartalék felhalmozását vírusellenes szerekből. Brüszszelnek azonban ehhez pótlólagos finanszírozásra és kedvezményes hozzáférésre lenne szüksége, tekintve a Tamiflu esetében kialakult várólistát, „különben az utolsók leszünk a megrendelők és a hozzájutók sorában” – mondta az egészségügyi biztos.

Kiprianu a pénteken közölt interjúban még azt mondta: előző nap tárgyalt Franz Humerrel, a Tamiflut gyártó Roche gyógyszergyár elnökével, és általánosságban elégedetten nyugtázta a svájci cég ígéretét a gyártási engedélyek átadására más gyógyszeripari vállalatoknak, jóllehet „a folyamat esetleg nem lesz olyan egyértelmű és gyors, ahogy azt néhányan remélik”. A legfontosabb azonban az, hogy hamisítványok ne jelenjenek meg a piacon.

Hétfőn a Roche gyógyszergyár pedig már közölte az Európai Bizottsággal, hogy más gyógyszergyártókkal együttműködve növeli a Tamiflu gyártását. A Roche birtokában lévő szabadalom szerint 2016-ig az ő exkulzív joga a Tamiflu gyártása. De a cég egyre növekvő nemzetközi nyomás alá került, hogy ideiglenesen mondjon le egyedi jogáról, hiszen az EU-tagországok kormányai összességében olyan óriási mennyiségben szeretnék tartalékolni a szert, hogy ezt az igényt a Roche gyártókapacitása már nem tudja kielégíteni. Az összes EU-tagállam számára szükséges tartalék felhalmozása fokozatosan történik majd. (MTI, eurohirek.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?