Ajánlás a tíz tagjelöltre

Brüsszel. Az Európai Bizottság tegnap nem volt hajlandó hivatalosan megerősíteni azt az uniós forrásból származó hírt, hogy a testület október 9-én tíz tagjelölt ország felvételét javasolja 2004-re, de nem tűz ki dátumot a Törökországgal való csatlakozási tárgyalások kezdetére.

Günter Verheugen bővítési biztos szóvivője, Jean-Christophe Filori újságíróknak kijelentette: nem kommentálhatja a hírt. „A bizottság a jövő héten hozza meg döntését. Javaslatára még várni kell” – mondta. A brüsszeli értesülés arról szólt, a bizottság javasolni fogja, hogy 2004-ben a terveknek megfelelően Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia felvételére kerüljön sor. Románia és Bulgária csatlakozására a 2007-es határidőt javasolja kitűzni az EB. A testület ugyanakkor a novemberre előre hozott török parlamenti választások előtt állítólag semmiképpen nem foglal állást a csatlakozási tárgyalások Törökországgal való megkezdéséről. Jelentést készít viszont a csatlakozni vágyó ország emberi jogi helyzetéről, a tárgyalásokról pedig az unió állam és kormányfői döntenek majd. Az Európai Bizottság a tervek szerint jövő szerdán teszi közzé utolsó országjelentését a belépésre váró tíz országról, s ennek alapján teszi meg ajánlását a felvételekre vonatkozóan.

Megütközést keltett Belgiumban, hogy a balközép kormánykoalíció egyik pártja, a flamand szocialisták fel akarják függesztetni az EU bővítési tárgyalásainak lezárását az EU-intézmények jövőjéről szóló konvent befejezéséig, tehát várhatólag a jövő nyárig. A flamand Szocialista Párt tisztában van vele: késleltető kísérletének nem sok esélye van arra, hogy érvényre jusson a hatpárti koalícióban, de a Le Soir értesülése szerint egy zsörtölődő telefonbeszélgetésig már eljutott a dolog Guy Verhofstadt miniszterelnök és Johan Vande Lanotte miniszterelnök-helyettes között, aki a flamand szocialisták rangidős tagja a kormányban. Ez a párt különösen tisztázatlannak látja a leendő 27 tagú EU-ban a döntéshozatali folyamatot. A pártdokumentum azt is kimondja, hogy nemet mondanak arra az EU-ra, amit most látnak kibontakozni, s amelyben a közszolgáltatások egyre inkább a gazdasági verseny nyomása alá kerülnek, a párt meg akar maradni az EU eddigi szociális vívmányainál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?