<p>A cseh- és morvaországi magyarok szombat délután emlékeztek meg az 1848-49-es magyar polgári forradalom és szabadságharc 163. évfordulójáról.</p>
A csehországi magyarok is megemlékeztek a szabadságharc évfordulójáról
A nemzeti ünnep alkalmából a Cseh- és a Morvaországi Magyarok Szövetsége, az Együttélés Politikai Mozgalom és más csehországi magyar szervezetek képviselői Prágában koszorúkat és virágokat helyeztek el II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem emléktáblájánál a Kisoldali téren.
Megkoszorúzták az emléktáblát, amely az 1989-es rendszerváltás óta hagyományos helye a csehországi központi március 15-i ünnepségeknek. Az idei megemlékezésen részt vettek a prágai magyar nagykövetség diplomatái, a Prágai Magyar Kulturális Intézet képviselői, a prágai Ady Endre Diákkör, a szlovákiai diákklubok képviselői és magyar turisták is.
Az ünnepség a Nemzeti Dal elszavalásával kezdődött, míg a végén a mintegy 150-200 résztvevő közösen elénekelte a himnuszt.
Az ünnepségen elhangzott szónoklatok méltatták az 1848-49-es forradalmi események történelmi jelentőségét, s rámutattak arra, hogy el kell mélyíteni a kárpát-medencei magyarság összefogását és együttműködését, újjá kell teremteni, meg kell szilárdítani a magyar nemzeti egységet. Méltatták a magyarság újraegyesítésének és szorosabb együttműködésének a lehetőségét is az Európai Unió keretén belül.
II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem emléktábláját 1985 áprilisában leplezték le a Kisoldali téren lévő volt jezsuita kollégium falán. A tábla a "nagyságos erdélyi fejedelem" prágai diákéveire emlékeztet.
A prágai magyarok évek óta azon igyekeznek, hogy emléktáblája legyen Prágában a szabadságharc egyik nagy hadvezérének, Görgey Artúrnak is, aki az 1840-es években egy ideig a Moldva-parti városban járt egyetemre, s ott is nősült. A fő probléma az, hogy azon épületek tulajdonosai, amelyek az emléktábla elhelyezésében szóba jöhetnek, nem akarnak beleegyezni az emléktábla elhelyezésébe.
Csehországban a 2001-es népszámláláskor mintegy 14 700-an vallották magukat magyarnak, ami több mint 26 százalékos csökkenést jelent az 1991-es adatokhoz képest. A Prágában és környékén élő magyarok száma 2500 körül mozog. A Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége az idei év elején felvilágosító kampányt indított annak érdekében, hogy a mostani népszámláláson minél többen vállalják magyar nemzetiségüket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.