Zsolt Nándor nevét őrzi a zeneiskola

Az esztergomi zeneiskola a névváltoztatás óta immár Zsolt Nándor zeneszerző és hegedűművész nevét viseli.
A művész Esztergomban született, 1887. május 12-én. Mondhatni, zenész családból származott, édesapja, idősebb Zsolt Nándor maga is zenész, az esztergomi bazilika zenekarának hegedűse volt.

Az esztergomi zeneiskola a névváltoztatás óta immár Zsolt Nándor zeneszerző és hegedűművész nevét viseli.

A művész Esztergomban született, 1887. május 12-én. Mondhatni, zenész családból származott, édesapja, idősebb Zsolt Nándor maga is zenész, az esztergomi bazilika zenekarának hegedűse volt. Természetes tehát, hogy a fiatal tehetség már gyermekkorában hegedűt fogott a kezébe, s apja segítségével megtanulta a hegedűjáték alapjait. A véletlenek, avagy a sors szerencsés egybeesése folytán Hubay Jenő egy esztergomi hangversenyen hallotta meg a fiatal Zsolt ígéretes „vonókezelését”. A mester Zsolt Nándort tanítványául fogadta, s felvitte magával Budapestre a Zeneakadémiára. A fiatal hegedűs egyre inkább ura lett hangszerének, ahogy elmélyülhetett a „hegedűtanulmányokban”. Virtuóz játékmódjának fejlesztése mellett a komponálás rejtelmeivel is megismerkedett, Koessler Jánostól pedig zeneszerzést tanult. A diploma megszerzése után számos sikeres hangversenyt adott, nemcsak Magyarországon, de külföldön is. 1908-ban a londoni Qeen’s Hall zenekar egyik koncertmesterévé nevezték ki. 1914-ben, a háború „előestéjén” Bécsben lépett fel mint karmester. Az első világháború véres napjaiban újból Londonban tevékenykedik, egészen internálásáig. 1919-ben tért vissza Budapestre. Mestere, Hubay Jenő felkérte, hogy mint hegedűtanár vegyen részt a Zeneakadémia művészeti oktató-nevelő munkájában. 1930-ban Zsolt Nándor alapította meg a Budapesti Hangversenyzenekart, melynek évekig karnagya, majd tiszteletbeli vezetője volt. 1934-ben újabb zenekar alapítását kezdeményezte, a méltán híressé vált Debreceni MÁV Szimfonikusokét.

Zsolt Nándor nemcsak virtuóz hegedűművész, kiváló szervező, de egyben invenciózus zeneszerző is volt. Művei hangulatos, briliáns technikájú darabok, írt nagyzenekari műveket, szimfóniát, hegedűversenyt, valamint kamarazenei darabokat, zongoraműveket, hegedűműveket.

A művész 1936-ban, június 24-én halt meg Budapesten. Sírja Esztergomban, a szentgyörgymezei temetőben található.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?