Illusztrációs felvétel
Új jelenség terjed a munkahelyeken: a „csendes szabadság”
A dolgozók csaknem 28%-a vett ki szabadnapot anélkül, hogy azt bejelentette volna a vezetőknek. Alapvetően az irodán kívül voltak, de nem „hivatalosan“.
Kicsit feldúsított önéletrajz, valótlan fogorvoslátogatás, az aktivitás színlelése ahelyett, hogy ténylegesen számítógépen dolgozna. A munkavállalók körében kialakult a „csendes szabadságnak“ nevezett jelenség. Az emberek egyre kreatívabbak a benyomáskeltésben, hogy távolról dolgoznak, s abban reménykednek, hogy senki sem veszi észre a produktivitás csökkenését.
A nap tizedik e-mailjére válaszolni a tengerparton, margarita koktéllal a kézben sokkal kellemesebben hangzik, mint ugyanezt csinálni az irodai asztal mögül. Másrészt a nyomasztó munkahelyi körülmények széles körben jellemzőek, s az emberek a munkahelyükön érzett nyomás miatt nem tudnak igazán kikapcsolni, vagy emiatt bevallani a főnöküknek, hogy az otthonukon kívül dolgoznak.
„Ez lehet a lelki biztonságérzet problémája, vagy annak hiánya, amikor egy alkalmazott nem érzi úgy, hogy nyíltan beszélhet a vezetőjével a tényleges szabadságról“ – mondta a Business Insidernek Rebecca Zucker, a Next Step Partners edzője és alapítója. „Felnőttek vagyunk, és nem az a lényeg, hogy hol és mikor dolgozunk, hanem az, hogy azt tesszük-e, amit tennünk kell.“
A Harris Poll kimutatta, a dolgozók 28%-a úgy vett ki szabadságot, hogy nem szólt főnökének; s alapvetően az irodán kívül voltak, de nem „hivatalosan“. Főleg az ezredforduló környékén születettek alkalmazták ezt a gyakorlatot: 37%-uk elismerte, hogy titokban távozott a munkavégzés helyéről.
A válaszadók 83%-a nyilatkozott úgy, hogy elégedett a munkáltató által biztosított fizetett szabadság formájával. A probléma viszont abban áll, hogy a munkavállalók nem érzik úgy, hogy valóban ki tudják használni a kapott szabadságot.
Tízből nyolc munkavállaló nem használta ki a maximálisan megengedett fizetett szabadságot; egyesek arra irányuló nyomást éreztek, hogy mindig elérhetőek legyenek, míg mások a nagy munkaterhelést jelölték meg okként. A válaszadók majdnem fele félt szabadságot kérni, háromnegyedük azt kívánta, bárcsak jobb munkaszünetek lennének.
Számos kutatás bizonyítja, hogy a szabadság javítja a mentális és fizikai egészséget, csökkenti a stresszt és növeli a termelékenységet. Már a nyaralás tervezése is boldogabbá teszi az embereket.
(TREND)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.