Vezetők az ó- és új évről

Pozsony. A 2004-es évben nem sok jó vár a lakosságra. Rudolf Schuster szerint ez az év leginkább a középréteg és a szegények számára lesz nehéz. „Az igazság éve jön el, kiderül, hogy a reformok és a megszorítások meghozzák-e a várt javulást.

Pozsony. A 2004-es évben nem sok jó vár a lakosságra. Rudolf Schuster szerint ez az év leginkább a középréteg és a szegények számára lesz nehéz. „Az igazság éve jön el, kiderül, hogy a reformok és a megszorítások meghozzák-e a várt javulást. Megtudjuk, mit szól a lakosság az egészhez, s kíváncsi vagyok, hogyan magyarázzák akkor a döntéseket a nagy reformok előkészítői” – jelentette ki az államfő. Schuster az idei országértékelő beszédében is komoly kritikával illette a kormányt, s tudja, hogy sokan ezután azt állították, hogy az ellenzék és a szakszervezetek malmára hajtja a vizet. „Ha fordítva cselekedtem volna, az emberek kinevettek volna, hogy hiába választott meg közvetlenül a nép, mégis kormánypárti államfőként viselkedek, aki csak rábólint mindenre, sőt ha kell, még az ellenzéket is megdorgálja” – jegyezte meg. Nem hiszi, hogy az eddigiek közül az idei beszédében kritizálta volna legjobban a kormányt, úgy érzi, 2001-ben legalább ennyire bíráló hangvételű beszédet mondott. A különbség az, hogy 2001-ben az újságírók még Mikuláš Dzurinda pártján álltak, idén már a valóságot mutatták meg. Ha az akkori beszéde nyomán az általa felvetett hibákat kijavították volna, nem lennének csoportocskák, nem lenne egy másik párt az SDKÚ-n belül, s egyéb problémák sem merültek volna fel a koalícióban.

Pavol Hrušovský meg van győződve arról, hogy a kormány és a parlament viszonyát Szlovákia EU-csatlakozása után az alkotmány módosításával, s nem egy sima törvénnyel kell szabályozni, ahogy azt Csáky Pál javasolja. A parlament elnöke szerint a miniszterek Brüsszelben gyakran törvényerejű döntések meghozatalában vehetnek részt, így közvetve sérülhet az állam irányításának hármas elve. A kormány és a parlament jogviszonyát minden országban az alkotmány szabályozza, ezért nálunk sem lehet ezt egy törvénnyel megváltoztatni – állítja Hrušovský. A miniszterelnök-helyettes szavait úgy értékeli, hogy Csáky Pál érthető okokból azt szeretné, hogy a parlament ne szorítsa korlátok közé a minisztereket. A kormány tagjai nyilván úgy gondolják, hogy az ő apparátusuk gyorsabban és effektívebben működik, mint a parlament. A házelnök nem szeretné, ha a leendő szlovák EU-főbiztos személye körül „brutális politikai egyezkedés” folyna. Sajnálatosnak tartja, hogy az eredeti egyezséggel szemben a kormánypártoknak nem sikerült idén megegyezniük.

Mikuláš Dzurinda szerint Ivan Šimko távozása nem csupán az ő, hanem az egész koalíció ügye. A kormányfő úgy látja, mindannyian felelősséggel tartoznak a kormányprogramért, és Šimkóékat is az SDKÚ programja miatt választották be a parlamentbe, ezért ők sem kivételek. Bár a volt védelmi miniszter úgy viselkedik, mintha fél lábbal a koalícióban, a másikkal a Smerben állna, el kell döntenie, hogy mit is szeretne. (s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?