Versenyhelyzet – minden téren

Ha a privatizálás szóba kerül, akkor napjainkban elsőként szinte mindenkinek a Szlovák Gázművek magánosítása ugrik be. Pedig a szaktárcára emellett még több fontos, csak éppen kevesebb figyelmet kapó projektum sikeres levezénylése vár. Hogy milyen feladatokról van szó, arról Mária Machová privatizációs minisztert kérdeztük.

„A gázművek magánosításából származó összeggel kapcsolatban sokszor túlzó elképzelések láttak napvilágot.” A gázművek részleges privatizációjára eredetileg heten jelentkeztek, végül csupán egy konzorcium nyújtott be vételi ajánlatot. A kínált árat máris sokan kevesellik.

A gázművek magánosításából származó összeggel kapcsolatban sokszor túlzó elképzelések láttak napvilágot. Időnként úgy tűnt, hogy a magukat szakértőknek vallók szinte egymással versenyeztek, ki mond nagyobb számot. Ezzel párhuzamosan a nagyvállalat további sorsa körül kialakult politikai vitának az lett a végeredménye, hogy a hetekig tartó bizonytalanság, az egymásnak ellentmondó vélemények – képletesen szólva – a gázművek minden kis hibáját, ráncát láthatóvá tették. Nehéz egy céget jól értékesíteni akkor, ha a magánosítást ilyen előzmények vezetik fel. A konzorcium ajánlata megérkezett, most az illetékes privatizációs bizottságon van a sor, s ideális esetben a kormány március végéig eldöntheti, vajon kihirdeti-e a győztest vagy sem.

Jelenleg a világgazdaság receszszióban van. Vajon a magánosításra kiszemelt időpontot alkalmasan választottuk ki?

Általánosságban elmondható, hogy a világgazdasági visszaesés nem kedvező időpont nagyszabású magánosítási elképzelések kivitelezésére. Azonban konkrét esetekben nem biztos, hogy érvényesül visszahúzó hatása. Vegyük például a Transpetrolt. Az állami vállalat részleges magánosítására az év elején került sor, a kapott vételár pedig messze meghaladta az előzetesen várt összeg felső határát.

Jelenleg a Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat privatizálása van napirenden, éspedig a pozsonyi és a dunaszerdahelyi területi cég 49 százalékának eladása. Hogyan halad a privatizáció és mit vár tőle az állam?

A pozsonyi regionális autóbusz-közlekedési vállalatra 5, a dunaszerdahelyire pedig 2 ajánlat érkezett. Az ajánlatokat most nyitjuk fel (éppen tegnap – a szerk. megj.), s az értékelés után március derekán kerül az ügy a kormány elé. Az egyes érdeklődő társaságok nevét természetesen nem árulhatom el, azonban annyit elmondhatok, hogy osztrák, francia, cseh cégek találhatók a jelentkezők között, sőt a dél-szlovákiai regionális vállalatok iránt két magyarországi potenciális befektető is versenyben van. A pozsonyi és a dunaszerdahelyi területi közlekedési társaság mellett további hat regionális üzem privatizálásának előkészületei folynak, s ha az ütemtervet tartani tudjuk, akkor a nyári hónapokra valamennyi, tehát 17 területi közlekedési cég részleges magánosítása lezajlik.

A privatizálás nem jár majd automatikusan a viteldíjak drasztikus emelkedésével?

Mivel a tömegközlekedés közszolgálatot teljesít, ezért az állam továbbra is számol támogatással. Vagyis az állam nem akar kibújni a felelősség alól, nem gondolja azt, hogy az árképzés legyen teljes mértékben az új tulajdonos dolga. Különben is a magánosítás győztesei kezdetben csak kisebbségi, 49 százalékos tulajdonhányadhoz jutnak, 34 százalék kerül a megyei önkormányzatokhoz, a fennmaradó rész pedig egyelőre a Nemzeti Vagyonalapnál marad. A vagyonalap idővel a magánosítóknak értékesíti a részesedését, akiknek elsőrendű feladatuk, hogy emeljék a tömegközlekedés színvonalát.

Január végétől a célegyenesbe érkezett a három kerületi villamosenergia-szolgáltató magánkézbe adása. A fogyasztó hogyan érzékeli majd a tulajdonosváltást?

Örömmel tölt el, hogy nagy az érdeklődés: a nyugat-szlovákiai cég iránt 16, a közép-szlovákiai iránt 12, a kelet-szlovákiai energiaszolgáltató iránt pedig 14 társaság érdeklődik. Jelenleg a regionális áramszolgáltatók működésének átvilágítása folyik, március második felében pedig megkapjuk a kötelező érvényű ajánlatokat. Ez a magánosítás legalább olyan fontos, mint a Szlovák Gázműveké, ugyanis új gazdasági feltételeket teremt. Az áramszolgáltatás hatékonyabbá válik, s a későbbiek során – a jogi háttér megteremtésével – arra is lehetőség nyílik, hogy a polgár eldöntse, melyik szolgáltatótól kéri az áramot. E versenyhelyzet akár árcsökkentést is eredményezhet. Sajnos, a Szlovák Villamos Művek privatizálását ebben a kormányciklusban már nem lehet befejezni.

A felsoroltakon kívül még milyen lényegesebb projektumokon dolgozik a privatizációs tárca?

A legfontosabb a csatornaművek önkormányzati kézbe adása. Hat társaságot alakítunk ki, az önkormányzatok a települések lélekszámának arányában kapnak részvényeket a csatornacégekből. Az önkormányzatok érdeklődnek a projektum iránt, sőt európai uniós forrásokra is támaszkodhatunk.

Van a szaktárcának elképzelése arról, hogy mekkora összegre rúghatnak a magánosításból származó összbevételek?

Nincsenek pontos prognózisok. Az nyilvánvaló, hogy a fő tételt a Szlovák Gázművekből származó bevételek jelentik, a három áramszolgáltató esetében néhány millárd koronára számíthatunk, a többi tétel anyagi szempontból nem túl jelentős. Az összbevétel viszont bizonyosan elég ahhoz, hogy érdemben csökkentsük az államadósságot, pénzt juttassunk az egészségügybe és végre megkezdődhessen a nyugdíjreform.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?