Az egészségügyi minisztérium rendeletben szabályozta a hatáskörébe tartozó kórházak számára, hogy milyen módon engedélyezhetik az orvos- illetve nővérválasztást anyagi ellenszolgáltatás fejében.
Választhatunk orvost – pénzért
Kész ilyen lehetőséget biztosítani betegei számára az érsekújvári kórház is, a szolgáltatás pontos árát azonban nem határozták meg. „Nem lehet egyenlőségjelet tenni a kórházban dolgozó orvos és egy külső szakember között” – magyarázta lapunknak Marián Karvaj igazgató. Szerinte a kórház alkalmazásában álló orvos szolgáltatásait gyakorlatilag fedezi a beteg egészségbiztosítása, esetleg csak egy kisebb összeggel kell majd hozzájárulnia, ha ilyen orvost akar választani. Az intézmény nem köteles ugyanakkor bárkinek engedélyezni, hogy például egy szülést levezessen. „Szerződést kell majd kötnie a kórházzal, és ellenőrizni fogjuk a szakmai felkészültségét is” – mondta Karvaj. Szerinte ugyanis nem mindegy, hogy a kiválasztott orvos milyen gyakorlattal rendelkezik, például hány szülést vezet le egy évben. „Az utókezelés felelőssége ugyanis a kórházé marad” – indokolta Karvaj.
Üdvözli a lehetőséget a kassai Egyetemi Kórház vezetése is. Ebben az intézményben már korábban is lehetővé tették a szülész szakorvos megválasztását, a beteg 5000 koronát fizetett. Jaroslav Šajty igazgató szerint azonban csak akkor, ha a szülés levezetésére nem munkaidőben került sor. Vannak intézmények azonban, ahol nem akarnak élni ezzel a lehetőséggel. A nyitrai kórház például nem tervezi az orvosválasztás lehetőségének a bevezetését.
A minisztérium szerint a legális orvosválasztás csökkentheti a korrupció mértékét az egészségügyben, hiszen csak hivatalossá teszi azt, ami ma „feketén” működik.
Vannak azonban, akik szerint semmi sem változik majd, mivel az orvosok ideje is véges, ezért aki valóban azt szeretné, hogy az adott szakember operálja, annak „piaci” árat kell majd fizetnie, amit továbbra is csak illegálisan tehet meg.
A Szlovák Orvosi Kamara tiltakozik az orvosválasztás bevezetése ellen, szerintük ez tovább növeli az egészségügyben kialakult káoszt.
Tiltakozik a páciensek érdekvédelmi szövetsége is, mivel szerintük ez a lehetőség hátrányt jelent a szegényebb betegek számára.
Mások attól tartanak, hogy a választással a fiatalabb orvosokat fosztják majd meg a gyakorlat megszerzésének lehetőségétől.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.