TÁMOGATÁSFAJTÁK

Foglalkoztatás-növelő támogatások
A foglalkoztatási törvény több támogatási típust tesz lehetővé. Egy részüket továbbra a munkaadók kérvényezhetik, például átképzésre, új munkahelyek teremtésére fordíthatják, de jelentős összeget kaphatnak azok a munkanélküliek is, akik saját vállalkozás alapításába fognak.

Foglalkoztatás-növelő támogatások

A foglalkoztatási törvény több támogatási típust tesz lehetővé. Egy részüket továbbra a munkaadók kérvényezhetik, például átképzésre, új munkahelyek teremtésére fordíthatják, de jelentős összeget kaphatnak azok a munkanélküliek is, akik saját vállalkozás alapításába fognak. A foglalkoztatás növelését segíthetik azok a támogatások, melyek a munkaerő mobilitásának fejlesztését szolgálják. Ilyen például a közlekedési támogatás, mely a lakhely és a munkahely közti távolságtól függően havonta legfeljebb 2000 korona lehet. A községek továbbra is pályázhatnak közcélú munkák szervezésére, a magas munkanélküliségű járásokban 12, a jobb helyzetben lévő járásokban 9 hónapig jár a támogatás, melynek felső határa havonta és személyenként 1700 korona. Közcélú munkára csak olyan munkanélkülit lehet felvenni, aki legalább három hónapja nem dolgozik.

Átképzés, továbbképzés

A hangsúlyt elsősorban a munkanélküliek átképzésére helyezi a kormány. Mivel a támogatásokat az Európai Szociális Alapból származó támogatásból folyósítják, két részre osztották Szlovákiát: nagyobb támogatás kapható azokban a régiókban, ahol egy főre jutó nemzeti össztermék (GDP) értéke nem haladja meg az uniós átlag 75 százalék, és alacsonyabbat ott, ahol ez az érték 75 százaléknál magasabb. A támogatást kérheti a munkanélküli, de jár a munkaadónak is, ha újonnan felvett alkalmazottait akarja átképezni. Változik a támogatás összege attól függően is, hogy a kis- vagy nagyvállalkozó kéri azt.

Munkanélkülieknek járó támogatás

Ebben az esetben a törvény nem tesz különbséget a régiók fejlettsége alapján, mindenhol ugyanakkora támogatás jár. Az átképzésen résztvevőnek kifizetik a tanfolyam teljes költségét, térítik ezzel összefüggő egyéb kiadásait – útiköltség, szállás- és étkezési díj, még nem iskolaköteles gyermekeket nevelő személyek további, a gyermek nevelését elősegítő támogatást kapnak. Ez utóbbinak összege 1200 korona egy gyermek esetében, minden további gyermek után további 900 korona igényelhető.

Támogatás a munkáltatóknak

Az egy főre jutó GDP egyedül Pozsony megyében haladja meg az uniós átlag 75 százalékát, tehát itt alacsonyabb támogatás jár az új alkalmazottak átképzésére. Ennek összege általános tanfolyam esetén a költségek 50–90 százalékát fedezhetik, szaktanfolyam esetén 25–45 százalékát, attól függően, hogy kis-, közép- vagy nagyvállalkozóról van-e szó. A támogatás mértéke változik annak arányában is, hogy munkanélkülit vagy más munkahelyről jelentkezőt alkalmaz a munkaadó. Szlovákia összes többi régiójában általános tanfolyam esetén a költségek 60–90, szaktanfolyam esetén 35–55 százalékát lehet igényelni.

Munkahelyteremtő támogatások

A foglalkoztatási törvény továbbra is támogatja új munkahelyek létrehozását. A munkaadóknak járó támogatások mellett azonban a magánvállalkozások létrehozásához is segítséget nyújt az állam. Továbbra is támogathatók a közhasznú munkák, ezekre – a régiótól függően 9 vagy 12 hónapig jár a támogatás.

Magánvállalkozások alapítása

A támogatás folyósításának alapfeltétele, hogy a kérvényező legalább három hónapig munkanélküli legyen. Vállalnia kell továbbá, hogy legalább két évig működteti újonnan létrehozott vállalkozását. A támogatás összegét a valós költségigény alapján állapítják meg, mértéke függ a munkanélküliség arányától az adott járásban, illetve attól, hátrányos helyzetű munkanélküli kéri-e azt. A pontos összeg a minimális munkadíj teljes költségeinek – a minimális bruttó bér plusz a munkáltató által fizetett társadalombiztosítási járulékok – függvénye, annak legfeljebb 24-szerese.

Pozsony megyében egyedül a hátrányos helyzetű munkanélkülieknek jár legfeljebb 49 339 korona támogatás. Az ország többi régiójában 79 942 koronát kaphat az, aki „csak” egy éve munkanélküli, a hátrányos helyzetű munkanélküli 98 678 koronát kaphat azokban a járásokban, ahol az átlagnál alacsonyabb, és 148 017 koronát, ahol az átlagnál magasabb a munkanélküliek aránya.

A munkaadóknak adható támogatás

Ha a munkaadó vállalja, hogy a hátrányos helyzetű munkanélkülit legalább 12 hónapig alkalmazza, régiótól függően 39 963 koronától egészen 127 882 koronáig terjedő támogatást kérhet. Ha vállalja, hogy további 12 hónapig megtartja a felvett munkanélkülit, akkor további, 39 963-től 79 926 koronáig terjedő támogatásra jogosult. A támogatás mértéke az egy főre jutó GDP és a munkanélküliség arányától függ.

Az új foglalkoztatási támogatás

– egyéni vállalkozók, önkormányzatok és nonprofit szervezetek igényelhetik, 2006 óta

– minden felvett munkanélküli után 58 212 korona jár

– a hátrányos helyzetű munkanélküliek esetében a támogatás 80 601 korona

– egészségkárosodott munkanélküli alkalmazása esetén 223 891 korona

– feltétel, hogy a munkahely legalább 2 évig megmaradjon, önkormányzatok és nonprofit szervezetek esetében 1 év

– legfeljebb 5 új alkalmazott után jár, az alkalmazottak összlétszáma nem haladhatja meg a 10-et (l, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?