Ján Kuciak újságírót és jegyesét, Martina Kušnírovát 2018. február 21-én gyilkolták meg, egy 9 milliméteres pisztolyból leadott három lövéssel.
Ján Kuciak újságírót és jegyesét, Martina Kušnírovát 2018. február 21-én gyilkolták meg, egy 9 milliméteres pisztolyból leadott három lövéssel.
Kušnírovát szemből fejen lőtték. Kuciak két lövedéket kapott a szívébe, szintén szemből. Erről a Speciális Ügyészi Hivatal (ÚŠP) Általános Kriminológiai Osztályának ügyésze számolt be hétfőn, egy Bazinban (Pezinok) tartott sajtótájékoztatón.
A felügyelő ügyész személyazonosságát az ÚŠP kérésére nem hozták nyilvánosságra. Az illető az üggyel megbízott nyomozócsapat egy hónapi munkáját összegezte a sajtótájékoztatón. Elmondta: a kettős gyilkosságot legfeljebb öt perc leforgása alatt hajtották végre. A feltételezett tettes mozgását már dokumentálták, minden részletet azonban nem hozhatnak nyilvánosságra.
A körülmények az ügyész elmondása szerint arról tanúskodnak, hogy a gyilkosságot megrendelték. A bűncselekmény helyszínén két töltényhüvelyt és ki nem lőtt töltényeket is találtak. Dulakodás nyomait ugyanakkor nem találták, és nagy valószínűséggel semmit sem tulajdonítottak el a házból – tette hozzá az ÚŠP munkatársa, hangsúlyozva: a nyomozócsapat továbbra is több lehetséges verziót vizsgál, egyelőre egyiket sem vetették el. Az újságírói kérdések többségére az ügyész nem válaszolt, ezt azzal indokolta, hogy az idő előtt közzétett információk akadályozhatnák a nyomozást.
Arra a kérdésre, hogy a rendőrségnek van-e fantomképe a lehetséges elkövetőről és hogy közzéteszi-e, az ügyész azt válaszolta, hogy ez még korai lenne. Közelebbi információt nem adott arról a lehetséges felvételről sem, amelyen szerepelhet az elkövető, és azt sem erősítette meg, hogy a gyilkos egy átalakított gázpisztolyból tüzelt volna.
Az ügyész ugyanakkor elismerte, hogy a nagymácsédi (Veľká Mača) kettős gyilkosság helyszínén az Igazságügyi Orvostani Intézet szakértője nem vizsgálta meg a holttesteket. Rámutatott ugyanakkor, hogy egyetlen jogszabály sem írja elő, hogy ilyen szakértő a nap 24 órájában, a hét minden napján a rendőrség rendelkezésére álljon. Az, hogy milyen orvosszakértőket és egyéb szakembereket vonnak be a helyszínelésbe, mindig a nyomozótól és a pillanatnyi körülményektől függ. Az ügyész hangsúlyozta, hogy a boncolást az Igazságügyi Orvostani Intézet szakértői végezték el, és a büntetőeljárást tekintve ennek eredményei bírnak döntő jelentőséggel.
A médiában felmerült további információkra reagálva az ÚŠP munkatársa elmondta, hogy február 25-én, vasárnap egy rendőrjárőr érkezett a családi házhoz, ahol Kuciak és Kušnírová laktak, hogy ellenőrizze, miért nem reagálnak a rokonaik hívásaira. A rendőrök az ablakon keresztül egy női testet láttak feküdni a földön. Azonnal hívták a tűzoltókat és a mentőket, mivel először gázmérgezésre gyanakodtak. Miután bejutottak a házba, a rendőrök felfedezték a másik holttestet is, illetve a lőtt sebeket. A helyszínelést a nagyszombati kerületi rendőrség egysége végezte.
A nyomozó munkájával, illetve a rendőri szervek eljárásával kapcsolatban a médiában felmerült kétségekre reagálva az ügyész elmondta, hogy ezektől függetlenül, betöltött hivatalából eredően írásbeli állásfoglalást kért a nyomozótól. Hozzátette: amennyiben hiányosságokra derül fény, intézkedni fog.
A Robert Fico (Smer-SD) volt kormányfő által felajánlott egymillió eurós nyomravezetői díjjal kapcsolatban az ügyész elmondta, hogy a rendőrséghez és az ügyészséghez is több tucatnyi lakossági bejelentés érkezett. „Nem mindegyik vehető komolyan, de mindegyiknek azonos figyelmet szentelünk” – fűzte hozzá.
Elmondása szerint a főügyészség mindent megtesz, hogy mielőbb egyezség születhessen a közös, szlovák-olasz nyomozócsapat létrehozásáról. Hozzátette: az Europollal is együttműködnek, elsősorban az egyes bizonyítékok elemzése terén.
Az ügyön dolgozó nyomozócsapat 10 nyomozóból, több mint 50 operatív munkatársból, hat analitikusból és egy külföldi együttműködésre szakosodott csoportból áll. Az ügyész elmondása szerint ez az utóbbi évek egyik legnagyobb, gyilkosságot vizsgáló nyomozócsapata. Eddig összesen csaknem 200 tanút hallgattak ki, ezen kívül további információkat nyertek a helyszínen talált információhordozókból is.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.