Több mint 40 milliárd eurót bocsát Szlovákia rendelkezésére az EU

Igor Matovič

Szlovákia 34,1 milliárd eurót kap az Európai Uniótól az elkövetkező években, az újjáépítési Alapból nyújtott kedvezményes hitellel együtt több mint 40 milliárd eurót bocsát az ország rendelkezésre az EU.

Szlovákia évente átlagosan több mint hatmilliárd eurót költhet projektekre - mondta Igor Matovič (OĽaNO) miniszterelnök kedden, miután hazaérkezett a brüsszeli EU-csúcsról.

A miniszterelnök tájékoztatása szerint Szlovákia 8 milliárd euróval diszponálhat a jelenlegi költségvetési időszakban, 7,5 milliárd eurót használhat fel az újjáépítési alapból és 18,6 milliárd eurót a hét évre szóló uniós költségvetésből 2021 és 2027 között. Szlovákia további 6,8 milliárd euró hitelt vehet fel az újjáépítési alapból, és a projektek társfinanszírozására 2,9 milliárd eurót tervezhet.

„Ez nemcsak jó, hanem egyenesen kitűnő hír Szlovákia számára” - közölte Matovič a csúcstalálkozót követően, de arra figyelmeztetett, hogy nem lesz könnyű felhasználni ezt a pénzt. „Mindannyiunk előtt hatalmas feladat áll, mert felelősségteljesen kell reformokat kidolgoznunk, hogy ezeket a pénzeszközöket felelősen fektethessük be" – mondta Matovič.

Kedden hajnalban állapodtak meg az uniós országok vezetői az EU hét évre szóló költségvetéséről és a több mint 1,82 ezer milliárd eurós helyreállítási tervről. A kormányfőknek le kellett küzdeniük a legnagyobb véleménykülönbségeket az újjáépítési alapról, amelynek célja a koronavírus-járvány okozta válság által sújtott országok gazdaságának támogatása. A szlovák miniszterelnök javasolta a kompromisszumos megoldást, hogy a támogatások teljes, 750 milliárd eurós csomagját 390 milliárd euróra csökkentsék.

Nem született meg könnyen a helyreállítási tervről szóló megállapodás. Az EU vezetői először pénteken (július 17.) találkoztak és kedden reggelre sikerült közös nevezőre jutniuk. Majdnem olyan sokáig tartottak a tárgyalások, mint a 2000. december 7. és 10. között Nizzában tartott EU-csúcs.

Nézetkülönbségek voltak az újjáépítési alapból nyújtott kölcsönökről és a támogatásokról, a tárgyaló feleknek meg kellett állapodniuk a feltételekben. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azt javasolta, ha a tagállamok nem tudnak egyezségre jutni, az Európai Tanács vagy az EU-s pénzügyminiszterek tanácsa döntsön a kérdésben. A pénzt elsősorban gazdaság reformokra, és nem a jelenlegi szükségletekre kell fordítani. Végül az tagállamok képviselői megállapodtak abban is, hogy a pénzeszközök kifizetését össze kell kapcsolni a jogállamiság alapelveinek betartásával.

Giuseppe Conte olasz miniszterelnök Európa történelmi pillanatának nevezte a megállapodást, és elégedettségét fejezte ki a csúcstalálkozó után. Olaszország kapja ugyanis a legnagyobb összeget az újjáépítési alapból. 209 milliárd euró támogatást és kedvezményes hiteleket, a teljes csomag 28%-át.

 Mark Rutte holland miniszterelnök óvatosabban fogalmazott. Hollandiának, valamint a többi „takarékos” államnak, Ausztriának, Dániának és Svédországnak az eredetileg javasolt támogatási csomagot sikerült 500 milliárdról 390 milliárd euróra csökkentenie, és 200 milliárd euróról 360 milliárd euróra növelni a hitelcsomagot. Rutte szerint a csúcstalálkozó eredménye nem teremt precedenst Európa jövőbeni eladósodottságára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?