<p>Távozott tegnap a Vízépítő Vállalat éléről Ladislav Lazár, a Smer jelöltje. Lazár a párt kassai ágához köthető, minden bizonnyal a vajkai komp körüli botránynak köszönheti bukását. </p>
Tisztulóban Solymos környezete
A vajkai komp körüli ügyekre elsők között épp a Híd képviselői mutattak rá, így várható volt, hogy Lazárnak mennie kell a Híd irányította minisztérium alá tartozó Vízépítő Vállalat (VV) éléről. Solymos László környezetvédelmi miniszter néhány nappal ezelőtt még időt kért az újságíróktól, hogy az elődjétől örökölt kétes ügyleteket ellenőrizhesse. Lazár esetében meglehetősen gyors döntés született.
Kinevezés joghézaggal
Ladislav Lazárt az a Peter Žiga nevezte ki a VV élére, aki a harmadik Fico-kormányban gazdasági miniszterként folytatja munkáját. Žiga a környezetvédelmi tárcától magával vitte egyik államtitkárát, az egyébként magyarul is beszélő, királyhelmeci kötődésű Vojtech Ferenczet is, így valószínűleg inkább csak hatalmi átrendeződésről lehet beszélni, mintsem Žiga háttérbe szorulásáról. Lazárt Žiga 2012-ben egy joghézagot kihasználva nevezte ki a VV élére: ahhoz, hogy a VV igazgatója legyen, előbb a minisztérium vezető beosztású alkalmazottjának kellett lennie, így a miniszter egyetlen napra megtette őt főosztályvezetővé. Így elérték, hogy az igazgatóválasztási procedúrát mellőzve nevezhessék őt ki.
Lazár korábban egy kassai jégkorongklub igazgatójaként is tevékenykedett, majd a Smer megyei képviselőjévé választották. 2010-ben a Markíza televízió tárta fel, hogy Lazár nyilvános versenytárgyalás nélkül adott túl a kassai TEKO nevű vállalat állami tulajdonrészén. 2010–2012-ben a Smer parlamenti képviselőjeként tevékenykedett, Kassán pedig a smeres Richard Raši mellett főpolgármesterhelyettes volt. 2012-től amellett, hogy a VV igazgatójaként dolgozott, a bősi vízerőmű kormánybiztosaként is működött, ebbe a pozícióba Ján Počiatek közlekedési miniszter juttatta őt. Ő képviselte tehát a kormányt a Szlovákia és Magyarország közötti és egyéb nemzetközi egyeztetések során.
Megegyezés útján
Lazár a VV élén a bősi vízerőműért is felelt azóta, hogy tavaly tavasszal az állam visszavette az erőmű ellenőrzését az olasz Enel vállalattól, amely ezt követően pert is indított az állam ellen. Tavaly év végén Érsek Árpád (Híd) és Veronika Remišová blogger (OĽaNO–NOVA) hívták fel a figyelmet arra a szerződésre, amelyet Lazár hozott tető alá a Vajka és Keszölcés között járó komp üzemeltetéséről.
Kiderült, hogy a komp üzemeltetéséről kötött szerződés túlárazott, az üzemeltető Ponton City nevű offshore hátterű vállalat nyomai pedig Peter Žiga környezetvédelmi és Martin Glváč védelmi miniszterhez vezettek. Az ellenzék Peter Žiga és Ladislav Lazár távozását követelte. „Ha menesztette volna Lazárt a komp miatt, nem írjuk alá a menesztési indítványt. Lazár nemcsak a kompért, hanem sok minden másért is felelős” mondta lapunknak Bugár Béla, a Híd elnöke a napokban Peter Žiga ügyéről.
„Lazár úrral közös megegyezés útján ért véget az együttműködésünk” – közölte tegnap a környezetvédelmi minisztérium szóvivője, Juraj Rybanský arra a kérdésünkre, mi volt Lazár távozásának valódi indoka.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.