Települések tüntetése Pozsonyban

Pozsony. „Figyelmeztetni akarjuk a végrehajtó hatalmat, a törvényhozást és az egész társadalmat az önkormányzatok válságos helyzetére, melyet nem ők idéztek elő” – indokolta Michal Sýkora, a Városok és Falvak Társulásának elnöke a tegnapi tiltakozó nagygyűlés megrendezését.

Rímeket faragtak az önkormányzatokPavol Funtál felvételeA kormányhivatal előtt az önkormányzatok mintegy 1300 képviselője tüntetett a közigazgatási reform módja ellen. A polgármesterek elsősorban a kormány kommunikációs gyakorlatát kifogásolják, szerintük a kabinet nem veszi figyelembe észrevételeiket a pénzügyi decentralizációval kapcsolatban. Elfogadhatatlannak tartják, hogy a 2005-ös költségvetés összeállításakor az idei éves támogatást veszik alapul, Sýkora szerint ugyanis csak az oktatási intézmények fenntartásához mintegy kétmilliárd koronával alacsonyabb összeget kapnak a kelleténél. Ebből kiindulva a jövő évi költségvetésük is alacsonyabb lesz a szükségesnél, az oktatásüggyel és a gondozói szolgálattal összefüggő feladatok ellátására 2005-re az előirányzottnál mintegy hárommilliárd koronával kérnek többet. „A kormány már nem tekinti partnerének az önkormányzatokat a közigazgatási reform megvalósítása során, megpróbál diktálni nekünk – véli Zachariáš István, Szepsi polgármestere. – Nem a miniszterek ellen tüntetünk, a partneri kapcsolatot szeretnénk visszaállítani.” Zachariáš szerint egyre több feladatot kell ellátniuk kevesebb pénzből. „Olyan dolgokat kell elvégeznünk, amelyek esetében nincs anyagi fedezet a költségvetésünkben, Szepsiben mintegy 600 ezer koronáról van szó” – mondta lapunknak a polgármester. A kormány ma tárgyalja a pénzügyi decentralizációt szabályozó törvényeket, melyek a társulás szerint jelenlegi formájukban ellehetetleníthetik a települések munkáját.

Az önkormányzatok képviselői szerint az állam rajtuk akar spórolni. „A járási hivatalok megszűnése kapcsán megtakarított öszszeg a központi költségvetésben maradt, a feladatokat az önkormányzatok ellátják, de a pénzügyi fedezetet a kormány nem biztosítja teljes mértékben” – mondta lapunknak Feledy Zoltán, Feled polgármestere. A község költségvetése a múlt évihez viszonyítva mintegy 1,5 millió koronával kisebb. A legnagyobb gondot az iskolai étkezdék, óvodák, művészeti iskolák fenntartása jelenti. Az önkormányzatok kérik az idei költségvetés kiegészítését, az oktatásüggyel kapcsolatos tavalyi tartozások kiegyenlítését és a közigazgatási reform során keletkezett hibák kijavítását. Felszólítják a parlamentet, hogy rendkívüli ülésen értékelje a közigazgatási reform eddigi megvalósítását, és kérik: a pénzügyi decentralizációt megvalósító törvényeket egy csomagban fogadja el. Viktor Nižňanský, a közigazgatási reformért felelős kormánybiztos megkésettnek minősítette a tegnapi akciót. Szerinte az utóbbi időben több konstruktív tárgyalásra is sor került az államigazgatási szervek és az önkormányzatok képviselői között. (lpj, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?