Tartózkodó KDH-sok

Pozsony. „Hölgyeim és uraim, Szlovákia óriási lépést tett a fejlett Európa felé” – ezekkel a szavakkal jelentette be Csáky Pál emberjogi miniszterelnök-helyettes, hogy a kormány végre jóváhagyta az antidiszkriminációs törvény tervezetét.

A három kereszténydemokrata miniszter közül Vladimír Palko belügyminiszter a törvény ellen voksolt, Martin Fronc oktatási és Daniel Lipšic igazságügyi miniszter tartózkodott. Lipšic és Csáky az elmúlt hetekben közösen kereste a törvénnyel kapcsolatos kompromisszumot, ám a homoszexualitásra vonatkozó részben nem tudtak megegyezni. A kormány két változat közül választott. Az egyik szerint a nemi irányultságot nem szabadna firtatni, a másik értelmében kimondottan tilos a nemi irányultság miatti diszkrimináció. A kabinet végül ez utóbbi megoldásra bólintott rá; Lipšic nem is vett részt a kormányülés utáni sajtótájékoztatón. Kérdésünkre, véletlenről vagy sértődöttségről volt-e szó, Csáky azt válaszolta: „Lipšiccel korrektül együttműködtünk, de talán úgy látta, ez mégiscsak az én törvényem.” Az igazságügyi miniszter a kormányhivatal folyosóján leszögezte: tiszteletben tartja a kabinet döntését. Szerinte a miniszterek színvonalas tervezetet fogadtak el, csak a homoszexuálisokról szóló rész nem jó, és nem kizárt, hogy a KDH-s honatyák a parlamentben megpróbálnak változtatni rajta. „Miután a kormány a számomra nem elfogadható alternatívát hagyta jóvá, ez a tervezet már nem az én törvényem, hanem Csákyé” – jegyezte meg Lipšic. A javaslat értelmében tilos mindennemű hátrányos megkülönböztetés. Csáky pozitív intézkedések bevezetését is szorgalmazta, erre nem volt politikai akarat. A tervezet szerint ha valaki úgy érzi, diszkriminálták, panaszt emelhet a nemzeti emberjogi központban. Miután bizonyította, hogy gyanúja megalapozott, a bíróság előtt már az alperesnek kellene igazolnia, hogy nem történt diszkrimináció. „Lényegében ugyanaz az elv érvényesül, amilyet a vagyon eredetéről szóló törvény is tartalmazott, ám sokkal precízebb a megfogalmazás. Itt először a felperes tesz le az asztalra valamilyen bizonyítékot, a bizonyítási teher csak ezután billen át az alperes oldalára” – magyarázta lapunknak Csáky. A törvény alól kivételt képeznek az egyházak. Ha például valaki katolikus pap szeretne lenni, és az egyház nem tesz eleget a kérésnek, diszkriminációra hivatkozva senki sem perelheti be az egyházat. „Minden vallásnak, egyháznak megvannak a hagyományai, melyeket tiszteletben kell tartani” – magyarázta a miniszterelnök-helyettes. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?