<p>Egyszer sem szólalt fel a parlamentben, egyetlen önálló törvénymódosítással sem rukkolt elő. Azt állítja, hogy az ellenzéki parlamenti képviselőknek nem ez a dolguk. Meggyőződése, hogy ha ilyen kritériumok alapján értékelnénk munkájukat, akkor a 150 honatyából 80 meg sem érdemelné a fizetését. Fontosnak tartja a választókkal való kommunikációt és azt, hogy legyen egy asszisztense – még akkor is, ha annak az elmúlt négy évben nem igazán volt mit csinálnia.</p>
Szigeti János: nem szabad egy képviselőt a szerint megítélni, hogy felszólal-e a parlamentben
Az MKP parlamenti képviselőjével, Szigeti Jánossal beszélgettünk, akit a Markíza televízió szerint a parlamenti képviselők egy része nem is ismer.
Ha értékelnie kellene a választók előtt az elmúlt közel négyéves tevékenységét a parlamentben, mit emelne ki?
Mint az MKP képviselője úgy gondolom, hogy mi csapatmunkát végzünk a parlamentben. Vannak azok a személyek, akik az előretolt csúcsvezetéshez tartoznak, akik megnyilvánulnak és nyilatkoznak, és van egy olyan csapat, amely a szolgamunkát végzi, a bizottságokban tevékenykedik. A parlamenti munka több részből tevődik össze. Nemcsak az üléseken a pulpitusról való felszólalás, hanem a szolgamunka, valamint a bizottságokban kifejtett tevékenység is fontos. Én a vidékfejlesztési és építésügyi bizottságban tevékenykedtem, és ott az önkormányzatokról szóló törvénymódosításnál – amely több hetes munka volt – dolgoztam nagyrészt. Munkám tulajdonképpen ebben is megmutatkozott, és kinyilvánítottam a véleményemet más egyéb, olyan jellegű szavazásnál is, amely esetlegesen a felvidéki magyarság ellen vagy mellette szólt.
A parlament honlapja szerint Ön is azok közé a képviselők közé tartozik, akiknek nem volt felszólalása, nem rukkoltak elő önálló javaslattal. Ön ezen nem lát kivetnivalót?
A parlamenti munka nem abban merül ki, hogy valaki olyan módosító javaslatot adjon elő, aminek gyakorlatilag nincs jelentősége. Tudjuk, mennyi ellenzéki javaslat ment át ebben a választási időszakban. Ez talán egyenlő a semmivel. Ilyen dolgokat nem nagyon szeretek csinálni, tehát nem látom értelmét annak, hogy valamit beadjunk, amiről száz százalékosan tudjuk, hogy úgy sem fog átmenni. Alibizmusnak tartom, hogy a választási ciklus vége felé a képviselők törtetnek, s csak azért adnak be javaslatokat, hogy a pipa ott legyen a nevük mellett.
De az MKP is azok közé a pártok közé tartozik, amelyek a parlament utolsó ülésére benyújtottak egy törvénytervezetet – ez konkrétan a BMG Invest és a Horizont Slovakia pénzügyi szolgáltatók pórul járt klienseinek a kártérítéséről szól –, és az Ön neve is szerepel az előterjesztők közt. Ezt is ilyen fölösleges javaslatnak tartja?
Itt a kormányzó pártnak, a Smernek a vállalt dolgait kérnénk számon ezzel a törvénnyel, hiszen a kormányprogramban benne van, hogy részleges kártérítést kapnak ezek az emberek. Ezt próbáljuk valahogy számon kérni ezzel a javaslattal. Tudjuk, hogy ennek a javaslatnak sincs esélye.
Mit válaszolna azoknak, akik azt állítják, hogy mivel nem szólalt fel, nem volt önálló javaslata, a semmiért szedi a több mint 3000 eurós fizetést?
Nem szabad egy képviselőt a szerint megítélni, hogy felszólal-e a parlamentben, vagy sem, hogy tesz-e javaslatot vagy sem. Mint említettem, van ott más tevékenységi lehetőség is. Ha csak ez alapján lenne valaki értékelhető, akkor szerintem a 150 képviselőből talán mondhatnám, hogy 100 vagy 80 az, aki megérdemli a fizetését.
Közpénzből fizeti a képviselői irodáját, illetve asszisztensét. Gyakran kapcsolatban volt a választópolgárokkal?
Volt néhány, akivel konkrétan találkoztam, de a választópolgárok nem vitték túlzásba az érdeklődést. Rendelkezésre álltam mindenkinek, volt, aki telefonon hívott fel, volt, akivel személyesen találkoztam. Gyakorlatilag ez is egy bizonyos formája a parlamenti képviselői munkának.
Ezek szerint az asszisztensének nem volt sok munkája az elmúlt közel négy évben…
Nem, nem mondhatnám, hogy túl sok dolga lett volna. Nem volt sok érdeklődő. Tény, hogy a Komáromi járásból hárman voltunk képviselők, talán jobban megoszlott az arány, gondolom én.
A júniusi parlamenti választások után is szeretné folytatni munkáját a parlamentben?
Egyelőre nem döntöttem, de volt róla szó, hogy igen. A helyi szervezet újra képviselőnek javasolt, de a komáromi járási konferencia csak szombaton lesz Gútán. Ott dől el minden arról, kik lesznek a képviselőjelöltek, és milyen esélyem lesz. Ez alapján fogok döntést hozni.
Tehát az ambíciója megvan…
Gyakorlatilag igen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.