<p>Szerdán dönt a kormány arról, meneszti-e Anna Bubeníkovát, a Nemzeti Vagyonalap (FNM) vezetőjét, miután felmerült a gyanú, hogy Jaroslav Haščák, a Penta társtulajdonosa a múltban rajta keresztül próbált „ügyeket intézni” a második Dzurinda-kormány politikusainál.</p>
Szerdán meneszthetik Bubeníkovát
Bubeníková leváltását Juraj Miškov gazdasági miniszter kérte levélben Iveta Radičová kormányfőtől. Ivan Gašparovič államfő korábban kijelentette, ha a kabinet úgy dönt, hogy leváltja Bubeníkovát, ő beleegyezik.
A parlament alkotmányjogi és védelmi bizottsága is foglalkozik majd a Gorilla aktával. A témát Gál Gábor (Híd) tervezi felvetni az alkotmányjogi bizottság január 17-ei ülésén. Gál szerint a közvéleményt érdeklő témáról van szó, és a bizottság feladata a kérdezés, lehetőség szerint pedig az illetékesek ellenőrzése is. „Kérdés az is, hogy az említett anyag tényleg a titkosszolgálaté-e” – mondta ezzel kapcsolatban a Híd parlamenti képviselője.
A kormányfő sajtóosztálya tegnap közzétette: ha a Gorilla kapcsán kezdeményezett vizsgálat során a nyomozók kérni fogják a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) igazgatóját, hogy mentse fel néhány ügynökét a titoktartási kötelezettség alól, az eleget tesz a kérésnek. Korábban a vizsgálat épp azért állt le, mert az SIS vezetése nem volt hajlandó együttműködni – ez az álláspont minden bizonnyal Radičová nyomásának következtében változott meg.
Megszólaltak az Egyszerű Emberek is: az Európai Uniót is bevonnák a Gorilla-ügyben indított nyomozásba, konkrétan az Európai Csalás Elleni Hivatalt (OLAF). „Az ügyön dolgozó főrendőrök és ügyészek politikai jelölések alapján kerültek posztjukra, ezért azon lesznek, hogy a botrányt a szőnyeg alá söpörjék. Ezért kell független nemzetközi hatóságnak vizsgálatot indítania” – mondta Jozef Viskupič parlamenti képviselő. Michal Vaľo ügyvéd, volt főügyész ezt a kezdeményezést nevetségesnek tartja. „Nagyon nehéz olyan képviselőt találni, akinek fogalma sincs az uniós intézmények kompetenciáiról és arról, hogy uniós szervek nem folytathatnak nyomozást a tagállamokban” – mondta Vaľo.
Tom Nicholson, a Gorilla aktával foglalkozó oknyomozó újságíró szerint az akta értéke nem abban rejlik, hogy hány büntetőjogi feljelentést tesznek majd miatta, hanem inkább abban, hogy a dokumentumnak köszönhetően pontos képet kaphatnak az emberek arról, milyen is a politika valósága az országban. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.