Évről évre emelkedik az illegálisan működő cukrászatok és pékségek száma
Rossz minőségű és egészségre veszélyes termékekre figyelmeztetnek a pékek, amikből karácsony előtt egyre több van
Az ünnepek közeledtével ugrásszerűen emelkedik az olyan illegális hirdetések száma, amelyek kedvező áron kínálnak süteményeket és pékárukat. Azok a megrendelők, akik bedőlnek az önjelölt cukrászok hirdetéseinek, nem csak a termékek minőségében csalódhatnak, az egészségüket is veszélyeztetik.
Évről évre emelkedik az illegálisan működő cukrászatok és pékségek száma. Az önjelölt vállalkozók mostanra olyannyira kinőtték magukat, hogy az adófizetés elmulasztásával évente 12 millió eurós bevételtől fosztják meg az államot. Azonban nem ez az egyetlen negatívum, ami a számlájukra írható. Bár a különböző befizetési kötelezettségek mellőzése miatt termékeik gyakran olcsóbbak, mint a boltban kapható portéka, a rendelés átvételekor a vásárlók kiábrándító minőséggel szembesülhetnek. A gasztronómiában gyakran használt „ronda, de finom” szállóige jegyében az talán még nem is lenne baj, ha a sütemény nem pont úgy néz ki, mint a közösségi oldalon, esetleg internetes fórumon látott képen. Az azonban gond, hogy az emberek gyakran egészségügyi problémákkal küszködnek az édesség elfogyasztása után. Mivel ezek az otthoni sütödék „feketén” működnek, így reklamációra sincs lehetőség.
Az ünnepekkor szaporodnak a problémás eladók
A Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének adatai szerint az ünnepek közeledtével minden évben megugrik az illegális műhelyek száma. Legyen szó húsvétról, karácsonyról, esetleg esküvőszezonról, a szakszervezet évről évre több problémás vállalkozásról kap értesítést. Bár a szövetség folyamatosan kommunikál a belügyminisztériummal, az agrártárcával és a különböző ellenőrző szervekkel, mint amilyen a Közegészségügyi Hivatal és az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet, a legtöbb esetben nem sikerül lefülelni a csalókat.
Az élelmiszergyártóknak nem csak adminisztratív, de szigorú higiéniai előírásoknak kellene megfelelnie. Az illegális cukrászok és pékek azonban ezeket legtöbbször figyelmen kívül hagyják.
Ezek a termékek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A hobbicukrászok gyakran Kínából szerzik be az alapanyagaik egy részét, amelyek használata egyébként nem engedélyezett az Európai Unióban. Brüsszel pedig éppen azért tiltotta be ezeket a hozzávalókat, mert egészségkárosító hatással bírnak
– mutatott rá Milan Lapšanský, a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének (SZPCC) elnöke.
Intő jelek
Milan Lapšanský egyúttal összegezte azokat az intő jeleket is, amelyekre érdemes figyelni, ha nem szeretnék az ünnepeket betegen tölteni.
Nem hivatalos vállalkozásról lévén szó, az eladók gyakran nem hajlandóak találkozni a vásárlókkal, hogy azok személyesen vegyék át a portékát. A terméket sokszor futárszolgálatok segítségével kézbesítik. A szállítás során azonban hőmérséklet-ingadozásnak vannak kitéve, ami emberi fogyasztásra alkalmatlanná teszi őket
– magyarázta Lapšanský, aki arra is rámutatott, hogy a páralecsapódás következtében a sütemények alig néhány óra után penészesedni kezdenek.
A nem bejegyzett vállalkozások szolgáltatásait igénybe vevő vásárlók egyúttal az átverést is kockáztatják. A Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének információi szerint az is megesik, hogy a fogyasztók egy bármely hipermarketben megtalálható terméket kapnak kézhez, amelyért háromszor annyit fizettek, mint azt a boltban tették volna.
Az érdekvédelmi szervezet ezért azt tanácsolja a lakosoknak, vásároljanak mindig ellenőrzött és megbízható forrásokból. Ha ezt teszik, biztosan nem járnak pórul.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.