Hiába a politikusok igyekezete, a pékségek problémáit nem sikerült mérsékelni
Pékáru nélkül maradhatunk az ünnepekre, ha rosszabbra fordul a helyzet
Veszélyben a mindennapi kenyerünk, közölte a pékéket, cukrászokat és tésztagyártókat tömörítő érdekvédelmi szervezet. Ha megismétlődik a tavalyi forgatókönyv, nem kizárt, hogy az ágazati szereplőknek ellátási korlátozáshoz kell folyamodniuk.
A pékipar évek óta komoly munkaerőhiánnyal küzd. A helyzet mostanra olyannyira súlyossá vált, hogy országszerte közel kétezer ember hiányzik a termelésből. Ha az influenzajárvány idén is olyan jelentős mértékeket ölt, akkor nem kizárt, hogy az ágazati szereplők kénytelenek lesznek még a korábban látottnál is szigorúbb ellátási korlátozásokhoz folyamodni.
Tartós munkaerőhiány
A Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének (SZPCC) elnöke, Milan Lapšanský úgy véli, örvendetes hír, hogy idén nem tapasztaltak akkora exodust, mint tavaly, amikor a sütőiparban tevékenykedők tömegesen vonultak korkedvezményesen nyugdíjba. Ez egyebek mellett annak tudható be, hogy a kormány a magasra csapott államháztartási hiány miatt igyekezett bereteszelni a kiskaput, ami lehetővé tette, hogy az alkalmazottak egy része idő előtt búcsút intsen a munkaerőpiacnak. Hiába a politikusok igyekezete, a pékségek problémáit még így sem sikerült mérsékelni.
Lapšanský szerint elég egy a tavalyihoz hasonló, a szokottnál intenzívebb influenzaszezon, és egyes vállalatok gyakorlatilag működésképtelenek lesznek, mivel nem marad elég emberük, aki dolgozzon. Ez történt 2023-ban is, amikor több vállalatnak komoly korlátozásokat kellett bevezetnie, mivel a rengeteg lebetegedett alkalmazott miatt képtelenek voltak teljesíteni a megrendeléseket.
Azért, hogy a jövőben megelőzzék a hasonló ellátási problémákat, nyílt levelet intéztek Robert Fico kabinetjéhez, amelyben arra kérik a törvényhozókat, értékeljék át a különböző bérpótlékok megadóztatását.
Az állam minden évben emeli a minimálbért, amely alapján mi meghatározzuk az éjszakai, a hétvégi és ünnepnapon történő munkavégzésért járó pótlék nagyságát. A munkavállalók szempontjából ez örvendetes hír lenne, azonban az állam ezeknek a kifizetéseknek több mint a felét vissza is veszi
– mutatott rá Milan Lapšanský, aki szerint ez az oka, hogy a pékszakma egyre kevésbé számít attraktív hivatásnak.
Tarthatatlan a helyzet
Még a tartós munkaerőhiány ellenére is a pékségek és a cukrászatok foglalkoztatják a legtöbb embert a hazai élelmiszeriparban. Csak a szakszervezet legalább 520 tagot számlál az ország minden pontjáról, és közel 13 ezer dolgozót képvisel a kézműves, a közepes, de az ipari méretű gyártásokból egyaránt.
„Bár a kormány a közelmúltban bejelentette, támogatni kívánja az élelmiszeripari szereplőket, ez a hozzájárulás mit sem ér, ha az alkalmazottak számának növelése nem képezi a csomag részét. Amennyiben a szlovák termelés hatékony és versenyképes akar lenni, akkor nem elég modern technológiákba fektetni. Mert ezekhez a gépekhez képzett emberekre is szükség lesz, akik irányítják őket” – közölte a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének elnöke.
Lapšanský szerint, ha a kormány ezt a tényt figyelmen kívül hagyja, akkor veszélybe sodorja az ország önellátóságát. Az ilyen jellegű intézkedések nélkül pedig az élelmiszerárakat is nehéz lesz stabilizálni. Amennyiben ugyanis a termelők el szeretnék kerülni a krízishelyzeteket, amik különböző, elsősorban a lakosokat érintő megszorításokat hoznak magukkal, kénytelenek lesznek meredeken emelni az áraikat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.