<p>A kórházakban uralkodó katasztrofális állapotokért Ivan Uhliarik volt egészségügyi minisztert teszi felelőssé. Ha a kormány és a parlament nem lép sürgősen, annak beláthatatlan következményei lehetnek, és a betegek is megéreznék – állítja Marián Petko, a nem állami kórházakat tömörítő Kórházak Szövetségének (ANS) elnöke, a bártfai kórház igazgatója.</p>
Petko: el kell törölni az orvosok és a nővérek bérének emeléséről szóló törvényt
Egy hete Richard Rašit, a parlament egészségügyi bizottságának elnökét tájékoztattam arról, hogy a szövetségbe tartozó 60 kórházban nagyon súlyos a helyzet. És nem csak pénzügyi szempontból. Az alkalmazottak között egyre nagyobb a feszültség, de ennek is az az oka, hogy nincs pénzünk a törvény által előírt béremelések végrehajtására. A harmadik ok, hogy már a páciensek is egyre elégedetlenebbek az egészségügyi szolgáltatásokkal, a betegellátással, ami szintén az anyagiakra vezethető vissza.
Katasztrófára kell készülnünk?
Intenzíven tárgyalunk az egészségügyi minisztériummal a megoldásról. A fő probléma az, hogy a Radičová-kormány elfogadta az orvosok és nővérek bérének emeléséről rendelkező két törvényt, de az anyagi háttér nincs meg hozzá. Tehát született két teljesíthetetlen jogszabály, és ezért egyértelműen Ivan Uhliarik volt egészségügyi miniszter felelős, aki elhitette a kormánnyal és a parlamenttel, hogy lesz pénz béremelésre. Hamar kiderült, hogy nincs. Az általa ígért gyógyszerpolitikai reform, amellyel szerinte 100 millió eurót lehetett volna megtakarítani, valójában csak 18 milliót jelent. A két törvény elfogadása tehát csak pirruszi győzelem. A betegek is, és maga az ágazat is megszenvedik a következményeket. Hiszen a kórházigazgatók kénytelenek voltak a nővéreket részben adminisztratív munkaerővé vagy ápolóvá leminősíteni. Nem szívesen tették, de muszáj volt a túlélés érdekében.
Éppen a szerződésmódosításokat fájlalják a nővérek.
A többségük már megértette, hogy ha nem ezt tesszük, akkor elveszítik az állásukat.
Azt is nehezményezik, hogy az orvosok bérét megemelték, az övékét nem, illetve nem a törvény által előírt mértékben.
Ha mindent összevetünk, a nővérek 35–40 százalékos béremelést kaptak, amire szinte az egész nemzetgazdaságban nincs példa. Az orvosok bére átlagban 10 százalékkal emelkedett.
Leépítésekről, elbocsátásokról, osztályok összevonásáról beszélnek az egészségügyben.
Igen, sajnos, ez a realitás. Tömeges elbocsátás ugyan még sehol nem volt, de nem zárható ki. Mint ahogy azt sem, hogy kórházakat kell bezárni, ez néhány kisebb kórháznál már bekövetkezett. Kénytelenek voltunk meglépni, hogy a nővérek félig adminisztratív munkaerőként dolgozzanak, és a kórházak többsége nem vesz fel orvosokat, tehát az egyetemről kikerülőknek gondot jelent elhelyezkedni Szlovákiában.
És ott van a többi egészségügyi dolgozó, laboránsok, röntgenasszisztensek, akik szintén béremelést követelnek, ha már az orvosok és nővérek kaptak.
Teljes mértékben megértem, és jogosnak tartom követelésüket. Egyetlen megoldást látok: megszüntetni az orvosok és nővérek bérének emeléséről szóló két törvényt, és egy egységes bértörvényt elfogadni.
Ez mit jelent?
Minden egészségügyi dolgozó bére emelkedne, természetesen nem egyformán, hanem szakmától, végzettségtől függően – az államkassza lehetőségeit figyelembe véve. Az állam nem tud pénzt elővarázsolni a mostani béremelésekre.
Elég pesszimistán hangzik.
Nem pesszimista, hanem realista vagyok. Ha marad ez a két törvény, az szakadékba taszítja az egészségügyet.
50 millió eurót ígért a kormány a tartalékalapjából, amit eleve erre a célra tett félre az előző kormány az akkor ellenzéki Smer javaslatára.
Ebből az 50 millióból jó, ha októberig futja. Ráadásul ezt a pénzt is késve kapjuk, júliusra ígérték, de a parlamentnek előbb jóvá kell hagynia, hogy az 50 millió először az egészségbiztosítókhoz kerüljön, az állami biztosítottak után fizetett megemelt járulékként, majd a biztosítóktól a kórházakhoz. Ősznél korábban ebből a pénzből nem látunk semmit. És még az a pénz sincs a számlánkon, amit az egészségbiztosítók az év elején ígértek. De mivel a bérek emeléséről szóló törvényt a kórházak betartják, ismét egyre jobban eladósodnak.
Az orvosok ismét azzal fenyegetőznek, hogy megismételhetik tavaly őszi akciójukat, ha a kormány emeli a többi egészségügyi alkalmazott bérét, attól félnek ugyanis, hogy ez az ő fizetésük rovására menne.
Ez a fenyegetés egyelőre nem komoly, nem gondolom, hogy megismétlődne a tavaly év végi helyzet. De nem is ez a legfontosabb dolog. Hanem az, amit már többször említettem: el kell törölni az orvosok és nővérek bérének emeléséről szóló jelenlegi jogszabályokat, és egy egységes, átgondolt, nem hamarjában összeeszkábált törvényt kell elfogadni, olyat, ami mögött van anyagi fedezet.
Az nem segít, ha az állam megemeli az általa biztosítottak után fizetett járulékokat?
Önmagában nem. Ahhoz ugyanis, hogy csak ebből elegendő pénz folyjon az ágazatba, legalább 7 százalékra kellene emelni a járulék arányát, ami viszont irreális követelés, ilyen egyetlen országban sincs. Azzal is elégedettek leszünk, ha 4,7–4,8 százalékra emeli a kormány.
Akkor mire számítanak?
Zvolenská miniszter asszony megígérte, hogy minden erejükkel keresni fogják a megoldást. Egyelőre nincs okunk nem hinni neki. Az első lépés az, hogy minél hamarabb megkapjuk az 50 milliót, aztán jöhet az új bértörvény. Ellenkező esetben komolyan attól kell tartani, hogy több kórház bezár, és összeomlik a betegellátás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.