Pesszimisták országa

Pozsony. Szlovákia lakossága pesszimista, a polgárok alig 6 százaléka látja rózsaszínben a jövőt. E téren mi vagyunk az utolsók az EU-hoz csatlakozó országok közt; Csehországban például a lakosság 21, Magyarországon 16 százaléka várja helyzete javulását.

Az Európai Alapítvány a Munka- és Életkörülmények Fejlesztéséért szervezet által 26 országban végzett felmérés azokra a kérdésekre kereste a választ, hogy a lakosság mennyire elégedett az egészségügyi és a szociális ellátással vagy az oktatás színvonalával. A közvélemény-kutatás során 26 ezer embert kérdeztek meg egyebek közt arról is, mennyire elégedett jelenlegi életével. A 10-es skálán (1-legrosszabb, 10-legjobb) Szlovákia 5,7 pontot kapott.

A a megkérdezettek 6,35 százaléka válaszolt úgy, hogy teljes mértékben optimista, 35,42 százalék inkább derűlátó, 40,27 inkább pesszimista, 17,96 százalék pedig teljesen sötéten látja a jövőt. A fejlett nyugati államok közül Franciaország lakossága a legborúlátóbb, mindjárt Szlovákia után következik alig több mint 8 százalékkal. A legoptimistábbak az északi országok: a dánoknak például közel 51 százaléka gondolja úgy, hogy jövőre még jobban fog élni.

A sor végén szerepelünk például a nyaralás területén is; a lakosság 64 százaléka nem engedhet meg magának évente legalább egyhetes fizetett üdülést. A cseheknek mindössze 34, az osztrákoknak pedig alig 14 százaléka nem üdült egy hetet sem 2003-ban. Jobban félünk a munkanélküliségtől is, mint az átlag uniós polgár: a lakosság 19 százaléka tart attól, hogy az elkövetkező 6 hónapban elveszíti állását. A régi tagállamokban csak 8%.

Vannak azonban olyan mutatók is, melyekben Szlovákia megelőzi a fejlett országokat. Ilyen például a saját tulajdonú lakás vagy családi ház. Míg a hazai lakosság 74 százaléka kölcsönnel nem terhelt, saját tulajdonú lakásban vagy házban él, addig a 15 régi uniós tagállamban mindössze a lakosság 38 százaléka mondhatja el magáról ugyanezt. Ez azonban nem tükrözi teljes mértékben a lakásviszonyokat, hiszen amíg egy átlagos szlovákiai állampolgárra 1,2 szoba esik, addig Ausztriában ez az arány 1,8, Németországon 1,9. A legjobban a belgák állnak, mindegyikük átlagosan 2,7 szobában élheti le életét. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?