Pénz nélkül nincs reform

Befejeződött a Szlovákiai Városok és Községek Társulásának (ZMOS) közgyűlése, melynek fő témája a közigazgatási reform volt. Az egyik legnagyobb gond a pénzhiány, de kifogásolható egyes állami intézmények, hivatalnokok hozzáállása is. Zachariáš Istvánnal, Szepsi polgármesterével, a ZMOS elnökségi tagjával beszélgettünk.

A közigazgatás átalakítása a polgárról szólGaál László felvétele Az önkormányzatok szemszögéből melyek az időközben felmerült problémák?

Egyetértek a közgyűlés mottójával, mely szerint a pénzügyi feltételek biztosítása nélkül nem lehet teljes a reform. Azonban bízom benne, hogy a pénzügyi kérdések 2004. január elsejéig megoldódnak. De nem a pénzhiány az egyetlen gond; sok állami hivatalnok úgy gondolja, hogy a reform megvalósításával maguknak ártanak. Néha úgy érezzük, a hatáskörök átadása során akarják „megboszszulni” hivataluk jogköreinek elvesztését, az önkormányzatok hatásköreinek bővülését. A felmerült gondok ellenére állítom, hogy már maga a reform beindulása óriási eredmény. Bízom benne, hogy még ebben a választási ciklusban megtörténnek azok a lépések, melyek lehetetlenné teszik visszafordítását. Bár vannak problémák, ez a reform a polgárról szól, és megteremti a demokrácia, az önkormányzatok jövőjét.

Január elsejétől már átkerült a hatáskörök egy része, tapasztalatai alapján mi az, amire a legjobban kell ügyelni a jövőben?

A törvény sok mindent pontosan megszab, ám egy-egy hatáskör átadása a delimitációs jegyzőkönyv aláírásával zárul le. Sok múlik az önkormányzatokon is, hogy ebbe mi kerül bele. Többször találkoztam azzal, hogy az átadó fél akarja diktálni a feltételeket, melyek természetesen neki megfelelőbbek. Például az anyakönyvi hivatalok átadásánál a számítógépet csak kölcsön akarták adni, nem pedig átruházni. Az ügyes polgármester többet el tudott érni. Most mutatkozik meg az eredménye annak, hogy a hatásköri törvény kimondja, melyik jogkört kapjuk meg eredeti és melyiket átruházott hatáskörként. Az eredetiek anyagi fedezetét az önkormányzat költségvetéséből kell fedeznünk, az átruházott hatáskörök végrehajtására azonban az állami költségvetésnek kell fedezetet biztosítania.

Július elseje bizonyos szempontból fordulópont lesz. Önkormányzati hatáskörbe kerül a szociális, oktatási és az egészségügyi szféra nagy része. Felkészültek az önkormányzatok ennek ellátására? Lesz hozzá anyagi háttér?

Nem tartok attól, hogy ezeket a feladatokat az önkormányzatok nem tudnák ellátni. Sokan ijesztgetik az embereket, az iskolaigazgatókat, szülőket azzal, hogy ez nem fog sikerülni. A hatáskörünkbe kerülő intézmények ezentúl is megkapják az állami támogatás rájuk eső részét, a hatáskörökkel átvehetjük azokat az alkalmazo-takat is, akik ezt a feladatot a járási vagy kerületi hivatalban végezték. Nem látom indokoltnak a félelmeket. Az iskolák esetében például nagy szerepe lesz annak, milyen viszony alakul ki a polgármester és az iskolaigazgató között.

Gondok vannak, lesznek az iskolák tartozásainak megtérítésével; átveszik az önkormányza-tok a nem tehermentesített iskolákat is?

Az átmeneti időszak során sok problémát meg kell oldanunk, de ezt ellensúlyozza, hogy az önkormányzatnak beleszólása lesz az iskolák sorsába. A törvény értelmében az üzemeltetésből fakadó adósságokat az államnak mindenképpen át kell vállalnia, ezeket természetesen nem vesszük át. Más kérdés az úgynevezett rejtett adósság, az intézményeknek helyet adó épületek felújításra szorulnak, ehhez minden bizonnyal az önkormányzatoknak is hozzá kell járulniuk.

Mikuláš Dzurinda kormányfő a kongresszuson elmondta, hogy az önkormányzatok visszakapják a település gázművesítésébe fektetett pénzt, és megkapják a víz- és csatornaművek rájuk eső részét is. Hogyan értékeli ezt?

Mindkettő jó hír az önkormányzatoknak. A gázművesítésbe fektetett pénz megtérítését már régen kértük, hiszen nem kis öszszegről, mintegy 4,1 milliárd koronáról van szó. Ez természetesen csak azokat az önkormányzatokat érinti, melyek részben vagy egészben saját forrásból finanszírozták a gázművesítést. A víz- és csatornaművek transzformációja kissé ellentmondásosabb, nem biztos, hogy mindenki elégedett lesz. A vállalat részvénytársasággá alakítása azonban mindenképpen előnyökkel jár.

Hogyan értékeli magát a közgyűlést?

A küldöttek egyértelműen kimondták, hogy pénz nélkül nem lehet megvalósítani a reformot. A pénzhiány veszélyei mellett azonban figyelmeztettek az időhiányra is, például az oktatásügyi hatáskörök átvételére nagyon rövid idő áll rendelkezésünkre, várhatóan nem megy majd konfliktusok, problémák nélkül. A gondok ellenére egyetlen küldött sem vonta kétségbe a reform szükségességét, arra azonban figyelmeztették a kormányt, hogy a megvalósításához szükséges feltételeket meg kell teremtenie.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?