Nőttek a díjak a napközikben is

Rimaszombat/Ipolyság. Mivel tavaly óta mit sem javult a napközi otthonok anyagi helyzete, megmaradásuk érdekében idén kénytelenek emelni a díjakat. A diákonkénti normatív támogatásuk mértéke elenyésző, éves szinten csupán 5 ezer korona. A csekély állami fedezetből nem futja az egész éves működtetésre.

Rimaszombat/Ipolyság. Mivel tavaly óta mit sem javult a napközi otthonok anyagi helyzete, megmaradásuk érdekében idén kénytelenek emelni a díjakat. A diákonkénti normatív támogatásuk mértéke elenyésző, éves szinten csupán 5 ezer korona. A csekély állami fedezetből nem futja az egész éves működtetésre. A szükséges anyagiak híján jó néhányukat a megszüntetés veszélye fenyegetheti. Sok esetben a fenntartó önkormányzat saját, valamint az oktatásügyre szánt költségvetésének átcsoportosításával juttatja kiegészítő támogatásokhoz az egyébként eredeti hatáskörébe tartozó napközi otthonokat.

„Múlt év novemberében kénytelenek voltunk 50-ről 150 koronára emelni a napközi díját. Szerencsére a szülők érdeklődése a drágulás következtében sem csökkent – tájékoztatott Kubačka Gizella, a rimaszombati Ferenczy István Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója. – Három csoportunk van mintegy 90 tanulóval. Véleményem szerint az állam nagy kárt okozna az intézményhálózat kényszerű szűkítésével, mivel a diákok igényt tartanak a délutáni foglalkozásokra. A leépítést főként azok a gyerekek sínylenék meg, akik otthon meglehetősen ingerszegény közegben élnek, és nem számíthatnak a szülők segítségére a tanulásban, valamint a másnapi felkészülésben. A nevelők teljes foglalkoztatottságuk érdekében pluszórákat vállalnak a délelőtti oktatásban.”

Az ipolysági Pongrácz Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója, Lendvay Tibor elmondta, a helyi önkormányzat hathatós támogatása nélkül nem tudnák fenntartani a napközi otthonukat, ahol négy csoportba szerveződve 110 diák tölti délutánját, fél ötig minden hétköznap: „A díjat nemrég 50-ről 75 koronára emeltük, de még így is csak nehezen jövünk ki a meglévő anyagiakból. A nevelőket csökkentett óralétszámmal, átlagban 70%-ban foglalkoztatjuk. Bérkiegészítés végett egyébként nevelési tárgyakat is oktatnak.”

A szeptemberben bevezetett művelődési utalványok csak csekély mértékben – havonta tanulóként 75 koronával – egészítik ki a szűkös anyagi forrásokat. A diák azáltal, hogy bekapcsolódik a délutáni szakkörök munkájába, utalványa értékében támogatáshoz juttatja az érintett intézményt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?