Nemzetközi szerződések a hazai jog fellett

Pozsony. Használható a női vezetéknév az -ová végződés nélkül.

Pozsony. Használható a női vezetéknév az -ová végződés nélkül. Bárhogyan is szabályozzák törvényeink a vezetéknév-használatot, a kulturális tárca alkalmazottai akárhogyan értelmezik a jogszabályokat, Szlovákia nemzetközi kötelezettségei alapján a hivatalos érintkezésben alkalmazható a vezetéknevek magyaros formája – derül ki Rudolf Chmel kulturális miniszter leveléből.

Azután merültek fel aggályok a magyar női vezetéknevek használatával kapcsolatban, miután a pozsonypüspöki önkormányzat Jégh Izabellának, a helyi képviselő-testület tagjának a nevét nem volt hajlandó szlovák végződés nélkül használni. Kikérték a kulturális minisztérium véleményét: a tárca nyelvi osztálya az anyakönyvi törvényre, a szlovák helyesírási szabályzatra és az államnyelvtörvényre hivatkozva az önkormányzatnak adott igazat tavaly októberben. Miután A. Nagy László, a parlament emberjogi bizottságának elnöke felkereste Rudolf Chmelt, kiderült: a szakosztály a tárcavezető tudtán kívül járt el, figyelmen kívül hagyva az ország nemzetközi kötelezettségeit. A miniszter többszöri sürgetésre végre felülbírálta osztálya korábbi álláspontját. A. Nagy Lászlónak címzett levelében rámutat: a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény és a betartásáról szóló jelentések értelmében az egyes nemzeti kisebbségekhez tartozó személyeknek joguk van kisebbségi nyelvi formában használni vezetéknevüket, és joguk van e forma hivatalos elismerésére. Chmel több nemzetközi szerv döntését, emberjogi dokumentumokat idéz, és elismeri: a tárca alkalmazottai a törvényeket grammatikai szempontból értelmezték. Végül leszögezi: a minisztérium nyelvi osztálya az anyakönyvi törvényt a gyakorlatban csakis az államnyelvtörvénnyel összhangban magyarázhatja, és eszerint a szlovák nyelvben a női vezetéknevet -ová végződéssel kell ellátni. A nemzetközi dokumentumok azonban a hazai jogrend felett állnak. Ennek megfelelően Chmel álláspontjának utolsó mondata hangsúlyozza: a törvények értelmezésétől függetlenül bármelyik nemzeti kisebbség tagjának jogában áll vezetéknevét anyanyelvi formában használni, és ha erre igényt tart, a hivatali érintkezésben a női vezetéknevet a szlovákos -ová nélkül kell írni.

„Remélem, ezzel végleg pontot tehetünk e kínos ügy végére, és mindenkinek fogódzóul szolgál a miniszteri levél, akinek ilyen gondja volt. Chmel levelére hivatkozva bárki nyugodtan használhatja a magyaros formát” – szögezte le lapunknak A. Nagy László. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?