Néha legális az utánzatok árusítása, de ez a ritkább eset

ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Nem kizárt, a vámhatóság javaslatára tovább szigorítják a hamisított termékek forgalmazásáért járó bírságokat. Jelenleg a vámosok például nem büntethetnek meg egy márkaboltot azért, mert hamisított terméket is árul. Az egyetlen szankció a termékek elkobzása.

ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Nem kizárt, a vámhatóság javaslatára tovább szigorítják a hamisított termékek forgalmazásáért járó bírságokat. Jelenleg a vámosok például nem büntethetnek meg egy márkaboltot azért, mert hamisított terméket is árul. Az egyetlen szankció a termékek elkobzása. Nemegyszer az is előfordul, hogy a vámosok tudtával kerül forgalomba a hamisított termék.

Erre jó példa a tavaly októberi akció, amikor a vámosok a dunaszerdahelyi konténerátrakodó állomáson 20 000 darab Armani farmernadrágot tartalmazó szállítmányt találtak. Mivel azt gyanították, hamisított termékekről van szó, felkeresték a márka jogtulajdonosát, hogy igazolja vagy cáfolja a ruhák eredetiségét. Ha kiderül, hogy hamisítványról van szó, a szállítmányt elégetik, ellenkező esetben vissza kell adni a megrendelőnek. Ez utóbbi történt a szóban forgó Armani farmerek esetében is. „Mivel a márka tulajdonosa nem reagált, a vámosok kénytelen voltak továbbítani a megrendelőnek a lefoglalt szállítmányt” – magyarázta Miroslava Slemenská, a pénzügyőrség szóvivője, miért engedték az első ránézésre is hamis Armani farmerek árusítását.

Ezek a ritkább esetek, a márkatulajdonosok ugyanis általában szorosan együttműködnek a hatóságokkal, ugyanis nekik is érdekük, hogy termékeik utánzatai ne kerüljenek forgalomba. Múlt héten például hamisított retikül és pénztárca szállítmányt foglaltak le, s ebben az esetben már sikerült igazolni, hogy utánzatokról van szó, így az egész küldeményt elégették.

Daniel Čech, a vámhivatal igazgatója szerint kétség nem fér hozzá, hogy a vonatkozó előírásokat szigorítani kellene. „Valóban az az egyetlen szankció, hogy a terméket elkobozzuk” – mondta tegnap Čech. Véleménye szerint Szlovákia a francia jogvédelmi törvényt vehetné alapul, mely szerint nem csak az eladót, de a vásárlót is komoly bírság fenyegeti, ha hamisított termékért fizet. „Franciaországban például megbüntethetnek egy nőt, ha hamisított retikült hord” – mondta azzal, hogy hasonló törvényt nálunk is bevezethetnének.

A vámhivatal nem, de a pénzügyőrség vagy a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség (SOI) büntetést adhat azoknak, akik hamisított terméket forgalmaznak. A pénzügyőrségnek ehhez igazolnia kell, hogy adócsalás történt vagy hogy az árusítással kárt érte az államot, a SOI-nak pedig azt, hogy az eladó tudott arról, hogy hamisított terméket árul. Ez pedig sok esetben nagyon nehéz. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?