Szlovákia lakossága egyre inkább elöregedik, így egyre többen szorulnak rá az otthoni betegellátást nyújtó intézmények (ADOS) szolgáltatásaira. Az ADOS-hálózatban dolgozó nővérek számát azonban 2008 óta nem módosították, aminek eredményeként egyre nehezebb hozzájutni az ilyen típusú ellátáshoz.
Nagyobb hangsúlyt fektetnek az otthoni ellátásra
Az egészségügyi minisztérium több mint 4,6 millió eurót fordít az otthoni betegápolási ügynökségek (ADOS) hálózatának fejlesztésére az Európai Unió helyreállítási alapjából. A támogatásra azért van szükség, mert a hosszú távú betegellátás Szlovákiában továbbra is elhanyagolt állapotban van.
Az utóbbi hetekben az EU helyreállítási alapjáról főként a kórházfelújítási csomag kapcsán lehetett olvasni, hiszen az egészségügyi minisztériumnak több mint egymilliárd euró elosztásáról kellett döntenie. Emiatt a sajtóban kisebb figyelmet kapott a hosszú távú betegellátás fejlesztése, pedig erre a célra is jelentős összeget, több mint 265 millió eurót lehet lehívni az uniós forrásokból. A kórházakhoz hasonlóan a hosszú távú betegellátást nyújtó intézmények is elhanyagolt állapotban vannak, ezt a minisztérium is elismeri. A helyzet javítása érdekében a parlament júniusi ülésén el is fogadtak egy javaslatot, amely kifejezetten a krónikus betegek helyzetét hivatott rendezni.
Évek óta tervezik
A hosszú távú betegellátás problémáit azért is nehezebb érzékelni, mert egy kifejezetten összetett intézményrendszerről van szó, és az egyes elemei különféle minisztériumok hatáskörébe tartoznak. Ide sorolják például az idősotthonokat, amelyekről a munkaügyi minisztérium hoz döntéseket, de a rendszer részét képezik az otthoni betegellátást nyújtó ügynökségek (ADOS) is, amelyekről az egészségügyi tárca határoz.
Lapunknak eljuttatott közleményében a minisztérium most arról tájékoztatott, hogy az uniós forrásokat felhasználva hozzálátnak az ADOS-hálózat fejlesztéséhez. Az alapgondolat nem újdonság, hiszen három évvel ezelőtt, amikor lapunk foglalkozott ezzel a témával, a tárca már akkor is hangsúlyozta, hogy szükség van az ügynökségek helyzetének javítására, de eddig nem történtek különösebb előrelépések.
Most azonban az EU pénzügyi csomagja megfelelő alapot szolgáltathat a régóta tervezett reformok megkezdéséhez.
Az aktuális állapot
Az otthoni ellátást nyújtó ügynökségek olyan páciensekről gondoskodnak, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek, és szakszerű ellátásra szorulnak. Olyan beavatkozásokra kell gondolni, mint például a különféle sérülések átkötése, infúziók és injekciók beadása, katétercsere stb. Éppen ezért a ügynökségek csakis szakképesítéssel rendelkező nővéreket alkalmazhatnak, akikből egyébként is nagy hiány van az országban, így nem meglepő, hogy az ADOS-hálózat működése is hiányos.
A már említett javaslatban, amelyet júniusban fogadott el a parlament, a minisztérium arra is rámutatott, hogy legutoljára 2008-ban módosítottak az ügynökségek számát érintő rendeleten. Az akkori kormány úgy határozott, hogy a hálózat bebiztosításához legalább 809 egészségügyi nővérre van szükség. A lakosság elöregedése miatt azonban évről évre egyre többen szorulnak ezekre az intézményekre. Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) adatai alapján például 2018-ban mintegy 44 ezer pácienst láttak el az ügynökségek, egy évvel később pedig már közel 48 500-at. Az ügynökségek száma azonban már több mint egy évtizede nem változott, így egyre nehezebben érhetők el a szolgáltatásaik a betegek számára.
„Az otthoni ellátást nyújtó intézmények szolgáltatásait mintegy 30 százalékkal kisebb arányban veszi igénybe a lakosság, mint például Csehországban. Ennek oka az ilyen típusú ellátás gyengébb elérhetősége”
– olvasható a tárca közleményében.
Az elérhetőség főként a kisebb vidéki településeken jelent problémát. Ezzel szorosan összefüggő probléma, hogy az ügynökségek által nyújtott ellátást az egészségbiztosítók megtérítik, viszont az utazás költségét már nem. A tárca nemrégiben elfogadott javaslata ezt a problémát is orvosolná, a törvényben meghatározzák az útiköltség nagyságát is.
Többmilliós injekció
A minisztérium azt tervezi, hogy folyamatosan bővíteni fogja az ADOS-hálózatot. Ennek eredményeként 2025-re az ügynökségeknél dolgozó nővérek száma elérhetné a 917-et. A betegeknél tett látogatások számát pedig évi 1,63 millióról 1,84 millióra szeretnék növelni. Ami a rövid távú terveket illeti, a tárca az újonnan elfogadott javaslattól azt reméli, hogy már 2022 második felében a látogatások száma mintegy 12 ezerrel nőhet.
Ennek érdekében a minisztérium két pályázatot is hirdet, amelyeknek az összege meghaladja a 4,6 millió eurót. A vissza nem térítendő támogatásokat a helyreállítási alapból finanszírozzák. Az első pályázatot kifejezetten az újabb ügynökségek számára hirdetik meg, vagyis csak a 2020. február 1-től létrejött cégek adhatják be a kérvényt, amelynek az összege nem haladhatja meg a 127 400 eurót. A támogatást elsősorban a berendezések fejlesztésére és modernizációjára fordíthatják. A tárca több mint 1,4 milliót különített el erre a célra.
A második pályázattal a régebb óta működő ügynökségeket akarják támogatni. Itt az igényelhető összeg nem haladhatja meg a 40 400 eurót, viszont összesen több mint 3,2 millió eurót osztanak szét a kérvényezők között. Mindkét támogatás esetében október végéig lehet pályázni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.