Gyakran áthidalhatatlan akadályokba ütközik a betegek otthoni kezelése

idős beteg
Pozsony |

A krónikus betegségben szenvedők kezelésének elhanyagolása a szakemberek szerint az egyik legnagyobb problémája a szlo-vák egészségügyi ellátásnak. Olvasónk története a hosszú távú betegellátás újabb hiányosságaira világított rá.

A szlovák orvostársadalom évek óta arra figyelmeztet, hogy az egészségügyi ellátás egyre katasztrofálisabb állapotban van. Andrea Kalavská (Smer) egészségügyi miniszter maga is elismerte, hogy csakis egy széleskörű reform segíthet a betegellátás minőségén. Szlovákiában nagyon magas az előre elkerülhető elhalálozások aránya, mely a rosszul működő egészségügy számlájára írható. Erről azonban csak részben tehetnek az elhibázott kórházi kezelések, szintén nagy gondot okoz, hogy a betegek utókezelése rendkívül elhanyagolt. A páciensek hozzátartozóit gyakran nem tájékoztatják megfelelően arról, hogyan gondoskodjanak a hazaengedett családtagjaikról, így azok gyakran vissza is kerülnek a kórházba.

Erre figyelmeztetett nemrég Köböl Tibor, az Egészségkárosultak Nemzeti Tanácsának alelnöke is. Elmondása szerint a családtagok megfelelő tájékoztatás híján gyakran önerőből szerzik be a szükséges ágyat és az egyéb felszereléseket, azonban ez sokáig elhúzódhat, míg a páciens csak szenved.

Olvasónk története

Köböl szavait alátámasztja csákányházi (Čakanovce) olvasónk, Varga Csilla és édesanyja története is. Csilla édesanyjánál 10 évvel ezelőtt egy kórházi kezelés során súlyos betegséget diagnosztizáltak. A beteg egészségügyi állapota fokozatosan romlott, és ennek fizikai tünetei is mutatkoztak. Miután hazaengedték a kórházból, folyamatos ápolásra szorult. Csillának emiatt ott kellett hagynia külföldi munkáját, és négy évig saját maga ápolta a beteget, miközben részmunkaidőben dolgozott.

„Édesanyám sajnos állandó felügyeletre szorult, és mivel egy kis községben élünk, otthoni ápolószolgálatra nem számíthattunk”

– mondta Csilla. A legyengült betegnek a kórházi kezelés után egy ágyszékre volt szüksége, erről azonban Csillát nem értesítették előre. Ráadásul a specialisták ajánlására hónapokig kellett volna várni, így Csilla kénytelen volt saját zsebéből megtéríteni az ágyszék költségeit.

„Ez azonban csak a kezdet volt. Később járókeretre, majd kerekesszékre is szükség volt, azonban az egészségbiztosító havonta csak egy ilyen egészségügyi kelléket térített meg, így választanom kellett, hogy melyiket kérjem”

– magyarázta Csilla. Az otthoni kezelés rengeteg intézkedéssel járt, Csillának sokszor gondot okozott segítséget találnia, mivel édesanyjáról végig egyedül gondoskodott.

Csilla 4 éven át tudta gondozni beteg édesanyját. Jelenleg egy öregotthonban kezelik, amely Csilla elmondása szerint elég rossz állapotban van. A betegek testi gondjairól ugyan gondoskodnak, de semmiféle közös foglalkozás nincs, és a páciensek lelki állapotával senki sem törődik.

Otthoni ellátás

A krónikus betegek kezelésére átmeneti megoldást jelenthetnek az otthoni betegápoló ügynökségek (ADOS). Ezen cégek csakis képzett nővéreket alkalmazhatnak, és a működtetésükhöz az egészségügyi minisztérium külön engedélye kell. Az ADOS ápolóinak segítségét különféle sérülések átkötésekor és ellátásakor, injekciók és infúziók beadásakor, de akár katétercserék során is igénybe lehet venni, az ápolást azonban mindig az orvosnak kell előírnia. Az ápolás költéségét az egészségbiztosító téríti meg. Az egészségügyi minisztérium korábban elárulta lapunknak, hogy az ADOS-hálózat megerősítését tervezik.

„Ezek az intézmények azért is hasznosak, mert a beteget az otthonában látogatja meg az orvos, a nővér vagy a gyógytornász. A páciens a természetes közegében gyógyul, így pedig visszaszorul az utazás miatti stressz, valamint rövidül a várakozási idő is”

– tudatta lapunkkal Zuzana Eliášová, a tárca szóvivője.

Az önkormányzatok elektronikus nyilvántartásai alapján a bejegyzett ADOS cégek száma meghaladja a kétszázat is. Ha valaki tájékozódni szeretne, hogy lakhelye közelében található-e ilyen szolgáltatás, érdemes ellátogatnia az e-vuc.sk nevű weboldalra, ahol részletes adatokat talál a szlovákiai ADOS cégekről.

Érdekes

Jelezze az Új Szónak!

Kedves olvasónk, ha ön is tapasztalta, milyen problémákkal jár a hosszú távú betegellátás, esetleg gondja volt házi ápolót találni ellátásra szoruló családtagjához, ossza meg velünk:
– E-mail: roland.nagy@ujszo.com
– Postai levelezőcím: Duel Press Kft., Új Szó szerkesztősége (Nagy Roland), P.O.Box 222, 830 00 Bratislava 3

A gyakorlat mást mutat

Az otthoni betegápoló ügynökségek működtetése azonban gyakorta akadályokba ütközik. Megkerestünk néhány ADOS céget, melyek tulajdonosai elmondták, hogy nem mindig egyszerű szerződést kötni az egyes egészségbiztosítókkal. A betegellátás költségét viszont csakis akkor téríti meg a biztosító, ha a páciens le van szerződve azzal a biztosítóval, amellyel a cég is. Példának okáért: ha egy páciens az Általános Egészségbiztosító ügyfele, az ADOS cégnek pedig csak a Dôverával és az Unionnal van szerződése, akkor a betegnek saját költéségből kell megtérítenie az ellátást. Azok a cégek, melyek mindhárom biztosítóval le vannak szerződve, sok esetben kapacitásbeli problémákkal küzdenek, így előfordul, hogy a betegeknek órákat vagy napokat kell várniuk az ellátásra.

idős beteg

Távolinak tűnő változás

Az ADOS hálózat megerősítésére a jövőben várhatóan egyre nagyobb szükség lesz, hiszen a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy Szlovákia lakossága folyamatosan elöregedik. A hosszú távú ellátásra értelemszerűen leginkább az idősek szorulnak rá, így ez a probléma egyre aktuálisabbá válik. Az egészségügyi minisztérium számol ezzel, amit az is bizonyít, hogy Andrea Kalavská nagyszabású kórházreformja új típusú kórházak létrehozását szorgalmazza. Ezekben a kórházakban kifejezetten a hosszú távú betegeket kezelnék, a reform végére pedig csaknem 3 ezer ilyen kórházi ágyat szeretnének elhelyezni az intézményekben. 
A reformról várhatóan a jövő héten szavaz a parlament, de az elfogadására nem sok esély van, hiszen az egészségügyi miniszter saját pártja, a Smer támogatására sem számíthat.

Újabb segély

Míg az egészségügyi minisztérium reformmal, addig a szociális ügyi minisztérium segélyekkel próbál kompenzálni. Ennek eredményeként a rövid távú ápolási segély 10 napról 14 napra emelkedik, valamint bevezetik a 90 napos hosszú távú segélyt is. Ez arra szolgál, hogy pótolja a betegeket gondozó hozzátartozók bevételkiesését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?