Módosítják a párt alapszabályát

Szombaton a Magyar Koalíció Pártjának Országos Tanácsa – a jelenlegi felállásban – utoljára ülésezett: március 29-én lesz a párt tisztújító közgyűlése. A hét végén a testület tagjai elsősorban az ezzel összefüggő kérdéseket vitatták meg, főleg az alapszabály módosító tervezetével foglalkoztak. Farkas Pállal, az MKP OT elnökével beszélgettünk.

„Különösebb ambícióim nincsenek, de ha a párt úgy gondolja, hogy továbbra is igényt tart a munkámra, akkor vállalom.” Somogyi Tibor felvétele Megpróbálták értékelni a helyhatósági választások eredményét, bár átfogó elemzés a mai napig nem készült. Duray Miklós ugyan kidolgozott egy anyagot, azt azonban az elnökség elutasította. Ennek ellenére előterjesztették Duray értékelését. Milyen volt a fogadtatás?

Ezt az elemzést vitaindító anyagnak tekinthetjük, és valóban élénk vita alakult ki...

Mennyire élénk?

Az egyes járások képviselői megkapták a területüket érintő elemzést, és a vita abból indult ki, hogy a járások képviselőinek a véleménye eltér az elemzésben megfogalmazottaktól. Mivel Duray Miklós anyaga érzelemdús, szubjektív elemeket tartalmaz, érzelmektől sem mentes vita alakult ki róla. Az Országos Tanács megbízta a járási szervezeteket, hogy május végéig dolgozzanak ki egy elemzést. Országos szinten is értékeljük a választási eredményeket, majd az OT visszatér a kérdésre úgy, hogy a problémákra is igyekszünk majd rávilágítani, miközben megfogalmazzuk azokat a hibákat, melyekből mindenképpen tanulnunk kell. Az OT júniusi ülésén remélhetőleg megtörténik a várva várt átfogó elemzés.

Módosul a párt alapszabálya, éspedig létrejönnek a megyei tanácsok. Hány tagjuk és milyen hatáskörük lesz?

Legkevesebb húsz, legtöbb hatvan tagja lehet a megyei tanácsnak. Lényegében eddig is voltak ilyen tanácsok, de nem választott szervként működtek, hanem a járási elnökökből és alelnökökből tevődtek össze. Az alapszabály-módosítás után a megyei tanácsok az adott kerületek járási szervezeteinek a tagjaiból fognak állni. Az egyes járások képviselőit az adott járáson belüli járási konferencia választja titkos szavazással. Azt, hogy az egyes megyei tanácsoknak hány tagjuk legyen, azaz hogy az egyes járások hány személyt jelölhetnek ki, az OT dönti el. A tanács hatáskörébe fog tartozni a megyét érintő témák megvitatása, illetve a megyei tisztségviselők jelölése.

Az alapszabály lehetővé teszi majd ifjúsági csoportok létrehozását. Ön úgy fogalmazott, hogy ezek képezhetik a párt előszobáját, azaz reméli, hogy a fiatalokból később párttagok válnak. Korábban olyan bírálatok is megfogalmazódtak az MKP-val szemben, hogy vannak olyan alapszervezetek, melyek munkájába be akartak kapcsolódni a fiatalok, de néhol annyira zárt közösséget alkot a szervezet, hogy nehéz bejutni, sőt elutasítja a fiatalok közeledését. Gondolja, hogy az ifjúsági csoportok létrehozása orvosolja e problémát?

Az alapszabály-módosítással ezt a problémát is próbáljuk oldani. Fontosnak tartjuk, hogy minden alapszervezetünk működőképes legyen, ezért öt kritériumot fogalmaztunk meg. Először: az alapszabály értelmében a párt alapszervezetének tevékenykednie kell, azaz nem lehet passzív szerv. Másodszor: az alapszervezetnek részt kell vennie a helyhatósági választásokon, jelölteket kell állítania. A további szempontok közül a legfontosabb az, amelyikkel megpróbáljuk arra ösztönözni a helyi szervezeteket, hogy ne legyenek zárt közösségek – alapfeltétel, hogy évente legalább egy új tagot fel kell venni. Azzal, hogy kötelezővé tettünk bizonyos mozgást a pártban, kinyitottuk a kapukat az ifjúság előtt is. Egyébként aki tagja lesz az említett ifjúsági csoportnak, annak nem kell később kötelezően párttaggá válnia, viszont a fiatalok véleményét figyelembe kell majd venni. Tehát a csoport elfogadott javaslatait átadja a párt helyi szervezetének, és ezeket kötelezően meg kell vitatni. Ezenkívül a járáson belüli ifjúsági csoportok járási szinten is összejöhetnek, és a párt illetékes járási szerve elé terjeszthetik észrevételeiket. Ugyanígy országos szintű rendezvényeik is lehetnek, az ott elfogadott javaslataikkal az Országos Tanácsnak kell majd foglalkoznia. Ha március 29-én elfogadjuk az alapszabály-módosítást, elméletileg már március 30-án megalakulhatnak a ifjúsági csoportok; egy-egy csoportnak legkevesebb öt taggal kell rendelkeznie, köztük lehet párttag és párton kívüli egyaránt, a lényeg, hogy 16–30 éves legyen.

Mivel ez volt az utolsó OT-ülés a tisztújító kongresszus előtt, elképzelhetetlen, hogy maga a tisztújítás ne került volna szóba...

A tisztújítás jelenleg is folyik. Gyakorlatilag november végétől, december elejétől zajlottak a helyi szervezetekben az évzáró taggyűlések, melyek egyben tisztújítók is voltak. Február 15-étől zajlanak a járási konferenciák, hét helyen már járási szinten is volt tisztújítás, és a többi is hamarosan lezajlik. Március 29-ére már csak az országos szintű megújulás marad, illetve később a megyei tanácsokat kell még létrehozni. Tehát a tisztújításnak megvan a saját mechanizmusa. Minden tag jelöltté válhat és bárkit jelölhet. Azaz mindenki elmondhatja véleményét az alapszervezetben, és a szervezet állíthat jelöltet járási vagy országos szintre. A járás jelölhet országos szintre vagy a saját szintjére, és az országos kongresszuson pedig minden küldött előállhat javaslattal akár az összes posztra.

Az OT-tagok még csak egymás között, nem hivatalosan sem beszélgettek az egyes posztok lehetséges várományosairól?

Bizonyára beszéltek róla, de az OT-nek nem tartozik a hatáskörébe jelölteket állítani. Nem hiszem, hogy van értelme neveket emlegetni, hiszen még az országos elnökség sem foglalkozott a lehetséges jelöltekkel. Az elnökség javaslatot fog tenni az új elnökségi tagokra és a pártelnök személyére is. Természetes, hogy az emberek sok mindenről véleményt cseréltek, hiszen ilyen összetételben utoljára találkoztak, de én csak az OT hivatalos álláspontját tolmácsolhatom.

Ön személy szerint milyen OT-, illetve pártelnökjelöltekről hallott?

Tulajdonképpen annyira még senki nem készül a tisztújításra, hogy már konkrét jelöltek lennének. Egy-két emberrel beszéltem ilyesmiről, de csak baráti eszmecseréről volt szó.

Bugár Béla nem zárta ki, hogy ismét ringbe száll az elnöki posztért. Ön is szeretne OT-elnök maradni?

Különösebb ambícióim nincsenek, de ha a párt úgy gondolja, hogy továbbra is igényt tart a munkámra, akkor vállalom. Viszont ha olyan döntés születik, hogy már nincs szükség a tevékenységemre, akkor ebből nem csinálok problémát. Nem fogok neheztelni, sőt sokkal több időm lesz, amit teljesen másra tudok majd fordítani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?