Mesežnikov: Konfliktus ide vagy oda, a magyarok szavaznak

* Ki nyerte Szlovákiában az EP-választásokat?

Akárcsak 5 éve, újra a jobboldal, hiszen az EP-választásokon a nagy európai pártok közti küzdelem eredménye a lényeges. Igaz, hogy a jobboldal győzelme nem olyan nagy, mint 2004-ben, de még mindig több képviselőt küldhet az EP-be, mint a baloldal, vagyis a Smer. A HZDS-t és a SNS-t ebből a szempontból nem lehet besorolni, hiszen egyik sem tagja a nagy európai pártoknak. Elmondható tehát, hogy Szlovákiában az Európai Néppárt nyerte a választásokat, hiszen az SDKÚ, az MKP és a KDH - melyek ennek a gyűjtőpártnak a tagjai - hat mandátumot szerzett. Ugyan bizonyára sokan sokféleképpen értelmezik az eredményeket, de tudatosítani kell, hogy nem a nemzeti parlamentbe választottunk képviselőket, hanem az Európai Parlamentbe.

* Mivel magyarázható, hogy a Smer kevesebb, mint 32 százalékot kapott, pedig a felmérésekben általában 40 százalék felett van a népszerűsége?

Újra megmutatkozott, hogy a Smer nem tudja mozgósítani minden támogatóját, ezt már bizonyították a helyhatósági választások és a köztársaságielnök-választás is. Egyelőre kérdéses, hogy ez a tendencia megmutatkozik-e a parlamenti választásokon is. Ebből a választásból nem lehet a parlamenti választásokra is teljes mértékben érvényes következtetéseket levonni, de az látszik, hogy a Smer támogatóinak egy része a felmérések során ugyan megnyilvánul, de a választásokon nem biztos, hogy részt vesz.

* A jobboldal tehát megnyerte a választásokat, de az SDKÚ eggyel kevesebb képviselőt küldhet az EP-be, mint 5 éve.

A jobboldal két mandátummal kevesebbet szerzett, mint négy éve, tehát a győzelem viszonylagos. Az SDKÚ-t kicsit hátrányosan érinti a mandátumok elosztásának rendszere, de az eredménye nem nevezhető rossznak, hiszen 25ezerrel több szavazatot kapott, mint 2004-ben. Az SDKÚ legnagyobb problémája nem a százalékos eredmény, hanem az, hogy jelentős konkurenciát kapott a Szabadság és Szolidaritás létrejöttével. Már számolniuk kell azzal, hogy a jobboldali liberális választók egy másik pártra is leadhatjákavoksukat.

* Csáky Pál kijelentette, hogy Bugárék sokat ártottak az MKP-nak az utóbbi hetekben tett kijelentéseikkel. Jobb eredményt érhetett volna el az MKP, ha nincs az elmúlt hetek botránya?

Ezt nem lehet egyértelműen eldönteni. Lehet, ha nincs a botrány, akkor több erejük jut a választók megszólítására, de szerintem, a párt választóira ez a konfliktus nem nagyon hatott. Az MKP választói racionálisan gondolkodnak, és ha egy magyar párt indul, akkor támogatják, tekintet nélkül arra, hogy van konfliktus vagy nincs. Ezt azonban nem lehet bizonyítani. Lehet, hogy nem használt a pártnak, de szerintem nem is ártott.

* Az SNS 5,5 százalékos eredménye meglepetés?

Ugyan számukra eredménynek nevezhető már az is, hogy lesz egy képviselőjük az EP-ben, vagyis javult a helyzetük az előző választásokhoz képest, ennek ellenére úgy vélem, hogy ez inkább kudarc, sokkal jobb eredményre számítottak. Úgy tűnik, hogy a magyarkártya ebben az esetben nem működött, de összefügghet azzal is, hogy választói nem Európa-pártiak, az európai témák nem érdeklik őket. Részben emiatt, részben az alacsony választási részvétel miatt a szlovákiai parlamenti választásokkal nem lehet párhuzamba állítani eztazeredményt.

* Kudarcnak nevezhető a HZDS eredménye is? Három helyett csak egy mandátumot szerzett

Ezt én kicsit másként értékelem, hiszen a HZDS esetében azt sem lehetett kizárni, hogy egyet sem szerez. Ahhoz képest azonban, hogy korábban három képviselője volt, ez az eredmény nem túl fényes. Figyelembe véve azonban, hogy 4 százalékosnépszerűségetismértek már a pártnak, nem nevezném egyértelmű kudarcnak. De ez az eredmény is igazolja, hogy folyamatosan csökken a HZDS támogatottsága.

* A választások egyik meglepetése Szabadság és Szolidaritás, csaknem mandátumhoz jutott. Előrevetíti ez az eredmény a jövő évi választásokon való sikeres szereplésüket?

Ezt most még nem lehet megjósolni, de az látszik, hogy a párt csinos támogatói tábort szerzett magának, ami várhatóan még növekedni fog. Már akkor is fontos szerepjut nekik, ha 3-6 százalék között fog mozogni a népszerűségük. Ezt figyelembe kell vennie a többi jobboldali pártnak, elsősorban az SDKÚ-nak, de a KDH-nak is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?