Mátyusföldi néptáncegyüttesek találkozója

Deáki. „A rendezvény célja, hogy alkalmat biztosítsunk a néptáncot szerető fiataloknak a találkozásra, hogy lássák egymás munkáját és tanuljanak egymástól, valamint a szakmabeliek értékeléséből” – hangzott el szombaton a deáki kultúrházban a Mátyusföldi Néptáncegyüttesek 2. Találkozóján.

Deáki. „A rendezvény célja, hogy alkalmat biztosítsunk a néptáncot szerető fiataloknak a találkozásra, hogy lássák egymás munkáját és tanuljanak egymástól, valamint a szakmabeliek értékeléséből” – hangzott el szombaton a deáki kultúrházban a Mátyusföldi Néptáncegyüttesek 2. Találkozóján. Négy amatőr együttes – a galántai Kodály Zoltán gimnázium Kacaj tánccsoportja, a jókai Malmos, a diószegi Új Hajtás és a peredi Csülleng – mutatta be műsorát. „Ti vagytok azok, akik a legtöbbet kísérletezhettek, mert egy hivatásos csoport, amely évente 70-80 előadást ad, már nem nagyon kísérletezhet. Vagy eladja a műsorát, vagy nem.” – bíztatta az amatőr csoportokat Quittner János, a „zsüri” elnöke. A Szőttes egykori legendás koreográfusán kívül Nagy Myrtill és Konkoly László, az együttes jelenlegi tánckarvezetői is elmondták véleményüket a csoportok vezetőinek, és a dicsérő szavakon kívül a javítani valóra is rámutattak. Arra például, hogy a színpadon hogyan kell helyezkedniük, mozogniuk, hogy az egész nézőtérről jól láthatók legyenek, hogy egyes lépéseket, vagy akár kéztartást illik úgy csinálni, ahogyan az az adott régió táncára jellemző. Hogy a verbunk nem tömeges tánc, amit egy csoportnak egyszerre, ugyanúgy kell táncolnia. Ha tánc közben egy kalapról leesik az árvalányhaj, nem kell úgy tenni, mintha semmi sem történt volna, aztán valaki „észrevétlenül” felkapja és hátradobja, mert holtbiztos, hogy a közönség elejétől kezdve azt figyeli, mi lesz az árvalányhaj sorsa. Ilyenkor a legjobb, ha mindjárt felveszik. Ehhez hasonló jótanácsokkal látták el az értékelők a csoportokat, amelyek a hiányosságok ellenére már most is színvonalas műsort adtak. A Kacaj által előadott, Bugár Andrea vezetésével betanult mátyusföldi verbunk, a magyarbődi lakodalmas vagy a gömöri táncok, a Malmos jókai táncai Nagy Melinda összeállításában, vagy a Mórocz házaspár, Gyula és Denisza által vezetett Csülleng kalotaszegi legényese, és az Új Hajtás eleki táncai Magyarics Attila és gömöri táncai Oláh Attila koreográfiájával egyformán nagy sikert arattak. A találkozó megálmodója és szervezője Szabó Frigyes, aki magánvállalkozóként vezeti a deáki művelődési központot. Elmondta, hogy a rendezvényt nem a bevétel miatt szervezte, hiszen ilyenkor nem tódul a közönség a kultúrházba. „Ha egyszer valakit megfertőz a népművészet, akkor azt muszáj csinálnia. Járnak hozzánk tánccsoportok többnapos összpontosításokra is, ezzel a találkozóval pedig lehetőséget teremtünk, hogy megismerjék egymást.” – mondja. Jövőre pedig, ha lesz rá lehetőség, megrendezik a harmadik találkozót is. (gl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?