<p>A törvény engedi, de senki nem tudja, hogyan kell végrehajtani. Egy mondatban így jellemezhető a magyar helynevek vasútállomásokon való feltüntetésével kapcsolatos helyzet . Kisebbségi nyelvhasználati törvény ide vagy oda, továbbra is a vasúttársaságon múlik minden.</p>
Magyarul a vasútnál – lehet, csak mégsem lehet
A tavaly elfogadott kisebbségi nyelvhasználati törvény egyértelműen kimondja, hogy a legalább húsz százaléknyi kisebbségi lakossággal rendelkező településeken a falu vagy a város neve a kisebbség nyelvén is feltüntethető a vasút- és autóbusz-állomásokon (továbbá a kikötőkben és a repülőtereken is). A törvény tavaly júliustól hatályos, azóta viszont egyetlen magyarlakta település vasútállomásán sem jelent meg magyar helynévtábla.
Végrehajtó rendelet vagy módosítás kellene
A fő ok, hogy semmilyen jogszabály nem rendelkezik arról, milyen úton-módon érhető el a táblák kihelyezése.
A buszmegállók esetében a községnek vagy a városnak egyszerűbb a dolga, a megállók ugyanis legtöbbször a falu tulajdonát képezik, és ha igény van rá, kiírják a magyar megnevezést is. A vasútállomások viszont a vasúttársaság tulajdonában vannak, így a társasághoz kellene fordulnia az önkormányzatnak, ha magyar feliratot szeretne elhelyeztetni.
A kérdéssel kapcsolatban a kormányhivatal illetékesei néhány héttel ezelőtt egyeztettek a vasúttársaság képviselőivel. Információink szerint eredménytelenül, ugyanis a társaság álláspontja az, hogy a vasútról szóló törvényt kell módosítani ahhoz, hogy rendeződjön a magyar helynévtábla kérvényezésének és kihelyezésének folyamata.
Komáromban próbálkoznak
Az utóbbi hónapokban több csallóközi vasútállomáson is magyar helynevek jelentek meg. Festékszóróval fújt feliratokról van szó, amelyek a helyiek ezzel kapcsolatos igényét jelzik. A Fontos vagy! elnevezésű komáromi civil kezdeményezés a héten levélben fordult a Szlovák Államvasutak vezetéséhez és a helyi vasútállomás elöljárójához annak érdekében, hogy helyezzenek el magyar feliratokat. „A város lakosságának közel 70 százaléka magyar nemzetiségű. A vasúti szolgáltatásokat a környékbeli falvakból igénybe vevő utasok szintén. A pályaudvaron átmenő, átutazó magyar emberek jelentős bevételekhez juttatják a vasúttársaságot. Ebből igazán telhetne legalább egy táblára” – írja Facebook-oldalán a mozgalom. Boldoghy Olivér, a mozgalom szóvivője a Bumm hírportálnak elmondta, személyesen kézbesítették a levelet a komáromi állomásfőnöknek, aki nem zárkózott el a dologtól, ám jelezte, csak feletteseinek beleegyezésével léphet. A Fontos vagy! aktivistái emlékeztetnek, hogy a dél-komáromi pályaudvaron a MÁV szlovák nyelvű feliratokat is elhelyezett, például a jegypénztárnál kiírták: Pokladňa. A mozgalom egyébként tavaly elérte a magyar Kórház felirat elhelyezését a komáromi kórház főbejáratánál.
A vasutat semmi nem kötelezi
A Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom nemrég nyílt levélben figyelmeztetett, hogy nincs olyan jogszabály, ami a kihelyezés folyamatáról rendelkezik. Érsek Árpád (Híd) még közlekedésügyi államtitkárként ugyanis korábban azt nyilatkozta, hogy a település magyar nevének elhelyezését a helyi önkormányzatnak kell kérvényeznie, és a kérvény alapján a vasúttársaság kiteszi azt. A törvény alapján a táblák elhelyezése a vasúttársaság döntésén múlik, figyelmeztet a Kétnyelvű Dél. „Nem kötelesek a község kérvényét sem pozitív, sem negatív értelemben figyelembe venni. És főleg nem kötelesek a táblákat kirakni. Ezért félrevezetőnek tartjuk az államtitkár úr nyilatkozatát. A minisztériumnak lett volna lehetősége arra, hogy a vasúttársaságot a táblák kihelyezésére utasítsa” – áll a mozgalom közleményében. Szerintük kiváló alkalom lett volna a RegioJet érkezése előtt felújított Pozsony– Dunaszerdahely vonalon minden állomáson és megállóhelyen kihelyezni a magyar táblákat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.