Magyarok a szlovák pártok listáin

Pozsony |

<p>A magyar pártokon kívül is van &bdquo;élet&rdquo;, derül ki a 2016-os parlamenti választásokon induló pártok jelöltlistáiból. Bár jövő márciusban 1994 óta először száll versenybe kettőnél több magyar párt a szavazatokért, ismert magyarok neve felbukkan egyéb pártok jelöltjei között is.</p>

Huszonhárom listát adtak le vasárnap éjfélig az Állami Választási Bizottsághoz, ebből egy koalíció, a többi önállóan induló politikai párt listája. A huszonkét önálló párt közt ott van a Híd, az MKP és az MKDSZ, vannak azonban továbbiak is, amelyek listáján dél-szlovákiai magyar politikusok mérettetik meg magukat.

Sieť: sikeres emberek

Az egyik legelőkelőbb pozíció Cséfalvay Katalinnak jutott, aki a Sieť alelnöke, és a párt listáján az 5. pozíciót kapta. Cséfalvay számos helyen szerepel a Sieť óriásplakátjain is, a pártelnök Radoslav Procházka és Miroslav Beblavý mellett. Cséfalvay a pozsonyi Közgazdaságtani Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Karának dékánhelyettese, hat nyelven beszél, gazdasági diplomáciával, nemzetközi gazdasági és politikai összefüggésekkel foglalkozik, és mindössze 30 éves. A Sieť listáján a 15. helyet kapta a Kassa-vidéki Kenyhec község független polgármestere, Konkoly József, aki már 1990 óta áll Kenyhec élén, 2013-ban a Smer jelöltjeként került be a Kassa megyei képviselő-testületbe. Konkoly ténykedése alatt Kenyhecen, amely egy 1080 lakosú község, jelentős ipari park épült ki. A Sieť listájának 25., tehát szintén viszonylag attraktív helyén indul Nagyfödémes polgármestere, Gőgh Ferenc, aki 2014-ben függetlenként, az MKP támogatásával nyerte meg a polgármester-választást.

Nem számít meglepetésnek, hogy az OĽaNO–NOVA listán ott van Grendel Gábor, aki a kezdetektől Daniel Lipšic pártjának egyik alapembere. Grendel a Nova alelnökeként 2014-ben Pozsony-Óváros polgármestere szeretett volna lenni, és végül mindössze 25 szavazattal maradt le Radoslav Števčík független jelölt mögött. Az OĽaNO–NOVA listáján a 15. helyet kapta.

Magyarok nélkül

A többi párt nem kényeztette el a dél-szlovákiai jelölteket. A KDH választói bázisa hagyományosan inkább észak-szlovákiai, ennek megfelelően mindössze egyetlen aktív dél-szlovákiai magyar politikus nevét találhatjuk meg rajta: a dunaszerdahelyi Horony István a 143. helyet kapta.

Még ennél is jobban a háttérbe szorultak a dél-szlovákiai jelöltek a baloldalon. Hogy a Smer számára nem prioritás a magyar választók megszólítása, azt az is jelzi, hogy egyetlen ismert dél-szlovákiai jelöltet találhatunk csak a listán, Kövesd polgármesterét, Elzer Jánost, aki a 148. helyről nem nagyon bizakodhat a bejutásban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?