Körvonalazódnak az EP-listák

Szlovákiában június 8-án tartják az európai parlamenti választást
Pozsony |

A közelgő köztársaságielnök-választás árnyékában a médiában egyelőre kevesebb szó esik az európai parlamenti választásról, pedig a pártok fokozatosan mutatják be a jelöltjeiket. Összegeztük, hogy a legerősebb hazai pártok közül eddig kik ismertették a listájukat, illetve kit választottak listavezetőnek.

Szlovákiában az idei EP-választásra június 8-án kerül sor. A pártoknak március 6-ig van idejük ara, hogy összeállítsák a 15 főből álló jelöltlistákat. A legerősebb szlovákiai pártok közül néhányan már a nyilvánosság előtt is bemutatták, kiket küldenének Strasbourgba.

Legutóbb Richard Sulík, az SaS elnöke tett így, aki tegnapi sajtótájékoztatóján hivatalosan is megerősítette, ő áll pártja EP-listájának élén. Sulík, aki ebben a hónapban elhagyja a pártelnöki széket (az SaS március 16-án tartja tisztújító kongresszusát), saját bevallása szerint komolyan is gondolja a jelöltségét, és úgy látja, hasznos munkát végezhetne az Európai Parlamentben. Az egykori gazdasági miniszternek egyébként van tapasztalata az európai politikában, hiszen 2014 és 2019 között már dolgozott EP-képviselőként.

Az SaS jelöltlistája

Danko itt is az élen

Más stratégiával indul neki az EP-választásnak az SNS. Azt már hetek óta lehet tudni, hogy a listavezető Andrej Danko pártelnök lesz, viszont korántsem biztos, hogy az 5 százalékos küszöb megugrása esetén lemond a szlovák parlament alelnöki tisztségéről, és inkább az európai politikát választja. Danko az utóbbi egy évben immár harmadik alkalommal képviseli pártját a legelőkelőbb pozícióban: a tavalyi szeptemberi parlamenti választáson szintén ő volt a listavezető, emellett pedig ő az SNS államfőjelöltje is.

Rudolf Huliak, a párt parlamenti képviselője a Startitup.sk hírportálnak nemrégiben elárulta, ő maga is szerepel majd az EP-listán, csakúgy, mint az SNS által jelölt kulturális miniszter, Martina Šimkovičová, valamint a környezetvédelmi miniszter, Tomáš Taraba. Így tehát a párt a legismertebb arcai segítségével igyekszik elegendő szavazatot gyűjteni a mandátumszerzéshez, de nem biztos, hogy a választási siker esetén a legtöbb karikát szerző személyeket ki is küldenék Strasbourgba. Annyi bizonyos, hogy az említett minisztereknek le kellene mondaniuk a hazai tisztségeikről, ha az EP-ben szeretnének dolgozni. Huliak egyelőre nem akarta elárulni, hogy erre hajlandóak lennének-e. Az SNS egyébként hivatalosan még mindig nem ismertette a teljes listáját.

Danko

Akik kivárnak

Vannak pártok, amelyek a „jól bevált recept” elvét követve ugyanazt jelölik a listavezetői posztra, mint öt évvel ezelőtt. Közéjük tartozik a Smer, amely ezúttal is Monika Beňová vezetésével igyekszik kiharcolni az EP-mandátumokat. Beňová egyébként már 2004 óta az EP-ben dolgozik, és ha pártja idén is sikerrel jár, akkor zsinórban az ötödik mandátumát szerezheti meg. A Smer listájáról egyelőre még annyit lehet tudni, hogy Ľuboš Blaha, a szlovák parlament alelnöke szintén szerepel rajta. A többi nevet a párt még nem ismertette.

Monika Beňová

Egyelőre Peter Pellegriniék is titokzatoskodnak, a Hlas listájáról még csak annyit sem lehet tudni, hogy ki áll a vezetői pozícióban.

Kivár még a Szlovákia mozgalom is, amely tavaly, a szlovák parlamenti választáson a Keresztény Unióval (KÚ) és a Za ľudíval együtt mérettette meg magát. Most viszont biztos, hogy a KÚ külön listával indul, melynek vezetője Milan Krajniak korábbi munkaügyi miniszter lesz. Krajniak nemrégiben hagyta el pártját, a Boris Kollár által vezetett Sme rodinát.

Magyarok elöl

Az idei EP-választáson legalább két olyan szlovákiai lista is lesz, amelynek az élén magyar nemzetiségű személy áll. A Progresszív Szlovákia (PS) ugyanis Ódor Lajost, a hivatalnokkormány miniszterelnökét kérte fel a listavezetői pozícióra. A Magyar Szövetség szintén bemutatta már a teljes listáját, a párt Berényi József vezetésével próbálja megugrani az ötszázalékos küszöböt.

Kapcsolódó cikkünk

Berényi egyébként a 2019-es EP-választáson szintén megmérettette magát, akkor még az MKP színeiben, amelynek listáján a második helyet töltött be. A párt akkor nem járt sikerrel, 4,96 százalékkal épp hogy lemaradt a mandátumszerzésről.

Berényihez hasonló utat tett meg Miriam Lexmann (KDH) is, már ami az EP-listán betöltött pozíciót illeti: 2019-ben még a második helyen indult, idén viszont már az élről méretteti meg magát. Lexmann egyébként már 2019-ben is mandátumot szerzett az EP-ben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?