<p>A <u><a href="http://ujszo.com/online/regio/2017/05/13/nem-tudtuk-kik-jonnek-az-iskol…; target="_blank">Szlovák Honvédek (Slovenskí Branci) </a></u>szélsőséges, félkatonai szervezet nemrég egy nyitrai iskolában tartott honvédelmi gyakorlatot. Az SNS miniszterei gyakorlatilag erre reagálva szeretnék megtalálni a módját, hogyan hozhatnák vissza a honvédelmi nevelést az iskolákba külön tantárgyként – kiszorítva a terepről a szélsőségeseket.</p>
Légpuskával a szélsőségesek ellen
Az, hogy milyen koncepció alapján tenné ezt meg Peter Plavčan oktatási és Peter Gajdoš védelmi miniszter, egyelőre még nem ismert. Az oktatási tárca szerint egyelőre még csak a lehetőségeket keresik arra, hogyan lehetne az „egészséges hazafiságot” erősítő honvédelmi nevelés – mely a 90-es évek elején tűnt el az iskolákból – ismét kötelező tantárgy. „Ha mi nem tesszük ezt meg, az illegális csoportok fogják” – mondta Gajdoš.
A honvédelmi nevelés bizonyos formáit a jelenlegi kerettanterv is tartalmazza, egyéb tantárgyak és iskolai programok keretein belül oktatják azokat a készségeket, melyek rendkívüli helyzetekben szükségesek, ipari vagy természeti katasztrófák, terrortámadás, balesetek esetén.
A témát különböző didaktikus játékok, gyakorlatok, kurzusok révén ismerik meg a diákok – természetet járnak, légpuskával lőnek vagy gránátot dobnak. Mindez ugyanakkor nem kap nagy hangsúlyt az iskolákban, nem veszik igazán komolyan. Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója lapunknak elmondta, ők honvédelmi és természetvédelmi gyakorlatokon, valamint például tűzvédelmi gyakorlatokon oktatják a témát. Andruskó leszögezte, a szélsőségesség megelőzése az iskolákban nagyon fontos, ám nem látja be, miért épp külön honvédelmi neveléssel kellene ezt megoldani, nem érzi benne a koncepciót. Véleménye szerint a megelőzést komplex módon, tervszerűen, több tantárgyat érintő módon kellene megvalósítani, egyebek mellett például a 20. század történelme oktatásának erősítésével, hogy a diákok szembesüljenek a múlt évszázad tragédiáival és az elfogadhatatlan ideológiák borzalmas hatásaival.
Radovan Bránik biztonságpolitikai elemző lapunknak azt mondta, ha a honvédelmi nevelést mint önálló tantárgyat hozzáértő szakemberek dolgozzák ki és tanítják majd, és nem ad hoc módon és felületesen valósul meg, hasznos lehet az új tárgy. Ám a rendelkezésre álló koncepciók szerinte egyáltalán nem ragadják meg a probléma lényegét. Ha tényleg alapvető reformra kerül sor ezen a téren, ahhoz véleménye szerint egy komoly, több minisztérium illetékeseit magába foglaló munkacsoportot kell felállítani, mely kidolgozza a stratégiát.
A kilencvenes évek elején eltűnt honvédelmi nevelés jelentős részét, körülbelül negyedét tette ki az ideológiai nevelés. Bránik szerint a honvédelmi nevelésnek apolitikusnak kell lennie, ám a törvények és demokrácia tiszteletét mindenképpen tartalmaznia kell.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.