<p>Richard Sulík házelnök szeptember elejére ígérte, de várhatóan még október közepére sem ölt végleges formát az a módszer, ahogyan a képviselők fizetését csökkentik. Abban többé-kevésbé egyetértésre jutott a koalíció, hogy a csökkentés mértéke mintegy 10 százalékos lesz, de arról már eltérően vélekednek, hogy ez minek a 10 százaléka legyen.</p>
Kevesebbért képviselnének
Richard Sulík házelnök és egyben az SaS elnöke augusztusban azt vállalta, hogy koordinálja a folyamatot, és egyeztet a parlamenti pártok frakcióival. „Egyeztetések voltak, viszont olyan javaslat, amelyet a Koalíciós Tanács, vagy más fórumok elé lehetne terjeszteni, még nem született” – mondta lapunknak Somogyi Szilárd, az SaS parlamenti képviselője. Szerinte rövid időn belül elkészülhet egy végleges változat, pontos időpontot azonban nem tudott mondani. „Nem hiszem, hogy ezt sokáig kellene húzni” – jelentette ki a képviselő. Szerinte az SaS számára elfogadható, hogy a jelenlegi összeg csökkenjen mintegy tíz százalékkal. „Többféle alternatíva is létezik, mi úgy látjuk, hogy nem kell a számokkal bűvészkedni, azt az összeget kell csökkenteni, amit jelenleg kapnak a képviselők” – mondta Somogyi. A koalíciós partnerek részben már egyetértettek abban, hogy a 2008 óta elmaradt fizetésemelés végrehajtása után csökkentenék a béreket az idei államháztartási hiány háromszorosának arányában, vagyis mintegy 23 százalékkal. Így jönne ki a mintegy 10 százalékos csökkentés a jelenlegi fizetésükhöz képest.
További kérdéseket vet fel, hogy a közjogi méltóságok fizetését az államháztartás hiányának nagysága alapján módosítanák a jövőben is, igaz, csak a deficit kétszeresének megfelelően, vagyis a fizetések egészen addig nem emelkednének, amíg a költségvetésnek nem lesz többlete. Solymos László frakcióvezető szerint a Híd számára alapjában véve elfogadható a hiányhoz kötött fizetéscsökkentés módszere. „Mi el tudjuk képzelni, hogy a csökkentés a hiányhoz kapcsolódjon” – mondta lapunknak Solymos. – Az a kérdés, hogy ez milyen arányú legyen, de úgy látom, hogy meg fogunk tudni egyezni.” Elfogadható a deficit mértékében való csökkentés a Híd listáján bejutott OKS-es képviselőknek is. „Ezzel elérhetjük, hogy azok a képviselők is tudatosítsák, hogy milyen fontos kérdés az államháztartás hiánya, akiket eddig ez a kérdés nem érdekelt” – mondta a Sme napilapnak Ondrej Dostál, az OKS alelnöke.
Vannak azonban olyan koalíciós frakciók is, amelyek nem egységesek a fizetéscsökkentés kérdésében. Az SDKÚ-nak és a KDH-nak nem minden képviselője támogatja, hogy a hiány többszörösének mértékében csökkenjen a fizetés. Anton Marcinčin, a KDH alelnöke úgy véli, hogy színtiszta populizmus az államháztartás hiányára kötni a parlamenti képviselők fizetését. „A képviselőkön való spórolás ugyan nagy bevételt nem hoz majd, viszont szimbolikus jelentősége nagy – írja blogjában a képviselő. – Teljesen értelmetlen megoldás lenne azonban az államháztartási hiányhoz kapcsolni a fizetéseket.” Úgy véli, hogy a képviselőknek nincs valós ráhatásuk az állam gazdálkodására, ezért az lenne a legjobb megoldás, ha egyszerűen a 2011-es fizetésük 10 százalékáról mondanának le. Lapunk információi szerint az SDKÚ-s képviselők egy része is ellenzi a hiány arányában történő fizetéscsökkentést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.