Izgalmas időutazás a törökök korába

Ma délután 17 órakor nem mindennapi élményben lehet részük azoknak, akik ellátogatnak az Erzsébet parkba, hiszen a rekkenő hőségben mintegy öt köbméter víz árasztja majd el a füves területet.

Ma délután 17 órakor nem mindennapi élményben lehet részük azoknak, akik ellátogatnak az Erzsébet parkba, hiszen a rekkenő hőségben mintegy öt köbméter víz árasztja majd el a füves területet. A rendkívüli eseménnyel egy kivételes gépezetre emlékezhetnek a történelem kedvelői, amelynek jelképes újraindítása több száz évvel forgatja vissza az idő kerekét. Minden egy névtelen, 26 fokos forrással kezdődött, mely a malombástya mögött álló, XII. századi Veprech torony belsejében fakadt, és ott bujkál ma is. 1470-1683 között egy különleges vízkerék 5-6 atmoszféra nyomással pumpálta e forrás vizét Vitéz János esztergomi érsek reneszánsz palotájába, a felső várba és az ottani dzsámi csorgókútjába. A gépezet ünnepélyes alkalmakkor akár 40 méteres szökőkutat is működtetett. Az 1543-as év augusztus 8-ra virradó éjszakáján, Szolimán szultán janicsárjai a vízvárat, a malmot és a szivattyút elfoglalták és lemészárolták a 18 főből álló őrséget. A kivételes gép korunkbeli helyreállítása Evlia Cselebi török utazó nyomán lehetséges, aki 1663-as útleírása során igen részletesen szól e szerkezetről, amit vélhetően fogaskerekek működtettek. A mai esemény tulajdonképpen egy technika-történeti kísérlet, amelyet ágyúlövés, koszorúzás, megemlékező beszéd tesz ünnepélyessé. Mivel a forrás átmenetileg elapadt, így helyette a Duna vizét használják a próba során, melyet a tűzoltók segítségével juttatnak majd fel a várba. A tervek szerint a későbbiekben, több példányban újjáépítik a korabeli világ legnagyobb és legerősebb gépét, valamint egy csorgókutat állítanak Cselebi emlékére, akinek dokumentációi nélkül talán örökre feledésbe merült volna ez a reneszánsz gyöngyszem. Emellett felújítják Özicseli Hadzsi Ibrahim egykori dzsámiját és minaretjét, amely jelenleg a Rosenberg Hungária Kft. tulajdona. A délutáni esemény megálmodója Kolumbán György, aki a török történelem iránti vonzódása kapcsán és az említett utazó leírásai nyomán indult el, hogy a ma embere számára is láthatóvá tegye egy letűnt kor mesteri alkotását. Mint mondta, ennek érdekében nem a gépezetet fontos megfejteni, sokkal inkább az akkori emberek észjárását. Kolumbán úr írt már egy harminc oldalas tanulmányt a témáról, továbbá szeptember 27-re konferenciát szervez a várba. Felkérésére az ELTE Török Tanszékének vezetője lefordítja Cselebi útleírásának eddig a magyar nyelvbe még át nem ültetett részét. Ezenkívül egy vízimolnár céh alapítását tervezi, melynek célja a határon innen és túl élő, korabeli jellegű vízimalmot üzemeltető emberek segítése. A mai történés tehát csak a kezdete a múltból felbukkanó kérdések megválaszolásának. A vízgép megépítése lehet az első felelet arra, hogy egy régi kor bámulatosan egyszerű masinája, mely létrejöttekor nélkülözte a mérnöki tudást, miképpen működhetett több mint 200 esztendőn át.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?