* Nemrég változott az állandó lakhelyem, ezért nem ismerem még jól a várost, az épületeket. Valamivel megjelölik, hogy melyikben van a szavazóhelyiség? Az épületre láthatóan és olvashatóan kiírják: szavazóhelyiség. A bejáratnál azt is feltüntetik, melyik választókör szavazóhelyiségéről van szó. A helyiségben látható helyen kifüggesztenek egy mintaszavazólapot, néhány hasznos tudnivalót arról, hogyan kell voksolni, illetve esetleg azt, hogy mely államfőjelöltek mondták vissza jelölésüket. Ezenkívül a helyiséget zászlóval is díszítik.
* Mit tegyek, ha a szavazóhelyiségben kiderül, hogy nem szerepelek a választópolgárok jegyzékében? A helyiségben a választási bizottság ellenőrzi a személyazonosságát és az állandó lakhelyét, s ha kiderül, hogy a lakhelye szerinti jó szavazóhelyiségbe ment, csak nem szerepel a polgárok jegyzékében, a testületnek kötelessége beírni önt a jegyzékbe. Ezután az urnához járulhat.
* A választás idején gyógyfürdőben leszek. Ott is szavazhatok? Természetesen. Ha előre tudja, hogy a szavazás idején nem tartózkodik állandó lakhelyén, az állandó lakhelye szerinti községi hivatalban kérjen választói igazolványt. Ezt nem szükséges személyesen intézni, több helyen e-mailben is kikérhető az igazolvány, illetve érvényes meghatalmazás alapján ismerősünk is kiválthatja. Elméletileg a választások előtti utolsó munkanapon – tehát ma – is kérhető még a választói igazolvány a községi hivataltól. A gyógyfürdőben kérdezze meg, hol van a legközelebbi szavazóhelyiség, ott felmutatja az igazolványát, s voksolhat. Ez nemcsak a gyógyfürdőbe utazókra, hanem azokra is vonatkozik, akik valamilyen okból otthon nem járulhatnak az urnához.
* Mire figyeljek, hogy a szavazatom érvényes legyen? Mielőtt elindul szavazni, otthon ellenőrizze, megvan-e a személyazonossági igazolványa és – ha szüksége van rá – az olvasószemüvege, esetleg a választói igazolványa! A szavazóhelyiségben nézze meg a kifüggesztett mintát, olvassa el a szavazási útmutatót, és ha valami nem világos, forduljon bizalommal a választási bizottság tagjaihoz. Ha nem biztos a dolgában, kérdezze meg azt is, hogy valaki visszalépett-e a jelöltek közül. Ha olyan személyre szavaz, aki esetleg megtette ezt, voksa érvénytelen lesz. Eddig egy jelölt sem lépett vissza, de 2004-ben történt ilyen eset – Ľubo Roman három héttel a választások előtt gondolta meg magát, ám neve ott szerepelt a szavazólapon, mivel azokat addigra már kinyomtatták. Miután mindenről tájékozódott, adja át személyi igazolványát. Ellenőrzik adatait, majd kap egy üres borítékot és egy szavazólapot. Ne feledje: a fülkében a lapon egyetlen nevet kell bejelölnie, azaz a név előtti négyzetbe egy ikszet kell írnia. Többször is ellenőrizze, jó nevet választotte. Ha elrontotta, a választási bizottságtól új szavazólapot kap. Ne felejtse el a kézhez vett borítékba belehelyezni a lapot!
Így kell szavazni szombaton - választási útmutató II.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.