A miniszterelnök és a belügyminiszter szavai sem a helyzet tisztázását szolgálják
Hamran: azért hívtak be, mert szerintük közöm volt a merénylethez, Šutaj Eštok: Hamran hazudik
Kusza a helyzet a Robert Fico elleni merénylet kivizsgálása és a merényletről szóló jelentés körül, amelyet állítólag valaki „megrendelt” az SIS-től. Maga az SIS tagadja, hogy bárki is „rendelt” volna nála ilyet, Robert Fico miniszterelnök és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter azonban arról beszéltek, hogy hamarosan már el is készülhet. A belügyminiszter korábban azt is állította, hogy a jelentést a miniszterelnök rendelte meg, de ezt ma már tagadja. Közben a kormánypártok és maga a miniszterelnök is az ellenzékre próbálják rátolni a Fico elleni merényletet és a merényletről megrendelt „jelentést” is.
Nem segíti sem bűnüldöző szervek, sem pedig a kormányfő és a kormány más képviselőinek a kommunikációja, hogy tisztuljon a kép a Robert Fico elleni merénylet ügyében. A bűnüldöző szervek egyáltalán nem kommunikálnak, miután Maroš Žilinka főügyész a merénylet után kijelentette, hogy csak akkor adnak tájékoztatást, amikor befejeződik az ügy kivizsgálása.
Az ügyről a legtöbbet a merénylet áldozata, Robert Fico beszél, de ő is csak a rejtélyek számát bővíti. A legutóbbi „ rejtélyt” is ő indította el, egyik interjújában arról beszélt, hogy
„szörnyű dolgok derülhetnek ki”, majd hozzátette azt is, hogy az „SIS ezen dolgozik”.
A héten tovább fokozta a homályt Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter, aki a kormányülés után azt mondta, hogy „ha jól tudom, a miniszterelnök várja a jelentést, és már dolgozik is rajta az SIS”. Tehát mindketten az SIS-től származó információkról vagy jelentésről beszéltek.
Hamrant már kihallgatták
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormány szeretné a nyomozást olyan irányba terelni, ami az ellenzék számára hátrányos.
Robert Fico maga is utalt a merénylő és az ellenzék szoros kapcsolatára, amelyek szerinte „még az ellenzéki pártokon is túlmutatnak”.
A héten az is kiderült, hogy a merénylet ügyében kihallgatta a rendőrség Hamran István korábbi országos rendőrfőkapitányt. Hamran a merénylet után élesen bírálta Robert Fico testőrségét, szerinte ugyanis meg kellett és meg lehetett volna akadályozni a merényletet. De Hamrant nemcsak a merénylet utáni kijelentései miatt kérdezte a rendőrség,
a volt rendőrfőkapitány szerint a kihallgatásból az derült ki számára, hogy felbujtóként kezelik a merénylet ügyében.
A belügyminiszter szerint felbujtás a gyanú, de nem a Fico elleni merényletre
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter szerint Hamran Istvánnak nem kellene meglepődnie, hogy a rendőrség beidézi őt kihallgatásra. „Nem hiszem, hogy Hamran István olyan »védett« személy lenne, akit nem lehetne bármilyen ügyben kihallgatni – mondta az Új Szónak Matúš Šutaj Eštok. –
A kihallgatása ügyében azonban újra beigazolódott, hogy hazudik, mivel őt nem a merénylettel összefüggésben hallgatták ki, hanem egy önálló ügyben: erőszakra való felbujtás ügyében.
És a belügyminiszter szerint ennek semmi köze a Fico elleni merénylethez. Azt nem tudta megmondani, hogy gyanúsítottként vagy más minőségben hallgatták-e ki a volt rendőrfőkapitányt.
Hamran István először a Sme napilapnak adott interjújában beszélt a kihallgatásáról, majd a lapunknak is elmondta, hogy még egy kihallgatás vár rá. „Nem tudom milyen ügyben akarnak kihallgatni, mert azok nagyon abszurd ügyek voltak, amelyekben már kihallgattak. Hagyom magam meglepni, meglátjuk mi lesz most” – válaszolta Hamran a Sme interjújában.
Šutaj Eštok arra a kérdésünkre nem válaszolt, hogy előkészületben van-e más ellenzéki politikus vagy ellenzékhez közelálló szakember kihallgatása.
Erről a nyomozótisztet kellene megkérdeznie, nekem nincs semmilyen hozzáférésem a nyomozati anyaghoz
– mondta lapunknak a belügyminiszter, aki korábban még úgy tűnt, azzal is tisztában van, hogy Hamran Istvánt milyen ügyben hallgatták ki.
Hozzátette azonban, hogy szerinte most még felesleges kérdezősködni. „A Főügyészséget vagy az ügy kivizsgálását végző csapatot kellene kérdezni, de szerintem a nyomozás jelenlegi állapotban még felesleges lenne elárulni, milyen eljárásokra lehet számítani” – mondta a belügyminiszter. Valóban felesleges, mivel sem a Főügyészség, sem a nyomozók nem válaszolnak semmilyen kérdésre a nyomozással kapcsolatban.
Hamran: erőszakra való felbujtás, de a merénylettel kapcsolatban
Hamran szerint a belügyminiszter csak ködösít. „Valóban erőszakra való felbujtás miatt hallgattak ki, de a merénylettel kapcsolatban” – mondta az Új Szónak Hamran. Szerinte a helyzet egyértelmű volt a kihallgatás során.
Engem azért hívtak be, mert szerintük közöm volt a merénylethez. A kihallgatásom során úgy éreztem, hogy az a narratíva, hogy az én múltbeli kijelentéseim ösztönözték volna az elkövetőt a merényletre
– magyarázta lapunknak Hamran. – Hiába mondtam, hogy a merénylet után az elsők között voltam, akik elítélték ezt a bűncselekményt. Nem emlékszem olyan múltbeli kijelentésemre sem, ami bárkit ilyen lépésre ösztönözhetett volna.”
Szerinte a belügyminiszter nincs, nem lehet tisztában azzal, hogy mi hangzott el a kihallgatásán. „Matúš Šutaj Eštok nem volt ott a kihallgatáson, nem nézhet bele a kihallgatások jegyzőkönyveibe, így azt sem tudhatja, hogy én mivel kapcsolatban nyilatkoztam. Ezt csak én tudom és a nyomozótiszt, aki engem kihallgatott” – mondta a volt rendőrfőkapitány. – Számomra érthetetlen, hogy a belügyminiszter hogyan mer nyilatkozni ezekben a kérdésekben, amikor nem kompetens.”
Egy másik ügyben is érintett
Hamran szerint egy másik ügyben is nyomozhatnak ellene, ebben bűncselekmény nyilvános pártolásával gyanúsíthatják. „Ezt megértem, ez illene abba a képbe, amit ki akarnak alakítani. A másik a felbujtást azonban nem értem, azt a bűncselekmény előtt lehet csak elkövetni” – magyarázta Hamran.
Azt is tudja, hogy hamarosan újabb kihallgatás vár rá. „A nyomozótiszt már kapcsolatba lépett velem telefonon, de kértem, hogy írásban kézbesítse nekem az idézést, hogy fel tudjak rá készülni” – mondta Hamran. Azt azonban egyelőre nem tudja, hogy gyanúsítottként vagy tanúként akarják-e kihallgatni.
Az SIS szerint nem is készül jelentés
Hamran nem csodálkozik azonban a belügyminiszter szavain, szerinte Matúš Šutaj Eštoknak a napokban volt több furcsa kijelentése is volt. „Olyan nyilatkozatai voltak, amelyek kormányszinten is bonyodalmakat okoztak” – utalt Hamran a belügyminiszter kijelentéseire az SIS-től „megrendelt” állítólagos jelentésekre vonatkozóan. Egyelőre ugyanis az sem világos, hogy ki rendelt meg jelentést a Szlovák Titkosszolgálattól, és az sem, hogy ez a jelentés pontosan miről fog szólni.
Az SIS sajtóhíre szerint ugyanis senki nem rendelt jelentést a titkosszolgálattól.
Az SIS-ben a jelentéseket nem rendelik meg, ez talán így működik a véleményformáló médiában megjelent egyes cikkek esetében
– ironizál a sajtóval Pavol Gašpar, az SIS igazgatója a lapunknak elküldött sajtóhírben. Szerinte az SIS feladatait a vonatkozó törvény határozza meg, és Robert Fico sem rendelt semmilyen jelentést a titkosszolgálattól.
Robert Fico, Szlovákia kormányfője »nem rendelt« és nem is kért a Szlovák Titkosszolgálattól semmilyen titkosszolgálati információt az ellene elkövetett merénylettel kapcsolatban
– állítja az SIS igazgatója. Szerinte ilyen információkat nem is adott át neki az SIS, kivéve azokat, amelyekre törvény kötelezi a titkosszolgálatot. Azt azonban megerősítette, hogy a titkosszolgálat szorosan együttműködik a bűnüldöző szervekkel a merénylet ügyében indított nyomozásban.
A belügyminiszter: készül egy jelentés
Matúš Šutaj Eštok szerint azonban mégis van egy „megrendelés” egy „ jelentésre”.
Van egy megrendelés egy jelentésre, amely az aktuális biztonsági helyzetről szólna a merénylettel összefüggésben. Arra keressük a választ, hogy megtörténhet-e a jövőben is hasonló bűncselekmény
– mondta lapunknak csütörtökön a belügyminiszter. – Én nem beszéltem arról, hogy ki rendelte meg, azt pedig végképp nem mondtam, hogy a miniszterelnök rendelte volna meg.” Szerinte az SIS igazgatója is megerősítette, hogy ilyen megkeresés érkezett az SIS-t ellenőrző parlamenti bizottságba is, és ráadásul az ellenzéki oldalról. Ennek ellentmond, hogy az SIS sajtóhíre nem szól ilyen „jelentésről”, csak arról beszél, hogy együttműködnek a rendőrséggel a nyomozás során.
Az ellenzék is cáfol
Azt viszont az ellenzék cáfolta, hogy „rendelt volna” bármilyen jelentést az SIS-től. Erre legfeljebb az SIS ellenőrzését végző parlamenti bizottságban lett volna lehetőség, de Martin Dubéci (PS) cáfolta, hogy lett volna ilyen ellenzéki javaslat, és azt is, hogy ilyen értelmű határozat született volna a testületben. A bizottság munkája azonban titkos, az ülések zártak, így nem lehet hozzáférni az elfogadott határozatokhoz sem.
A belügyminiszter is rendelhetett volna jelentést
Határozottan tagadja azt is, hogy ő korábban mondta volna, hogy a miniszterelnöktől érkezett kérés az SIS-hez egy jelentés kidolgozására a merénylet kivizsgálásáról.
Én egy újságírói kérdésre válaszoltam, hogy ki rendelhetett meg ilyen jelentést, és elmondtam, hogy természetesen az SIS információinak címzettjei, vagyis a köztársasági elnök, a miniszterelnök és én is, belügyminiszterként. Nem beszéltem arról, hogy a miniszterelnök rendelte meg a jelentést
– mondta a belügyminiszter. A jelentéssel kapcsolatban visszairányított az SIS igazgatójához, Pavol Gašparhoz.
A keddi kormányülés után ugyan tényleg nem a „megrendelőről”, hanem magáról a „címzettről” beszélt.
Ha jól tudom, a miniszterelnök várja a jelentést, és már dolgozik is rajta az SIS
– mondta Šutaj Eštok. Október elején Robert Fico is beszélt olyan információkról, amelyek „szörnyű dolgokat” tartalmaznak, és amelyek „bizonyos környezetből származnak”. Ez már maga is az SIS-re utal, de még hozzátette azt is, hogy „az SIS ezen dolgozik”.
A merénylet elkövetőjéről kijelentette, hogy „teljes mértékben az ellenzéki pártokhoz kapcsolódó aktivista volt”. „Sőt, még az ellenzéki pártokon is túlnyúló kapcsolatai voltak” – mondta homályosan a miniszterelnök.
Az SIS nem is nyomozhat
Hamran szerint azonban az SIS nem nyomozhat konkrét bűncselekmény ügyében, így nem is készíthetne jelentést az ügyben folytatott nyomozás állásáról.
A titkosszolgálat semmilyen nyomozást nem folytathat bűncselekmény ügyében, mert ez nem tartozik a hatáskörébe
– mondta az Új Szónak a volt rendőrfőkapitány. Szerinte a törvények szerint bűncselekmények ügyében csak a rendőrség és az ügyészség nyomozhat. „Az SIS hírszerzéssel foglalkozik, feladatuk a merénylet előtt lett volna, az lett volna hatékony, hiszen Robert Fico már a merénylet előtt is tett olyan kijelentéseket, hogy támadások érhetik a kormánypolitikusokat – mondta Hamran. – Ha Fico kijelentéseinek volt alapja, és nemcsak ijesztgette az embereket, akkor az SIS ezeket az információkat alábecsülte.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.