Ha azzal kezdeném a Kalligram szeptemberi számának ajánlását, hogy ezúttal a verseken van a lényeg, aligha tévednék. Holott mennyi-mennyi a kép megint! Nemcsak a szerzőké, bár a nők arca például kivétel nélkül, nagyon helyesen, látható, amint áttűnik a vers szövegén.
Gyűlölet a Kalligramban
A versekkel kezdtem, holott a Kalligram szeptemberben Térey János-darabbal indul, az Asztalizene című zenés darabnak már az instrukciói is megkapóan elragadók: „A darabnak nem lehet eredeti zenéje” – mondja az egyik. „Delfin nem énekelhet” – így a másik, amihez tudni kell, és a szereposztásból ki is derül, hogy Delfin szoprán, és az Operaház magánénekesnője. Továbbá: „Senki sem dohányozhat” – Brecht forog a sírjában, de hát ez a hasonlóság a sírhelyzet és az idők közt, mindkettő változik.
A tanulmányok közül engem személy szerint Raffay Endréé ragadott magával (Apollón szentélye. A budapesti Zeneakadémia ikonográfiai programja), ezt a kiváló, élvezetes művészettörténeti kalauzt mindenkinek figyelmébe ajánlom, mindenkinek, akit vonz a képzőművészet, a zene, az irodalom, sőt mindezek történelmi és politikai vetületei sem maradnak homályban.
A már említett Gyűlölet-blokk szellemesen tagolt és sokrétű, versek, novellák, tanulmányok alkotják: a versek közt pl. Vida Gergelyé, a novellák közt pl. Pablo Krantz argentin dalszerzőé (Bárdos Miklós fordítása); a tanulmányok egyike (Balázs Gáboré) a filozófia és a vallás (a Biblia és főként a Talmud) szempontjaival vizsgálja a gyűlöletet („A gyűlölet egyik ismert velejárója, hogy a gyűlölt személyt démonizálni kezdjük: vakokká válunk esetleges jó tulajdonságaira.”). Bacsó Bélának az esszé ismérveit és erényeit hordozó tanulmánya (Vázlat a gyűlöletről) egy képzőművészeti és egy irodalmi kitérővel tér rá központi kérdésére: „Miként ébred az emberben gyűlölet?”, és Max Scheler 20. századi német filozófus tanulmányát (Ordo Amoris) alapul véve azt a különbséget vizsgálja, mely az általunk ismert (látott, szeretett, gyűlölt) személy valós és általunk rögzült képe közt mutatkozik, mondván: „A másikon nemcsak azt látjuk, amivé önmaga által vált, hanem azt is, amivé mi tettük, azáltal, hogy olyannak láttuk.” Ugyanebben a Gyűlölet-összeállításban olvasható Váradi Péter tanulmánya: Gyűlölet és alkotás Nietzschénél (A teremtés művészete és a művészet teremtése).
Végül, vissza a versekhez, melyek közt olyan kuriózumok is akadnak, mint Julio Cortázar három kis remeke (Imreh András fordításai): Gerevich Andrásé (Verjen a sors keze) végett például érdemes betérni a könyvesboltba, s felütni a Kalligram 44. oldalát, ennél már csak akkor nagyobb élmény (saját tapasztalat), ha az ember másodszor otthon olvassa, vagy legalábbis ott, ahol otthon érzi magát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.