Gyanú, bizalmatlanság, válság

Megegyeztek, hogy megegyeznek – tömören így öszszegezhető a Koalíciós Tanács kedd esti ülése, melyen az ANO, a KDH és az SDKÚ közötti nézeteltéréseket próbálták tisztázni a partnerek. A tanácskozásról Bugár Bélát, a Magyar Koalíció Pártjának elnökét kérdeztük.

Bugár Béla: „Nem vagyunk aktív résztvevői a viszálynak, viszont ami a koalíción belül történik, az minket is érintSomogyi Tibor felvétele A magyar párt ezúttal semleges félként vett részt az ülésen. Bennfentes kívülállóként hogyan látja a mostani, főleg az ANO és a KDH közötti konfliktust, valamint hogy az SDKÚ iránt is megrendült Ruskóék bizalma?

Nem vagyunk aktív résztvevői a viszálynak, viszont ami a koalíción belül történik, az minket is érint. Lehet, kívülről úgy tűnik, mintha az ANO és az SDKÚ közötti feszültség kisebb lenne az ANO és a KDH közöttinél, de nem így van. Érdemes megvizsgálni, miképp jutottunk el odáig, hogy szinte havonta van egy komolyabb konfliktus. Nem árt elgondolkodni a kormányfő módszerein. A mostani miniszterelnök nem ugyanaz, akihez mi hozzászoktunk. Mikuláš Dzurinda azelőtt igyekezett integrációs szerepet vállalni a kormánykoalíción belül, ha feszültség alakult ki, aktívan kereste a megoldást. Most más a helyzet. Gondoljunk a státustörvényre: velünk egyeztetett, miközben a hátunk mögött összehívta a két pártot, és hárman megegyeztek.

Értsem úgy, hogy a kormányfő most bátrabb vagy alattomosabb, többet megenged magának?

Szerintem azt akarja eljátszani, hogy ő van mindig a középpontban, a többiek pedig veszekednek. Ez egyébként nem rossz pozíció, ha képes megtartani. Csakhogy nem képes, mert a mi konfliktusunk óta tudja: fenntartásokkal közeledünk hozzá, és ezt többször tapasztalhatta. A mostani konfliktust lényegében a kormányfő kezdte, felhasználva a belügyminiszterét – a Hubert Szálló ügyére gondolok –, és a dolog a lehallgatással folytatódott. Lényegtelen, mennyire igazak a különböző feltevések, mindegy, hogy megalapozott-e vagy sem a bizalmatlanság az ANO részéről, a miniszterelnöknek mindenképpen határozottabban kellene lépnie. Nem jó csak kézlegyintéssel elintézni vagy halogatni valamit...

...merthogy megint csak arról egyeztek meg, hogy majd megegyeznek...

A miniszterelnök lehetne aktívabb. Azt, hogy a Koalíciós Tanács egy hét múlva ülésezzen, az MKP kényszerítette ki, egyébként Dzurinda csak két hét múlva javasolta. Ha feszültség van, ne halogassuk a dolgot! Nem látom az igyekezetet a kormányfő részéről, mintha azt hinné, úgysem történhet semmi rossz. Márpedig igenis történhet, a feszültség nem szül semmi jót.

A kereszténydemokraták bizonyítékokat, Ruskóék pedig világos játékszabályokat követelnek. Volt erről szó?

A Koalíciós Tanács nem vizsgálóbíró. Jól néztünk volna ki, ha Rusko lejátszotta volna a kazettáját.

Pedig az előzetes nyilatkozatok alapján ezt sem lehetett kizárni.

Ha akarta volna, elutasítottuk volna, mert a kazetta a büntető szervekre tartozik. Ugyanakkor a Koalíciós Tanács olyan feltételeket teremthet, hogy mindenki úgy-ahogy biztonságban érezhesse magát. Ha ez nem történik meg, a bizalmat nem lehet teljesen megújítani. Ha valaki azt hiszi, koalíciós partnere ellene dolgozik, akkor ha kiteszi is a szívét az asztalra, a másik akkor sem fogja elhinni. Mi ezt számtalanszor tapasztaltuk. A koalíciós szerződés megkötésekor olyan vádak merültek fel, hogy vajon a környezetvédelmi miniszter nem fogja-e a pénzeket csak délre terelgetni... Az elmúlt időszakban is volt bizalmatlanság, mégis tudtunk együttműködni.

Csak az ANO bizalmatlan a KDH-val és az SDKÚ-val szemben, vagy ez fordítva is érvényes?

Fordítva is érvényes. Ha velem fordult volna elő, hogy a kormányfő olyan információt kap: Bugár Béla a dunaszerdahelyi maffiával tárgyal, akkor elvárom, hogy felveszi a telefont és megkérdez: ide figyelj, így volt ez? Utána kutya kötelessége kivizsgáltatni az értesülést, viszont az alapvető demokratikus játékszabályokat is be kell tartani. Dzurinda bizalmatlan Ruskóval szemben, Rusko pedig nem bízik a belügyminiszterben, mert ő vizsgáltatta ki a dolgot. Csakhogy Palkónak nem volt más lehetősége, ellenkező esetben nem teljesítette volna a kötelességét akkor, amikor Mikuláš Černákot körözik.

Az ANO követelte a belügyi tárca és a titkosszolgálat vezetőjének a fejét?

Személycserékről nem volt szó. Megvárjuk a vizsgálat eredményét, és ha kiderül, ki a felelős, azt meg kell büntetni, még ha politikai felelősségre vonásról lesz is szó. Nem hiszem, hogy a jövő héten úgy lezárhatjuk a dolgot, hogy mindenki elégedett lesz, de annak is örülnénk, ha a belső csatározásnak nem lenne vesztese.

A csatározás szó szerint érthető? A tanácsteremből a partnerek gondterhelten jöttek ki, a szünetben pedig az MKP és a KDH félrevonult, amit úgy is lehetett értelmezni, hogy különtárgyalás folyt, megpróbálták lehiggasztani a kereszténydemokratákat, vagy csak egy helyen kávéztak...

Csak egy közös frissítőről volt szó, és beszélgettünk ugyan, de másról. Le kell higgaszatni az ANO-t és a KDH-t is, de külön-külön nem megy.

Tehát heves vita folyt?

Inkább hosszadalmas, és mindenhol a bizalmatlanság csírái jelennek meg...

Pedig a koalíciós szerződés milyen simán köttetett!

Éppen ez a gond. A koalíciós szerződés általában arról szól, hogyan fog m?ködni a koalíció, ki milyen funkciókat kap, és most utólag döbben rá valaki, hol nincs embere, és ezt azzal magyarázza, hogy lám, itt a kazetta, lám, ellen#riztek minket, kivel találkoztunk... És az apró gyanúból óriási bizalmatlanság lett. Ha a kormányfő előbb lépett volna, a gyanút lehetett volna tisztázni. Egy kis bizalmatlansággal lehet élni. Az elmúlt időszakban is hányszor toltak ki velünk a partnereink! Most is fel vagyunk készülve, hogy a kisebbségi dolgokkal, például az egyetemmel kapcsolatban gyanakvásra számíthatunk, akadályokat gördítenek majd elénk, de ez egy ilyen ország, ezzel meg kell tanulni élni.

Az ANO fenyegetőzött a kormányból való kilépéssel?

Ez nem merült fel, csak az hangzott el, hogy majd ha megkapják partnereik válaszát a javaslataikra, döntenek. Mert nem tudják, hogyan fogunk reagálni arra, amit még meg sem kaptunk...

Önök sem? Rusko az újságíróknak is megígérte, hogy az ülés megkezdése után 15 perccel nyilvánosságra hozza pontokba szedett javaslatait.

Állítólag tegnap elküldte, de egyelőre nem kaptunk semmit.

A járási hivatalok megszüntetéséről ezek után hogyan sikerült közös nevezőre jutni?

Az még a tanácskozás elején történt. Mert a koalíció működik, csak bizalmatlansággal.

Az államfőjelöléseket nem vitatták meg?

Csak elmondták, kinek ki a jelöltje, utána pedig megbeszéltük, hogy talán megpróbálhattunk volna közös jelöltet állítani. Közös jelöltben már nem hiszek, szerintem sem a KDH, sem az SDKÚ nem lép vissza. Megvárjuk az ANO állásfoglalását, utána nekünk is véleményt kell majd mondanunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?