A parlament alakuló ülése fegyelmezetten zajlott és mentes volt mindenféle botránytól. Csak azért, mert az első ülés volt, vagy valóban „megjavultak” a honatyák?
Az alakuló ülésen mindig nagyobb a fegyelem, ám a mostani mégis más volt a négy évvel ezelőttinél.
Grigorij Mesežnikov politológussal az új politikai kultúráról
Az alakuló ülésen mindig nagyobb a fegyelem, ám a mostani mégis más volt a négy évvel ezelőttinél. 1998-ban ugyanis az ellenzék és a kormánykoalíció kapcsolata konfliktusos volt. Most arra lehet következtetni, hogy változhat az ellenzék és a koalíció együttműködése és viszonya, ami bizonyos politikai kultúra meghonosodását eredményezheti. Mindez arra vezethető vissza, hogy a kormánypártok bőkezűek voltak az ellenzékkel szemben, már a bizottsági tisztségek elfoglalásánál tág teret biztosítottak az ellenzéki érdekek érvényesítésére. A keddi, gond nélküli ülés a kormánypártok érdeme, kezdettől előzékenyek az ellenzékkel.
Vagyis valóra válhat Pavol Hrušovský házelnök „álma”, mely szerint az emberek újra bízni fognak a parlamentben?
Igen, hiszen a bizottságok élén betöltött funkciókkal az ellenzékre is bizonyos felelősség hárul, és nem valószínű, hogy ezek után az ellenzék gúnyt űz majd a parlamentből. Jó jel, hogy a Ház egyik alelnöke ellenzéki, korábban ez elképzelhetetlen volt.
Ön szerint alacsonyabb lesz a képviselői hiányzás is?
A kormánypártiak biztosan fegyelmezettebbek lesznek, hiszen nagyon szűk többséggel rendelkeznek. Ezenkívül a kéviselők kétharmada újonc, számukra a parlamenti munka nem lesz rutinszerű, és ha a politikában el akarnak valamit érni, akkor valóban keményen kell dolgozniuk.
Az elmúlt négy évben a kormányfő, a házelnök és az államfő viszonya nem mindig volt felhőtlen. Várható javulás?
Nehezen elképzelhető, hogy az új házelnök a kormányfő ellen szavazzon, ahogyan azt Jozef Migaš tette 2000-ben. A KDH és az SDKÚ közel álló pártok, s ez jó feltételeket biztosít a két közjogi méltóság jó viszonyához. Mindhárom közjogi méltóság kinyilvánította, hogy szeretnének jó kapcsolatot kialakítani. Új fejezet kezdődik Szlovákia történetében.
Rudolf Schuster gyakran bírálta a kormányt és a miniszterelnököt. Ön szerint a jövőben az államfő tartózkodik majd a tőle megszokott kritikától?
Nem lehet teljesen kizárni,
hogy az államfő továbbra is bírálni fogja a kormányt. Ám a polgárok a jobbközép pártoknak szavaztak bizalmat, lényegesen erősödött Mikuláš Dzurinda pozíciója, és szerintem ennek köszönhetően a miniszterelnök és az államfő között korrekt viszony alakul ki. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.